Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Más munkáltatónál is általában...

Más munkáltatónál is általában kötelező évente vérvételre, tüdőszűrésre és életkortól függetlenül mammográfiára/prosztatavizsgálatra járni?

Figyelt kérdés
2023. okt. 7. 08:08
 1/10 anonim ***** válasza:
54%

Van, ahol igen, van, ahol nem.

De mivel nem derült ki, HOL van ilyen szerinted, nem lehet tudni, melyik a más munkavállaló.

2023. okt. 7. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Nem hallottam még ilyet!

Nálunk az új belépőknek van vérvétel, tüdőszűrő, székletvizsgálat, bőrgyógyászati vizsgálat.

De hogy mammográfia meg prosztatavizsgálat... Életemben nem hallottam még.

2023. okt. 7. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
72%
Éves foglalkozás egészségügyi alkalmassági vizsgálat mindenhol kéne, hogy legyen, de hogy az mit takar, az munkahely függő. Pl. élelmiszeriparban szigorúbb vizsgálatok jellemzőek, biológiailag veszélyes munkahelyen (labor, szennyvíz közeg, stb.) akár kötelező oltásokat is előírhatnak, míg máshol kb. lerendezik egy vérnyomásméréssel.
2023. okt. 7. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Úgy van, ahogy a 3-as írta.


Nálunk évente tüdőszűrő, időnként védőoltás (tífusz stb.), valamint vibrációs ártalomra szűrés kötelező volt, mivel a munkáltatónak olyan volt a tevékenységi köre, ami ezekkel kapcsolatos kockázattal járt.


Ha rákkeltő anyagokkal dolgoznak (ragasztók stb.), akkor nem tartom kizártnak a mammográfiát no meg a prosztatavizsgálatot sem.

2023. okt. 8. 05:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Ezt a munkáltató dönti el, hogy mire küldi el a dolgozókat, vagy van valami felsőbb központi előírás?

Tehát ha valaki a saját munkáltatója is egyben, pl vállalkozó, nekik is van ilyen kötelezettségük?

2023. okt. 8. 08:02
 6/10 anonim ***** válasza:

2-es vagyok. Nálunk köponti előírás.

Uniós jogszabály írja elő, hogy az egészségügyi kiskönybe melyik szakmához konkrétan melyik szakorvosi vizsgálat pecsétje kell.

Vállalkozást sajnos nem tudom, de ha élelmiszeripar vagy magánbölcsi, oda is kötelező az egészségügyi kiskönyv.

2023. okt. 8. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Van rá jogszabály, hogy bizonyos esetekben milyen szűrővizsgálatokat és kötelező oltásokat kell alkalmazni. Utóbbi egészen szigorú, előbbi viszonylag tág, a munkáltató dönt ezen felül mennyire szigorít. Nálunk pl. tüdőszűrő és vérvétel van előírva, plusz kötelező oltások, de a munkáltató előír ekg-t is pluszban és lehetőséget biztosítanak prosztata és méhnyakrákszűrésre, illetve teljes uh-ra (ezek nem kötelezőek).

Foglalkozásból adódó egészségügyi károsodásért nagyon komoly perek mehetnek, úgyhogy normál helyen nem lazáznak az ilyenekkel.

2023. okt. 8. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

"az egészségügyi kiskönybe melyik szakmához konkrétan melyik szakorvosi vizsgálat pecsétje kell"

Az mi? Mármint az a "kiskönyv"? Munkaügyi orvosi vizsgálaton nekem a doki csak egy cetlit szokott adni, amire rá van írva, hogy alkalmas vagyok, dátum, aláírás, pecsét. Ezt kell a munkaügyön midig leadnom. Könyvbe nem szoktak pecsételni.

Arra nem kaptam választ, hogy mi van, ha vállalkozó vagyok és egy személyes vállalkozásom van. Ki fogja ez esetben ellenőrizni, hogy legalább évente megvizsgáltatom-e magam? Kinek a feladata az ellenőrzés? Ha a munkám során egészségkárosodás ér, saját magamat nyilván nem fogom beperelni.

2023. okt. 8. 17:59
 9/10 anonim ***** válasza:

"az egészségügyi kiskönybe"


Ez egy olyan kiskönyv, ami bizonyos munkakörök betöltéséhez kötelező. Többnyire élelmiszerrel dolgozók, stb.

Tehát nem mindenhol. Nyilván a munkáltató tudja, hogy rá ez kötelező vagy sem.


"Ezt a munkáltató dönti el, hogy mire küldi el a dolgozókat, vagy van valami felsőbb központi előírás?"


Igen is, meg nem is. Ha van jogszabály hozzá, akkor azt be kell tartani, ha nincs, akkor a munkáltató dönti el - azt mondanám - közösen azzal az orvossal, akivel szerződést kötött erre.

Nálunk a doki feltérképezte a munkafolyamatokat, beszélgetett a vezetőséggel, és aszerint döntött, hogy melyik munkakörben milyen "egyéb" kiegészítő vizsgálatok szükségesek különböző kockázati tényezők kiszűrésére. Ugyanis nem csak a munkáltató viszi a balhét egy foglalkozási megbetegedés esetén, hanem az üzemorvos is, ha nem kellően járt el! Ezt sokan nem veszik komolyan...


Azért van az, hogy eltérő munkakörökben eltérő lehet az előírás még akkor is, ha maga a munkáltató (jó esetben karöltve az üzemorvossal) dönti el a vizsgálatok szükségességét, nem pedig jogszabály írja elő.


Nálunk volt oltás 2-3 évente. Ha valaki nem akarta beadatni, akkor aláírta, hogy nem járult hozzá. Onnantól kezdve a felelősség az üzemorvosról (munkáltatóról) áthárult hozzá, ha netalántán a munkája során elszenvedett fertőzés miatt később megbetegedett, vagy meghalt.

Ha azzal a bizonyos kockázati tényezővel másokat is megbetegíthetsz, akkor ha nem járulsz hozzá az oltáshoz, fel sem vesznek. Nálunk csak a dolgozó maga lehetett beteg tőle, ezért választhatta azt, hogy vagy beleegyezett az oltásba, vagy sem.


Remélem, hogy így érthető...

2023. okt. 9. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Érthető igen. Nem dolgozom, soha nem is dolgoztam élelmiszerrel. Valószínű azért nem is volt soha ilyen pecsételős könyvem.

Nálunk csak a covid oltás volt kötelező. De ez soron kívül, teljesen független volt az üzemorvosi vizsgálattól. Nem volt olyan, hogy nem járulok hozzá. Ha valaki a megadott határidőig nem oltatta be magát, ezt egyszerűen kirúgták.

2023. okt. 9. 07:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!