Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mit tegyek, ha nem fizetnek ki?

Mit tegyek, ha nem fizetnek ki?

Figyelt kérdés

November 6-án kezdtem a munkahelyen, ami egy családi bölcsőde. Egyben másik városba költöztem, ahol szobát bérelek. 3 héten át könyörögtem, hogy írjunk munkaszerződést, és a hónap végén is csak egy december 1-től érvényeset tettek le elém, merthogy változik a minimálbér, és ne kelljen kétszer lepapírozni. Ráadásul nem is a munkáltató írta alá; az ő neve szerepel rajta, de a vezető írta alá. Azt mondták, a novemberi munkát kp-ban kifizetik. Végül utalást mondtak, de az is késve és 60 ezerrel kevesebbet fizettek, holott több járna. Rákérdeztem, technikai problémát mondtak, egy hete ígérik, hogy fizetik, de semmi. Múltkor idegesen annyi volt a válasz, hogy ma délután elutalja, ne izguljak. Ez nem történt meg még másnap sem, úgyhogy szóltam, hogy nem érkezett meg. Az volt a válasz, hogy tudja, ma este (ez tegnap volt) utal. Másnap 11:30 van, azóta sem utaltak semmit.

Megnéztem ügyfélkapun, be sem vagyok jelentve.

Ezen kívül többször felajánlottam az érvényes egészségügyi kiskönyvem (korábbi bölcsődéből van), de azt mondták, nem kell. Erkölcsi bizonyítványt kértek, holott ez is kötelező egy bölcsődében.


Nincs félretett pénzem, elment 3 havi kaucióra. Azt se tudom, ha januárban sem fizetnek rendesen, akkor miből fizetek lakbért meg a többit, amíg nem találok normális munkát. Nem költözhetek haza.



dec. 16. 11:24
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
79%

Csak azt nem tudom, hogy miért vagy még ott és nem kerestél már októberben másik munkát. Hihetetlen számomra, hogy léteznek ilyen naiv emberek, akiket a végtelenségig lehet hülyíteni.


Kérdésre válaszolva: Keress másik unkahelyet. A jelenlegire meg ne járj be, míg meg nem kaptad a tartozásodat.

dec. 16. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
91%

Nincs pénz, gondolom, azért nem fizetnek...


Annyit tehetsz, hogy közl9öd, hogy akkor most nem jösz ide dolgozni, aeddig a munkabértartuzásod nincs kiegyenlítve!


Ugyanakkor egy hét múlva menjél be csak úgy random és ha más

dolgozk a helyedn akkor szépen tálalj ki előtte!

Aztán közöld, hogy amennyien továbra sem endezik a munkabértartozásukat, jogi lépéseket teszelé és nyilvánosságra is hozod a dolgot médiafelületeken.

dec. 16. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
72%
Hát most erre mit lehet mondani...? Így lehet utcára kerülni.
dec. 16. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
90%

"Másfelől te bejelentés nélkül, feketén dolgoztál ami még csak nem is legális."


De a bejelentés nem az ő kötelessége...

dec. 16. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
86%

"De a bejelentés nem az ő kötelessége..."


A munkaviszony bejelentése a munkáltató kötelezettsége! Ha elmulasztja, őt bírságolják meg, nem pedig a dolgozót.


Sokat nem vacakolnék a helyedben, a kormányhivatalokban találod a munkaügyi hatóságot (munkaügyi felügyelőség) ott tegyél panaszt. Majd intézkednek. Azt, hogy addig, amíg meg nem kapod a járandóságodat, hogyan rendezd a kiadásaidat, nem tudom.


Egyet viszont tudok: Az, hogy törvénnyel szemben megy a munkáltatód, nem hatalmaz fel arra, hogy te is úgy tégy! Ilyesmivel az ember maga alatt szokta vágni a fát.


A jövőre nézve: Ha nem kapsz a munkáltató által aláírt írott szerződést, akkor a munkába állásodat követően 30 napod van arra, hogy az írott szerződés hiányára hivatkozva a munkaviszonyodat mindenféle következmény nélkül felmond. Természetesen a ledolgozott időre bér jár ebben az esetben is.


"feketén dolgoztál "

Nyugodtan tegyél bejelentést a hatóságnál a munkáltató ellen. Te jóhiszemű voltál, a munkáltató vezetett meg!

dec. 16. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
85%

Még valami:

Az egy hatalmas tévedés, hogy írott munkaszerződés nélkül nem jön létre a munkaviszony. De létrejön. Szóbeli megállapodás alapján is, és ráutaló magatartással is.

Ráutaló magatartás: Bemész dolgozni a megbeszélt időben, és a munkáltató nem küld haza, hanem tudomásul veszi, hogy dolgozol neki.

Innentől kezdve a munkáltató kötelessége, hogy a szerződést írásba foglalja. Ha a munkaviszonyodat bejelenti a NAV-nál, már azzal is létrejön a jogviszony még akkor is, ha még nincs írásba foglalva a szerződés.

dec. 16. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
79%

Az óvodákban képzik a kisgengsztereket. De az ovi tulajdonosai már régen voltak óvodások, így már hosszú gyakorlatot szerzett gazemberek.


6-osnak elméletben igaza van, de a gyakorlatban szerinted ki fog tanúskodni neked, hogy pontosan mióta jársz oda munkát végezni és minden nap megjelentél-e ? Veszett fejsze nyelét fogod.


Bizalommal voltál a gazemberek iránt, kínos lett volna ragaszkodni a jogszerűen elvégzendő munkáltatói feladatokhoz. Így utólag bírósági polgári peres eljárásban akár nyerhetsz is, de évek múlva és hosszadalmas meghurcoltatásod árán.


Lehet, te fogsz úgy dönteni, inkább vállalod az eddigi veszteséget, lépsz, és tanulsz belőle a jövőre nézve.

dec. 16. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
56%

Mindezekelőtt azért kérdező, ügyfélkapun kérdezd le a járulékadat kivonatodat!


1: [link]

2: Bejelentkezés KAÜ-vel

3: Szolgáltatások

4: Járulékadat-kivonat

5: Átirányít az új oldalra és ott beállítod a lekérdezés időszakát, lehívod pdf-ben.


Ha az van benne, hogy "nem található adat az időszakra" akkor nem jelentett be.


Az EFO-s bejelentést pedig így kérdezheted le:


1: [link]

2: Belépés KAÜ-vel (ügyfélkapu)

3: Foglalkoztatással kapcsolatos bejelentések


Ott lesz, hogy egyszerűsített foglalkoztatás.

dec. 16. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:

"de a gyakorlatban szerinted ki fog tanúskodni neked, hogy pontosan mióta jársz oda munkát végezni és minden nap megjelentél-e ?"


Látszik, hogy nem értesz hozzá.


Nem fogják megkérdezni, hogy akarsz-e tanúskodni vagy sem. Azzal remélem tisztában vagy, hogy a hamis tanúzást a törvény büntetni? Na ez a figyelmeztetés is benne lesz abban a tanúvallomási jegyzőkönyvben, amit felvesznek akkor, amikor tanúkat hallgatnak meg.


"Veszett fejsze nyelét fogod."

Pont ez a legnagyobb probléma a munkavállalókkal. Az, hogy ezt a szöveget el is hiszik és nem állnak ki a jogaikért.


A Te ügyed nem veszett fejsze. Mondjuk jobban tetted volna, ha a munkavégzési kötelezettségednek ettől függetlenül minden nap eleget tettél volna, mert így most fogást biztosítottál a munkáltatónak.

Az sem kizárt, hogy a hatósági vizsgálat alapján kötelezik a munkáltatót, hogy utólag arra az időre is jelentsen be, mint munkaviszonyost, amire nem tette meg, és rendezze arra az időre is utólag a béredet.


Már bocs, hogy ezt mondom 32 év szakmai tapasztalattal, de én nem "szarakodnék" a helyedben sokat, hanem megtenném a panaszt.


Azt mondjuk nem tisztáztuk le egyértelműen, hogy munkaviszonyban foglalkoztatnak, vagy más jogviszonyban? Nagyon fontos kérdés. Az alapkérdésedből nekem az jött le, hogy munkaviszonyban.


"Ha az van benne, hogy "nem található adat az időszakra" akkor nem jelentett be."

Járukékadat kivonatnál akkor is ezt írja ki, ha nem fizetett munkabért a dolgozónak. A ki nem fizetett munkabért ugyanis nem lehet bevallani, majd csak akkor, ha ki is fizetik (havi 08-as bevallások). Ettől függetlenül még hivatalos lehet a munkaviszony, ha a bejelentés (T1041) megtörtént róla. A kettő nem jár kézenfogva együtt. Ne keverd össze őket!

dec. 17. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
8! Merre találom a foglalkoztatással kapcsolatos ügyeket? Sehol nem lelem 😅
dec. 17. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!