Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Kifizetik a cégek a fizetett...

Kifizetik a cégek a fizetett szabadnapokat amiket nem használ fel a dolgozó?

Figyelt kérdés

Még szinte minden szabadnapom megmaradt az idén. Egy gyárban dolgozom jelenleg és pár havonta kapom az újabb szerződéshosszabbítást. Ha nem hosszabbítanak meg a következő alkalommal, akkor a szabadnapjaimmal mi lesz, mi ilyenkor a szokás? Kifizetik a ki nem vett szabadságokat, vagy kivetetik velem esetleg benyelik és ellopják a szabadnapjaim?


Válaszaitokat előre is köszönöm.



2023. szept. 23. 20:33
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
26%
Nem fizetik ki.
2023. szept. 23. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
77%
Ki kell adniuk a szabadságot a tárgyévben, kifizetni csak a munkaviszony megszűnése esetén lehet.
2023. szept. 23. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
46%
Nem
2023. szept. 23. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
72%

Én úgy tudom, hogy alapesetben kötelező kiadni.

Viszont ebben az esetben azt feltételeztem volna, hogy minden szerződés lejáratáig az adott időszakra eső szabit is ki kellett volna vetetniük.

Kérdés, hogy mennyivel előtte derül ki, hogy meghosszabbítják-e a szerződésed, mert ha pl. 2 héttel előtte tudod meg és neked még benn van 14 napod, akkor nem is tudják kiadni. De az is lehet, hogy van olyan indok, amivel ki lehet fizetni legalább egy részét.

De nekem (igaz, több, mint 10 éve) volt olyan munkahelyem, ahol évi 1 hét szabit tudtam kivenni, és máig fogalmam sincs, hogy mi "történt" a többivel... ki biztos nem fizették, és ki sem íratták velem.

Szóval cégfüggő, reméljük korrektek lesznek.

2023. szept. 23. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

"mi ilyenkor a szokás? Kifizetik a ki nem vett szabadságokat, vagy kivetetik velem esetleg benyelik és ellopják a szabadnapjaim?"


Szokások nincsenek, törvény viszony van.


Törvény szerint bizonyos eseteket kivéve a szabadságot az adott évben ki kell adni/ki kell vennie a dolgozónak. Tehát következő évre átvinni alapesetben nem lehet (vannak kivételek, amit a törvény felsorol).

Kifizetni a szabadságra járó bért csak munkaviszony megszűnése esetén lehet (ez kötelező, nem választott dolog), ha addit nem tudták kiadni, vagy a dolgozó nem tudta kivenni.


Mi nem tudhatjuk, hogy neked addig kiadja a munkáltatód a szabadságaidat, vagy sem. Ha nem, és a munkaviszony megszűnésekor még marad ki nem vett szabadságod, akkor azt pénzben köteles megváltani (kifizetni a rá eső bért) -> szabadságmegváltás.

2023. szept. 24. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Szabadság, nem szabadnap.
2023. szept. 24. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Nálunk nem fizetik ki (veszprémi multi). A HR szabadságnapok kivételére szólítja fel a munkavállalót. A munkavállaló nem tudja eldönteni, hogy szeptemberben melyik nap lenne neki jó, akkor majd a HR választja ki a napokat.
2023. szept. 24. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Azért mondtam, hogy munkáltatója válogatja.
2023. szept. 25. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen válaszaitokat.


És ha én mondok fel, akkor is köteles kifizetni a cég a ki nem vett szabadságnapjaimat?

2023. okt. 4. 13:26
 10/12 anonim ***** válasza:
Igen. Jogszabály szerint csak a munkaviszony megszűnésekor lehet pénzben megváltani a fizetett szabadságot.
2023. okt. 4. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!