Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Huszonévesek! Ti is érzitek a...

Huszonévesek! Ti is érzitek a kapunyitási pánikot?

Figyelt kérdés

2012. aug. 21. 17:58
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

olyan 25 év körüli embe­rek, akik nem talál­ták még meg az útju­kat, és nem tud­ják, hogy felsőok­ta­tási tanul­má­nyaik befe­jez­té­vel mihez is kezd­je­nek, eset­leg állandó két­ség gyötri őket, hogy való­ban jól választottak-e. A nagy­betűs ÉLET hoz frászt ezekre az emberekre.


Elvé­gez­tem az egye­te­met, rend­ben, pipa. Meg­fe­lel­tem a tár­sa­da­lom, a szü­leim, és talán a saját elvá­rá­sa­im­nak is. De vár­junk csak egy percet…mi ez a kis hang? Mit mond? Nem értem. Hogy ez nem nekem való, és nem ezt kel­lene csi­nál­nom?! Na ne, ne szi­vass. Nekem igenis ezt kell csi­nál­nom. Nem viccből tanul­tam ezt 5 évig. (Vagy mégis? Ó, te jó ég, mond, hogy nem!)


–Maga­biz­tos vagyok, okos, ked­ves, jó kiál­lású. Nem aka­rom a han­go­kat többé. Megyek, és kere­sek valami ren­des munkát.


- Tény­leg? Ezt aka­rod csi­nálni éle­ted végéig? Ez a nagy önmeg­va­ló­sí­tás? Gra­tu­lá­lok haver, komolyan.


- Na jó, akadj le rólam, neked ehhez semmi közöd. Engem igenis érde­kel ez a szakma.


- Érde­kel????? Mi vagy te, valami álta­lá­nos isko­lás kis­gye­rek?? Szen­ve­déllyel kel­lene sze­ret­ned a mun­ká­dat, annyira, hogy akkor is ezt csi­nál­nád, ha egy fil­lért nem fizet­né­nek érte!!


- Ez csak mese, maradj már a rea­li­tá­sok talaján!


- Tehát a reá­lis egyenlő a bol­dog­ta­lan­nal? Micsoda újdon­ság, kösz, hogy felvilágosítottál.


- Nem egyenlő vele, de az, hogy min­denki azt csi­nálja, amit sze­ret leg­fel­jebb a pla­tóni állam­ban lehet­sé­ges. Nem itt, nem ma.


-Értem. Tegyük fel, hogy találsz mun­kát, és eset­leg még tet­szik is. Mi lesz utána?


–Hogy­hogy mi lesz utána? Diák­hi­tel vissza­fi­ze­tés, lakás, autó vásár­lás, házas­ság, gye­re­kek, a rang­létra teteje…


- Rend­ben. És mi lesz azzal, hogy te majd kör­be­uta­zod a Föl­det? Vagy azzal, hogy tanár leszel, mert sze­ret­nél gye­re­kek­kel fog­lal­kozni? Mikor nyi­tod meg a kis kuc­kós köny­ves­bol­to­dat egy kávé­zó­val egybekötve?


- Figyelj. Tudom, hogy vol­tak, van­nak álmaim, de ha éhen halok, akkor nem­hogy most, de tény­leg soha nem tudok egyet sem valóra vál­tani. Dol­goz­nom kell, be kell áll­nom a sorba, külön­ben mehe­tek az utcára a diplomámmal.


- Per­sze, hogy dol­goz­nod kell, én egy szó­val sem mond­tam, hogy nem kell! Csak sze­ret­ném, ha bol­dog len­nél! És ha nem vagy száz szá­za­lé­kig biz­tos abban, hogy ezt aka­rod, akkor nem hagy­ha­tom, hogy badar­sá­got csinálj.


- Ááááááááá, kér­lek, KÉRLEK hagyd ezt abba. Bol­dog vagyok. Komo­lyan. Sze­ret­nék egy jó mun­kát és egy kiegyen­sú­lyo­zott éle­tet. Ennyi. Az álmo­kat meg azért neve­zik álom­nak, mert az ese­tek nagy több­sé­gé­ben azok is marad­nak. De amíg álmo­do­zol róluk, addig ez a tevé­keny­ség (már ha ezt lehet annak nevezni) jó érzés­sel tölt el.


- Nem hiszem el, hogy ennyire átmos­ták az agya­dat!!!! Nem adha­tod fel! Mi lesz azzal, hogy együtt meg­hó­dít­juk a vilá­got? Hm???? Nem hagy­hatsz magamra. Képes len­nél csak úgy itt hagyni, egye­dül, tehe­tet­le­nül? Mert te a nagy tár­sa­da­lom elvá­rá­sa­i­nak akarsz meg­fe­lelni, holott azt sem tudod, hogy pon­to­san mit akarsz???


- Na jó, ennyi. Jól figyelj, mert csak egy­szer mon­dom el. Az élet­ben semmi sem száz szá­za­lék. Amit most fogok csi­nálni az vala­mennyire bol­doggá tesz, és érde­kel. Nem kap­ha­tunk meg min­dent, amire vágyunk, és néha jobb, ha meg­elég­szünk azzal, ami éppen jut. Nem arról van szó, hogy kihunyt ben­nem a tűz, csak elér­tem egy olyan korba, ahol az embe­rek azért már elvár­ják, hogy legyen vala­mennyi józan eszem, hogy képes legyek felelős­sé­get vál­lalni maga­mért. Mert ha arra sem vagyok képes, akkor hogyan tud­nék adott eset­ben máso­kat is irá­nyí­tani? Sze­ret­nék egy ren­des tár­sat, aki­nek jó vagyok úgy, ahogy vagyok, aki nem a pén­zemre hajt, és talán még főzni is tud.


- De, de, akkor már soha nem fogod azt csi­nálni, amit TE sze­ret­nél? Amire min­den­nél job­ban vágysz?


- Nem erről van szó. Hidd el, hogy néha majd’ beleő­rü­lök, hogy én nem vagyok olyan laza és vagány, mint néhá­nyan közü­lünk. Pon­to­sab­ban én is az vagyok, csak más­hogy. Nem biz­tos, hogy lenne bátor­sá­gom egye­dül neki­in­dulni a nagy­vi­lág­nak. Lehet, hogy nekem nem érné meg, hogy kiszol­gál­ta­tott legyek, és hogy spó­rol­nom kell­jen éve­kig mielőtt elin­dul­nék. Nem mind­egy, hogy mennyire akarsz vala­mit. És biz­to­san van­nak olyan dol­gok, ami­ket meg fogok való­sí­tani, csak nem most. Mert most más­fajta köte­les­sé­geim van­nak. És hidd el, hogy ez nekem sem csupa móka és kaca­gás, de meg­te­szem, mert úgy érzem, hogy ez a helyes döntés.


- Nem nehéz “úgy érezni”, hogyha min­deni ezt sugallja neked!


- Tudom, és ebben iga­zad van, de nem dob­ha­tok el min­dent az isme­ret­le­nért, a bizony­ta­lan­ért, mert én elég gye­re­kes és önző vagyok ahhoz, hogy éppen most talál­jam ki, hogy való­já­ban nem is ezt aka­rom csi­nálni, hanem valami hom­lok­egye­nest más dol­got. Kezd­jek eset­leg neki egy másik egye­tem­nek? Vagy men­jek ki kül­földre pin­cér­kedni? Mit sze­ret­nél? És mi lesz, ha majd a máso­dik dip­loma után is ugyan­ezt érzem? Hogy nem ez az, amit éle­tem végéig csi­nálni sze­ret­nék??? Vagy mi lesz kül­föl­dön, miután lehúz­tam egy, vagy két évet mini­mál­bér­rel, és nem jutok egyről a kettőre? Majd akkor jöj­jek vissza, és kezd­jem a rang­létra alján, a nálam fia­ta­lab­bak­kal? Hogy majd har­col­has­sak az erő­sebb, nap­ra­ké­szebb embe­rek­kel? Nem, ezt nem sze­ret­ném. Per­sze, jó buli lenne, de ennek most már vége. Meg­volt annak is az ideje, és élvez­tem is, de mos­tanra ennyi jutott. Tudod, hogyha min­dig a sze­mem előtt lebeg majd az, hogy elé­ge­dett és bol­dog sze­ret­nék lenni, bár­mit is csi­ná­lok, akkor való­színű­leg ez be is fog követ­kezni. És nem a Pán Péter, vagy a Jósá­gos Tün­dér­ke­reszt­anyám segít majd ebben (bár ki tudja, egy kis ráse­gí­tés sosem árt), hanem ÉN. Mert dol­gozni fogok kitar­tóan, és becsü­le­te­sen, élvezni fogom a sza­bad­idő­met, törődni fogok azok­kal, aki­ket sze­re­tek, és akkor nem lesz hiba sem­mi­ben. Jó, de lesz, de az is csak azért, hogy valami újat tanul­jak, és még tuda­to­sabb ember legyek. Tudom, hogy szá­modra félel­me­tes ez az egész — de hidd el kér­lek, hogy nekem is az. De ha a józan eszemre hall­ga­tok, akkor nem dönt­he­tek más­képp. Ha tény­leg utál­nám azt, amit eddig tanul­tam, akkor azt mon­da­nám, hogy jó, üsse kő, ezút­tal a sar­kamra állok, és addig nem nyug­szom, amíg ki nem talá­lom, hogy mi a nekem való. De ez nem így van. És tény­leg sze­ret­ném ezt csi­nálni, csak egy kicsit meg­ijeszt, hogy még nincs túl sok tapasz­ta­la­tom, és hogy való­színű­leg egy csomó hibát fogok elkö­vetni az elején.


- Dehogyis! Hidd el, hogy min­denki így kezdi. Ez tel­je­sen nor­má­lis. És nem fogsz olyan sokat hibázni. Majd én is segí­tek neked, hiszen min­dig itt vagyok. Ugye tudod?


- Igen, tudom. Köszi. Akkor ezt meg­be­szél­tük. Ugye?


- Igen, meg. De azért ugye elme­gyünk vala­mi­kor a Góbi-sivatagba?


- Hát per­sze, hogy elmegyünk…


Nos, én vala­hogy így kép­ze­lem el a kapu­nyi­tási páni­kot. Az elme össze­csa­pása saját magá­val, és végül (egy idő után) kiegye­zés. Min­denki enged egy kicsit, és bát­ran, bol­do­gan áll a kihí­vá­sok elé. Ha pedig valami nem jó, akkor meg­oldja, eset­leg kinyit egy új ajtót. Mert néha azért lehet, hogy a kis hang­nak van igaza.


Kovács Dóra

2012. aug. 21. 18:00
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Kérlek szépen, én egyedül is tudok skizó lenni, és sokkal jobban csinálom mindannyian :P
2012. aug. 21. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Minden ember skizó a maga módján, jobb ha tudod!
2012. aug. 21. 18:29
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Bennem csak egy kérdés van. Ok ezt elértem, de mi a következő lépés, cél?? Eddig mindig volt egy max 1-2 éves cél de most?Csak a végtelenség...és sajnos tudom, hogy az én cégemnél még előrelépés sincs..Találnom kell valamit ami leköt és előre is léphetek vele..csak mit..??
2012. aug. 21. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Én tudom, az a baj, hogy a másik nem tudja :>
2012. aug. 21. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Mit nem tud a másik?
2012. aug. 21. 18:54
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Hogy skizó. De legalább sosincs egyedül :D
2012. aug. 21. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Én f@szságot tanultam és most f@szságot (bár legalább társadalmilag hasznosat) dolgozom. Csak nem épp azt, amit tanultam. Az a baj, hogy az embernek mások megmondják mit tegyen és ha az ember nem áll ki magáért, teljesíteni is fogja. Még ha kis is állsz magadért, akkor is.

Nekem is ott volt az elvárás, teljesítettem, erre nem érzem jól magam. Mást csinálnék.

De már jönnek az új elvárások a páromtól, anyóstól, munkahelytől, stb., stb.

Persze, hogy szívesebben csinálnék mást. Sokan mindig inkább mást csinálnának. Vagy arra gondolnak de jó lesz jövőre, vagy arra, tavaly milyen jó volt. Most szívesen visszamennék egyetemre és éjszakákon át csücsülnék a példáim felett. De akkor meg azt gondoltam, hogy végezzek már, legyen egy jó kis állásom és hagyjon békén mindenki.

Most megvan a diploma, van munkám ami végül is nem rossz, de akkor is szívesebben csinálnék mást. Rájöttem, hogy ebben az országban még ha doktorálok is, sem fogom vinni semmire. Ez is tök elszomorító, az ember gürizik egy csomót, aztán nem kell sehová hülye pályakezdőként aki amúgy is biztos elmegy szülni meg külföldre. El kéne menni, de akkor meg itt kell hagyni mindent...

Másik egyetem túl drága meg mindenki azt mondja, hogy ne kezdjek már el semmi újat. Ahol dolgozom, egy jó ideig nem fogok feljebb jutni a ranglétrán.

Más munkahely meg úgysem lesz, örülök neki, hogy ez van.

Szóval sok lépési lehetőségem nincs. Páromnak jobb munkája van, ő tuti nem menne külföldre, meg anyós behalna, ha itthagyná. Vagy csendben próbálok jobb munkát keresni - ami úgysem lesz, meg pl. határozott idejű szerződésért nem fogom a biztosat feladni - vagy mondjuk gyereket szülök. De utána meg még rosszabb lesz újra munkát keresni. És még nem is akarok gyereket. Ide? Miből? Minek?

2012. aug. 21. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Utolsó! Rég olvastam már olyan választ, ami olyan mintha az én írásom lenne, mintha iker lelkek lennénk, ugyanazt érzem mint Te! Átérzem minden bajodat sorstársam!
2012. aug. 21. 19:17
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Ez még mind hagyján, de a társadalom az ilyen kapunyitásos fiataloktól várja el, hogy megváltsák a világot :)
2012. szept. 14. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!