Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Megbízási szerződésnèl ez...

Laila Qassam kérdése:

Megbízási szerződésnèl ez most polgári jogviszony, vagy munkaviszony?

Figyelt kérdés
Takarítónőként dolgozom 2023 augusztus 31 ig egy cégnél. Az új cég átvett bennünket dolgozókat takarítókat szeptember elsejével. S az új cég már egy hónappal előtte aláíratta velünk a szerződést, aminek a neve megbízási szerződés. Mindkét példányt aláírtam, de nem kaptam belőle egy példányt sem. Most pénteken 2023. augusztus 25 én fogjuk megkapni a munkaköri leírást. Meg talán a megbízási szerződést is amit egy hónappal előtte aláírtunk. Legalábbis még a jelenlegi főnökünk ezt mondta ma. Szeptember 1 jével annyi változás lesz csak hogy azt mondta a mostani főnökünk hogy ez azért jobb mert itt nincs meg kötve hogy hány órát dolgozhatunk. A jelenlegi cégnél az új céghez képest annyi lesz a változás, hogy azt mondták mivel a jövedelmünk eléri a minimálbér 30% át fizetve lesz utánunk a TB. Illetve táppénz is fog járni. Viszont rendes Szabadság, és betegszabadság az nem fog járni. Munkaidő beosztás nem fog változni. A munkavégzés helye ugyanaz marad. A munkához való eszközöket és minden egyebet az új cég fogja adni. Szóval az lenne a kérdésem, hogy ez most rendes munkaviszony,vagy polgári jogviszony? Miért kellett nekik ilyen megbízási szerződést adniuk szerintetek? Mikor jóformán semmi változás annyi hogy szabadság meg betegszabadság nem fog járni. Mi ebben a ráció?

2023. aug. 23. 20:10
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Ebben az a ráció, hogy még jobban kihasználnak titeket, ti pedig tűritek bátran.
2023. aug. 23. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
HA betegszabadság nem jár, akkor a táppénz mégis hogyan jár??? Olyan nincs, hogy valaki betegen dolgozik, de közben meg táppénzt kap!
2023. aug. 23. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
A másik meg: hogy-hogy nem jár szabadság? És ti ebbe belementek?
2023. aug. 23. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Egyébként, hogy a kérdésedre is válaszoljak: Tudtommal a megbízásos szerződés, munkaviszonynak számít.

HA jobban érdekel a téma, akkor inkább a jogi (Politika -> Törvények, jog) topikban próbáld feltenni a kérdésed.

2023. aug. 23. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

" Viszont rendes Szabadság, és betegszabadság az nem fog járni"


Menekülj!

2023. aug. 23. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Fejlődő demokráciánk megengedi a dolgozók rendes kihasználását. Nem kell hetente egy éjszakát eltölteni a főnökkel, esetleg a fiatal női hozzátartozók teljesíthetik ezt a kötelezettséget?
2023. aug. 23. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Ténylegesen munkaviszony, de jogilag nem az; bújtatott munkaviszony, vagyis, csalás.

Jogilag polgári jogviszony, a megbízó és a megbízott mellérendelt szerepben van.


A megbízási díj nagyságától függ, hogy keletkezik-e társadalombiztosítási jogviszony.

Ha a havi megbízási díj nem éri el a minimálbér havi összegének 30%-át, azaz (232000/3=) 77333 Ft-ot, akkor nincs biztosítási jogviszony. (Vagy napi díj esetén nem éri el a napi 2578 Ft-ot.)

Egyébként TB jogviszony keletkezik.


A díj terhe.

Ha nem éri el a fenti összeget, akkor a megbízó a megbízási díjból levon 15% SZJA+15,5% szoc.ho.+1,5% munkaerőpiaci járulékot.

Ha eléri, akkor ugyanennyit von le a megbízó, de a megmaradt díjból a megbízottnak még fizetnie kell 7% egészségbiztosítási járulékot + 10% nyugdíjbiztosítási járulékot. Így, biztosított és a nyugdíjalapba is beszámít.


A megbízott többnyire valamilyen kedvező adózású egyéni vállalkozást szokott létesíteni.


Szabadság nem jár, hiszen, formálisan és jogilag nem munkaviszony. Ha mindkét félnek megfelel, lehet olyan a megbízási szerződés, hogy adódnak szerződéssel le nem fedett időszakok (hetek, akár hónapok is), amelyek tekinthetők szabadságnak, de ezek szerződésmentes időszakok, és ezek alatt nem jár a megbízási díj, nincs TB jogviszony sem. (Díjtól függ, lehet, hogy amúgy sincs.)

2023. aug. 23. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Voltaképpen a különbség a jelenlegi rendes Mtk hatálya alá tartozó munkaszerződèsem és a leendő Megbízási szerződés között, hogy se éves szabadság, se beteg szabadság. Ezért nem értem miért volt szükség erre a számomra ismeretlen Megbízási szerződèsre. Mert amikor aláiratták abban a hiszemben voltam, hogy ugyanolyan rendes munkaszerződés mint amiben jelenleg dolgozok. Senki nem szólt, hogy ez teljesen más. Én pedig pedig aláírtam jóhiszeműen. Utólag néztem csak meg, hogy mi is valójában a Megbízási szerződés. Mik az előnyei, és hátrányai a Ptk - nak az Mtk - val szemben. Illetve milyen ismèrvei vannak a színlelt szerződèsnek.

2023. aug. 24. 00:03
 9/9 anonim ***** válasza:

Titeket átbsztak, de rendesen és kihasználták a tudatlanságotokat!

A megbízási szerződés egy legális kiskapu a nyerészkedő munkáltatóknak.


legközelebb soha ne írj alá megbízási szerződést!


Takarítóként biztosan tudsz találni valami normális helyet is, ahol rendes munkaszerződéssel foglalkoztatnak és jár szabadság, táppénz és majd nyugdíj is.

2023. aug. 25. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!