Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Munkaviszony felmondása...

Viljam Fiser kérdése:

Munkaviszony felmondása munkáltatói oldalról,mikre vagyok jogosult ?

Figyelt kérdés

Sziasztok,


Az a tényállás,hogy közvetlen kollegámmal közölték,(Budapesti multi ~700fő),teams meeting keretében,hogy megszorítások miatt aznaphoz számítva 3 hónap múlva meg fog szűnni a munkaviszonya. A levegőben benne van,hogy nekem is hasonló sors juthat és a lehetőségeimet szeretném számba venni,mit tehetek ilyenkor.


-Jófej lesz a munkáltató,mert szólt 3 hónappal előtte,hogy megválnának tőlem,mivel csak bő 1 éves a munkaviszonyom gondolom végkiélégítés az nem jöhet szóba (merthogy ugye ahhoz kellene legalább 3 év),de lehet-e létjogosultsága annak,hogy még legalább 1 havi fizut kisajtoljak a munkáltatóból?


-Ilyenkor mi a megszokott,munkáltató letölteti-e a 3 hónapot,vagy csak pl.2-t a 3. hónapban már nem kell bemenni,de ugyanugy ki lesz fizetve?


-Ilyen eltávolítások esetén miket vesznek figyelmbe kirugásnál ? Ugyanis kollegam tapasztalt szakember +15 év iparági tapasztalat,de 3 hónappal később kezdett mint én (jómagam csak 3 év tapasztalattal rendelkezem),szoval mit mérlegelnek ilyenkor,mert oké,hogy bevett dolog,aki később kezdett,attól kell megválni,de akkor is ha ez a személy egy értékesebb munkavállaló ?


-Kollegam nő egy tipikusan férfi iparágban (elektronika),szoval igy a PR érték is elvész...


-Én szeretem magam meg minden :D,de a főnököm helyében magamat rúgtam volna ki,mert oké,hogy van 3 hónap előnyöm a cégnél eltöltött időben,de fiatal vagyok,no család,kevesebb tapasztalat,ergo a cégnek kevésbé fájna ha nem lennék (döntő ok lehetett esetlag az az,hogy kolegam hangot adott egyszer elégedetlenségének,hogy nem a legjobban mennek a dolgok?)


Ezekre a kérdésekre keresema választ,megköszönöm a figyelmed és az időd,amit rászántál az elolvasásra.


TL;DR: valszeg ki leszek b*szva és be vagyok sza*va,kérdések cikáznak a fejembe.


ápr. 5. 17:00
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Valószínűleg munkabér miatt került rá a választás. Fiatalság és nincs család egyébként legtöbb pozícióban előny, hiszen sok év van nyugdíjig, alacsonyabb bérrel is beéred, illetve gyerek miatt nem fogsz szabadságra menni.
ápr. 5. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

- Nyugaton kapnál egy packaget - Magyarisztánban arra számíts, hogy a 3 hónapra kapsz fizetést + egy meleg kézfogás

- A munkáltató szeretné, viszont MT szerint ha te kéred akkor a munkáltató köteles a felmondási idő (ha jól értem a ti szerződésetekben ez 3 hónap) felére felmenteni a munkavégzés alól. Magyarul 6 hetet kellene dolgozni de 12 hetet kifizetni

- Legtöbb esetben semmi logikusat, ami a teljesítménnyel összfügg. Leginkább azt, hogy ki keres többet és azt rúgják ki előbb.

- Pont ez az, fiatal vagy, nincs családod így vélhetően rugalmasabb is + a kevesebb munkatapasztalat miatt vélhetően kevesebbet is kerestél...

ápr. 5. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
1, nekem nincs gyerekem, de mindig kiveszem a szabadságokat....nem a munkának élek. :D
ápr. 6. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

" munkáltató szeretné, viszont MT szerint ha te kéred akkor a munkáltató köteles a felmondási idő (ha jól értem a ti szerződésetekben ez 3 hónap) felére felmenteni a munkavégzés alól."

Ez tévedés...


Abban nem tudok segíteni, hogy mi alapján dönti el a munkáltatód, hogy kitől válik meg és kitől sem.


A munkáltató általi felmondáshoz megfelelő indok kell. Ha az indok nem megfelelő, vagy nem valós, akkor az munkaügyi bíróságon megtámadható.


A felmondás annak közlését követően vált ki joghatást. Mikor számít közöltnek a felmondás? Amikor azt a másik félnek írásban átadják. Ugyanis az írásba foglalt megállapodást (munkaszerződés is annak számít) kizárólag írásban lehet módosítani, illetve megszüntetni.

A felmondás közlését (írásban történő átadását) követő napon indul el a felmondási idő.

A felmondási idő alapból 30 nap MT szerint, ha munkaszerződésben ettől eltérően nem rendelkeztetek róla. Az alap felmondási idő a munkaviszony hosszával arányosan növekszik, kizárólag munkáltatói felmondás esetén.


Ha neked nem 30 nap a felmondási időd, mert mondjuk a munkaszerződésben 3 hónapban egyeztetek meg, akkor a 3 hónap a mérvadó nálad.


Ha a munkáltató mondja fel a munkaviszonyt, akkor a rád vonatkozó felmondási idő felének megfelelő időtartamra KÖTELES! felmenteni a munkavégzés alól abban az időpontban, amikor az neked megfelelő. Maximum 2 részletben kérheted kiadni a felmondási idő ennek megfelelő részét.

A felmondási idő alatti felmentési időre munkavégzés nélkül is jár bérezés (távolléti díj). A felmondási idő utolsó napjával szűnik meg a munkaviszonyod.

Viszont a munkáltató dönthet úgy is, hogy nem csak a fele időre mentesít a munkavégzés alól, hanem többre, vagy akár a teljes időre. A felére viszont KÖTELES! Akármennyire mentesít, bérezés jár rá munkavégzés nélkül is.


A felmondási időt semmi nem tolja ki, nem hosszabbítja meg, lényegtelen, hogy mi történik alatta, a meghatározott idő elteltével letelik. Naptári napokban mérjük!


A felmondási idő alatt semmi nem változik munkajogilag, tehát lehetsz szabadságon, keresőképtelen állományban, kérhetsz rá fizetés nélküli szabadságot, valamint a felmentési időn kívüli részt munkával is töltheted. A felmondási időnek a lényege, hogy előrevetíti a munkaviszony végét.


A felmondáshoz nem kell hozzájárulnod, vagy engedélyezned. A felmondás egyoldalú jognyilatkozat. Amint közölték, joghatást vált ki. Az átvétel napját kell tudni igazolni hozzá.

Ha a dolgozó keménykedik és nem írja alá, hogy átvette a munkáltatótól a felmondást, akkor két tanú igazolja a felmondási iraton, hogy a munkáltató melyik napon szerette volna közölni a felmondást a dolgozójával, aki annak átvételét megtagadta. Innentől kezdve átvettnek minősül még akkor is, ha fogalmad nincs, mit tartalmazott a felmondási irat és másnap elindítja a felmondási idődet.

ápr. 6. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
1 év után végkielégítés még nem jár. A felmondási időre, valamint a felmentési időre járó béredet kapod meg.
ápr. 6. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
#3 betegszabadság vagy szülési szabadság. A rendes szabadságot kötelezően ki kell adnia. Bár nálunk is vannak munkamániás retardáltak, akiket kötelezően ki kell írni, mert amúgy nem menne el, mondván "mit csináljon otthon a lakásban" no komment
ápr. 6. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!