Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Hol és hogyan érdemes feljelen...

Hol és hogyan érdemes feljelentést tenni, ha a munkaadó nem a munkaszerződésnek ill. jogszabályoknak megfelelően dolgoztatja az embereit?

Figyelt kérdés

Kényszerhelyzetben vagyunk, vagy belemegyünk a játékszabályokba, vagy kirúgnak. Takarító cégnél dolgozom, külsősként egy multi gyárában.


A munkaszerződés 4 órára szól, munkavégzés valójában 8 óra naponta. Hétvégén váltva kell menni dolgozni, hogy mindig legyen valaki. Tehát jó esetben 1 pihenőnap van a 2 helyett.

A hétfő délelőttös gyakran jut vasárnap délutánra, tehát még csak a 11 óra pihenő sincs meg a két műszak között.


A főnök ezen kívül minősíthetetlen hangnemben ordít, ha van sapka azért, ha nincs azért, de ez mondhatni természetes és megszokott jelenség Magyarországon.

A vegyszereket fel KELL hígítanunk, (háztartási anyagok, eurós boltból szokta beszerezni), aztán ordít, ha valami nem tiszta. Ha tiszta kell legyen (vízkőoldó, ablakmosó hatástalan ilyen hígításban, például), akkor ordít, mert sok vegyszert használunk. Ha valami tönkremegy (filléres felmosók, felmosó nyelek a munkaeszközeink, ne drága profi cuccokra gondoljatok), akkor ordít, mert tönkretettük, eltörtük, stb. Nem vesz másikat, oldjuk meg. (Magyarul vegyük meg a szánalmas fizetésünkből.)

Szabadságra nem mehetünk, ha igen, akkor nem fizet egy fillért se, nem fizet betegszabadságot, nincs túlóra- meg műszakpótlék.


Átmegyek másik munkahelyre, így felmondtam. Most mondvacsinált indokokkal nem akarja odaadni a fizetésem.

A bejelentett bérem igen, azt utalja, a többiből levont "károkozásért".

Próbálkozott fenyegetni, hogy örüljek, hogy nem az ügyvédjével és papírokkal jött, mert nem töltöm le a felmondási időm: 90 napot. Gondolom, ő is megütné a bokáját.


Most azon gondolkodom, hogy "búcsúzóul" be kéne jelenteni a munkaügyi felügyeletnél, de nem tudom, hogy hogyan.

De nem szeretném, ha a kollégáim (lassan volt kollégák) megütnék a bokájukat.

Arra gondoltam, hogy azt a multit kéne bejelenteni, ahol takarít a cég, ha kikérik a jelenlétiket, és ellenőrzik az alvállalkozókat, hamar kiderül, hogy itt valami nem gömbölyű.


Mit kaphat a (volt) főnököm?

A volt dolgozókat is ellenőrizhetik? Meddig?

Aki jelenleg is nála dolgozik, aláírta a munkaszerződést, mégis bejár kétszer annyi munkaórára, azt mire büntethetik?



2012. okt. 4. 22:51
 1/6 anonim ***** válasza:
76%

A multi céget hiába jelentenéd fel. Ők valószínű, hogy szabályosan kötöttek szerződést az alvállalkozóval. Azt hogy az alvállalkozó hogy bánik a beosztottjaival a multi cégnek semmi köze hozzá. Ahogy mondanák. " Mossa kezeit"


Ha valakit fel akarsz jelenti akkor közvetlen az alvállalkozó céget jelentsd fel akinek a megbízásából dolgoztál.

Ha már úgyis kilépsz akkor nevedet megadva elindíthatod az eljárást a főnököd ellen. Több szabályt is vétett.

Érdemes egy ügyvédet megkeresni,aki segít hogy a munkaügyi bíróságon foglalkozzanak az üggyel.

Elképzelhető, hogy a kollégákat is kikérdezik, és ha ők is alátámasztják amit te mondasz, akkor van esélyetek a bírságon nyerni is. Igaz sokat nem értek el vele, csak annyit hogy a volt főnöködnek mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Anyagilag egy picit padlót fog, de nem biztos hogy változni fog..

2012. okt. 4. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Üdv a való világban !


Bejelentheted az itt elmondottakat a munkaügyi felügyelőségen. De azt ajánlom, a "A bejelentett bérem igen, azt utalja, a többiből levont "károkozásért".

részt nagyon felejtsd el megemlíteni.


Végül is 8 órai munkára kaptok fizetést, csak hivatalosan 4 órára vagytok bejelentve. Ezzel bizony, az ott maradt dogozók is megütik a bokájukat, ha vizsgálódni kezdenek.

2012. okt. 4. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
76%
én a fizetés rész kihagynám a dologból,hogy ne menjen teljesen tönkre a bírságoktól a cég,de bekapcsolnám a diktafont a telon és rákérdeznék mindenre a munkavégzésemmel kapcsolatban,aztán a felvételt megmutatnám neki.ha sikerülne ésszerű kompromisszumot kötni,akkor ok,ha nem akkor nem is kell ügyvéd,elég a felvétel a bíróságon :)
2012. okt. 5. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos "nem sok értelme" van a feljelentgetéseknek,mert a Munkaügyi Bíróság és némelyik ügyvéd sem a dolgozót védi.Sajnos az én történetem pont ilyen volt.Reggeltől estig dolgoztam és éhbérért ,ráment a házasságom. Kaptam bér pótlást,rongyokat ez szó szerint értsd! Még arra sem volt időm,hogy vásároljak göncöt,vagy élelmet a családnak.A főnököm hozott kaját vagy pld. karácsonyra ajándékot.Egyszer babát vett a gyermekemnek és kifizettette az ő lányáét is,ezt csak utólag tudtam meg.Sorolhatnám még a csak a környezetemben lévő eseteket.Nem hiszem,hogy nem lehetne ellenőrizni,hogy hány órát dolgozik a melós.Naponta többször benéznék de ez nem érdekük az ellenőröknek,pláne ha úgy kap szuvenírt ahogy az én esetemben adott a vezér.

Sajnos a dolgozókat nem védi semmi és senki. Ezért én nem is sajnálom a vállalkozókat,persze kivételek mindig vannak.Tudják,hogy úgy is elvállaljuk mert szorgalmas nép a Magyar ember!!!

2012. okt. 5. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Kezdem azzal, hogy a bíróságon nem fogadják el a másik engedélye nélküli felvett beszélgetéseket. agy előre kell szólni (aminek el kell hangoznia a felvételen) vagy a rendőrség engedélye kell, hogy a felvett beszélgetést elfogadják mint bizonyítékot.

Rendkívüli esetben fogadják el, ha valami súlyos bűncselekmény történt, és a felvétel az egyik bizonyíték.

Azt sem mondom, hogy felesleges feljelenteni a céget. Mert ma egyre több munkaügyi bírósági per van, és egyre többször a dolgozó nyeri a pert. Lassan-lassan nálunk is hasonló esetek lesznek mint külföldön amikor a dolgozók bizony panaszt tesznek ha valami nem törvényes.

A kolléganőm hasonló okok miatt tett feljelentést a cég ellen. Elment ügyvédhez, és panaszt tett. Meg is jelent az ügyvéd, hogy beszéljen a főnökkel. (na ő már diktafonnal jött, jelezve hogy minden beszélgetés ami elhangzik rögzítve lesz) A főnök játszotta az érthetetlent, és mutogatta a papírt, hogy ki hogy lett felvéve. Amikor az ügyvéd elment, lejött, és úgy ordított a kolléganőmmel, hogy azt hittük helyben megüti. Egyből nem rúgta ki, de pár nappal később annyira megnehezítette a munkáját, és állandóan úgy manipulálta a dolgokat, hogy károkozás miatt kirúgta. A kolléganőm mindent feljegyzett,és ment a bíróságra. A bíróságon behívtak pár dolgozót tanúnak. Ez volt a legnehezebb neki, mert a 70 dolgozóból mindössze 4-en mentünk el, holott mindenki panaszkodott hogy éhbérérét mennyi megaláztatást kell eltűrnie. De senki nem mert lépni, mondván kell az éhbér is. Én elmentem, mert én úgy voltam vele, hogy ha senki nem segít a kolléganőmnek ,akkor megint a főnök nyert. Ha kirúg akkor szép ki végkielégítést kell adnia..Amúgy sem akartam már ott dolgozni..Szóval mi 4-en ugyanazt mondtuk el amit a kolléganőm. A kolléganőm amikor ellenőrök jöttek ki, elkapta őket, és kérte a nevüket. Ezt is el mondta a bíróságon, hogy kijött X.Y nevű ellenőr. Felment az irodába majd nevetgélve mint két jó barát távozott, hogy nincs semmi gond.. Az egyik kollégám el mondta azt is, hogy férfi létére félve jött el tanúskodni, mert tudja, most hogy itt van, a főnök hamarosan kirúgja valami ürüggyel. Jó pár hónapig tartott a per. Végül is a pert a kolléganőm megnyerte, minket nem mert kirúgni. A büntetés.Komoly pénzbírság lett, és kártérítés. 6 hónapra visszamenőleg ki kellett fizetnie a főnöknek az összes dolgozónak a "túlóra" pénzét amiért anno annak idején megdolgozott. Milliós összeget fizetett ki. Persze a félős kollégáknak is jól jött a pénz, csak éppen egyik sem állt ki a kolléganőmért. A kolléganőm ezen kívül kapott még + kártérítést, és a főnöknek vissza kellett vennie a munkába. (bár ezzel a lehetősséggel nem élt a kolléganőm.


De hogy mi változott??

Én még ott maradtam talán fél évet. A fél év alatt a főnököm morcos volt, kevesebb munkánk lett, nem lett túlóra, elvette azokat a dolgokat amik adható de nem kötelező.(kajajegy, utazási költség egyéb ilyen dolgok) Nem kaptunk jutalmat, sem prémiumot..(nem kötelező adni)

Aki hibázott annak a törvényes kereteken belül fegyelmit adott, és a második fegyelminél elbocsájtotta. Mivel törvényesen csinálta, nem volt mibe belekötni. De volt jó is. Nem mert ordítani velünk, nem dolgoztunk ingyen neki, megkaptuk a megfelelő szerszámokat, sőt ruhát is biztosított. Végül is valamennyire jól jártak azok, akik új dolgozóként jöttek..


Szóval én úgy látom, hogy Magyarországon egyre több esélyük van a dolgozóknak is a bíróságon, csak ugye még nem mernek lépni, mondván "minek?"

2012. okt. 5. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

ma 10:08

Ez mind szép és jó.. De a kérdező maga is törvénytelenséget követett el a munkatársaival együtt, mert nem a bejelentett bérért dolgoztak.Elfogadták a fals munkaszerződést, ami 4 órára szólt és dolgoztak 8-at a plusz fekete pénzért. Ez alsó hangon is adócsalás.

2012. okt. 5. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!