Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Szabadságolásnál ez hogy működik?

Szabadságolásnál ez hogy működik?

Figyelt kérdés
Most kezdtem el dolgozni iskola után és még nem vagyok képben a szabadságolással. 2023 Decembere óta dolgozok. Idén eddig 1 nap szabadságot se kaptam kértem. Azt tudom,hogy évi 25 nap szabadságom van és annak az 50%-ával én saját magam, a másik felével pedig a munkáltató rendelkezik. Ez a gyakorlatban hogy működik? Ha én időben szólok,hogy Júliusban ki szeretnék venni 5 nap szabadságot azok közül amivel én rendelkezem akkor kötelesek elengedni?

márc. 3. 18:18
 1/5 anonim ***** válasza:
22%
Logikus, nem?
márc. 3. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
84%

Hány éves is vagy? Mert ha most végeztél a sulival (feltételezem 25 év alatt) akkor nem 25 hanem 20 nap szabadságod van...


Továbbá nem a szabadságod 50%-ával rendelkezel te, hanem 7 munkanappal. A többi akkor adja ki a munkaadód amikor akarja (ha paraszt).

márc. 3. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Hogy a gyakorlatban hogy működik, az teljesen cégfüggő. Kérdezd meg a kollégáidat.
márc. 3. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ahogy a kettes írja. De hacsak nincs mondjuk előre tervezett leállás a cégnél, amikor kötelezően szabira kell menni, én még nem hallottam olyan munkahelyről, aki ne engedné akkor szabira a munkavállalót, amikor menni akar. Én például januárban szóltam, hogy júliusban 2 hétre szabira mennék, és elengedtek. Jó eséllyel az sem lesz gond, hogy te elmenj egy hétre, de szólj minél előbb.
márc. 3. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A szabadságot a munkáltató adja ki.


A munkáltató évente 7 munkanap szabadságot – a munkaviszony első 3 hónapját kivéve – legfeljebb 2 részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. A munkavállaló erre vonatkozó igényét legalább 15 nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie a munkáltatójának.


A szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább 14 egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. Ebbe a 14 napba beletartoznak a köztes hétvégék, és az ünnepnapok is, nem csak a szabadságos napok.


Ha a munkáltató adja ki a szabadságot, akkor ő is legalább 15 nappal előbb köteles jelezni azt neked, hogy mikor fogja kiadni.


Ez a hivatalos része, a nem hivatalos pedig munkáltatónként változó.

A legtöbb munkáltató akkor biztosítja a szabadságot a dolgozójának, amikor az szeretné.


Nálunk például a szabadság kiadásának jogát teljesen átengedték a dolgozóknak. Akkor megyünk, amikor akarunk, a lényeg, hogy a meló nem állhat meg. Tehát ha kell, egyezkedünk a kollégákkal és úgy tervezzük meg a hosszabb szabadságokat, a helyettesítéseket. A munkáltatónk ebbe soha nem szólt bele.

Ezt nem minden munkahelyen és munkakörben lehet megoldani.

márc. 4. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!