Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Milyen lehetőségeim vannak a...

Milyen lehetőségeim vannak a munkáltatóval szemben alkalmi munkavállalóként ha az nem fizet ki? Sőt még nekem kell fizetnem neki!

Figyelt kérdés

1 nap próbamunka után, 2009. 09 13.-án kezdtem meg a munkámat egy budapesti étteremben szakácsként. Úgy egyeztünk meg, hogy a következő munkanaptól már bejelentenek, de ezt valamiért nem tudták 2 hét elteltével sem elintézni. Már az első nap közölték velem, hogy nem vállalják a felelőséget, ezért váltsam ki az alkalmi munkavállalói kiskönyvet, amíg a bejelentésemet nem intézik el. Kaptam egy fél nap szabadságot, hogy intézzem el. Így a második munkanapomon már azzal álltam munkába. A könyvet ott kellet hagyni, amit egy külön szekrénybe tartottak, mondván majd ők vezetik. Úgy állapodtunk meg, hogy 2 hétig csak 8000 Ft-os napibért fizetnek és utána majd esetleg megállapodhatunk egy reális összegben. Egyébként bejelenteni csak minimálbérrel lettek volna hajlandóak, a többletet feketén fizette volna ki. Itt elmondta, hogy az egész személyzetből 3-an lennék bejelentve velem együtt, a többiek, azaz még 5 ember teljesen feketén dolgozik. A séf elmondta, hogy fizetés 2 hetente van. Ezzel szemben még e hónap 17 és 18.-a körül fizetett 12.000 Ft-ot. Amikor kérdeztem, hogy ezt most miért vagy melyik napokra kapom az volt a válasz, hogy 15.-éig van elszámolás. Tehát kifizetett nekem 1 és egy fél napomat. (A 13.-ai bérem még aznap kifizette.)

Mer az első pár nap után lehetett látni, hogy komoly problémák vannak az üzlet működésében, mint szakmai és mint vezetési szempontból nézve. Árurendelés nagyon gyengén és átgondolatlanul működött. Csak, hogy egy példát említsek: Az egyik alkalommal a séf azt mesélte, hogy 17.000 Ft-ért tudott 1 rúd bélszínt beszerezni. (később még fontos lehet) Nyilván ez nem reális összeg 1 rúd bélszínért! 2 lehetőség van. Vagy jól átverték, vagy a többletet zsebreteszi. (ez csak feltételezés) Felajánlottam neki, hogy felveszem a kapcsolatot az előző munkahelyem húsbeszállítójával és ha el tudja fogadni az árait, ettől fogva onnan rendeljük a bélszínt. Ez így mindenkinek jó lett volna, mert nekünk nem kellet volna naponta a piacra szaladgálni és még pénzt is megspórolhattunk volna. A séf nem fogadta el az ajánlatott, mondván nem tud 80.000 Ft-ot kifizetni 16 és 20kg közötti bélszínre, mert nincs rá pénz és nem is tudjuk tárolni. (Minden fagyasztó üresen állt) Ezt egyszerű szakmaiatlanságnak fogtam fel. Bár így utólag az a gyanúm, hogy ez a fajta üzletpolitikája csak a séf saját anyagi hasznára szolgált. De lehetne sorolni a hasonló eseteket is.

2009. 09 20.-án úgy döntöttem, nem tudom és nem is akarom itt tovább folytatni a munkám, így hát felmondok. A munkámmal egyébként meg voltak elégedve, legalább is ezt jelezték felém. Mivel volt egy olyan érzésem, hogy lehet nem fogják kifizetni az eddigi munkámat, (a vendéglátásban elég gyakran előfordul) úgy terveztem előbb megkérem, hogy fizesse ki az eddig ledolgozott napjaim és ha meg van a pénz csak utána közlöm vele, hogy felmondok. Ugyanis az egyik nap felhívta a figyelmem, ha megszorulnék anyagilag, nyugodtan kérhetem a fizetésem. 21.-én hétfőn (szabadnapom, amikor berendelt délutánosnak) azt mondta a séf, hogy semmi akadálya de csak másnap tudna fizetni. Így kénytelen voltam kedden bemenni dolgozni. Kedden már nagyon fáradt voltam, hisz ekkor már szinte 6 napja dolgoztam 1 szabadnappal, 14-15 órás műszakban. A fáradság meg is látszott a munkámon. Ezért délután 17 órakor hazaküldtek, hogy pihenjem magam ki. Ekkor kértem, hogy akkor rendezzük az anyagiakat. Azt mondta a séf most nem tud fizetni, jöjjek vissza estére (éjfél). Tehát utazzak másfél órát haza és másfél órát vissza, hogy megkapjam a pénzem. Vissza is mentem, de még mielőtt oda értem volna telefonáltam, hogy akkor a megbeszéltek szerint megyek a pénzemért. Már a szomszédos utcába jártam amikor visszatelefonált, hogy ne jöjjek mert nem tud fizetni és egyébként sincs előleg. Ekkor már nem láttam más lehetőséget, mikor hazaértem felhívtam és kerek perec közöltem vele, hogy a továbbiakban nem tudunk egyűt dolgozni egyéb problémáim miatt és beszéljünk meg egy időpontot amikor el tudunk számolni. Úgy állapodtunk meg, hogy amikor eredetileg lenne a fizetés, azaz következő hónap 3.-án akkor fizet ki.

2009. 10. 3.-án a megbeszéltek szerint bementem a munkahelyre de nem volt ott sem ő, sem az üzletvezető. (Nekem még most se tiszta, hogy ki is az üzletvezető.) Ekkor már bosszantott a dolog. Az éppen dolgozó kollegáimtól megkérdeztem meg a telefonszámát, mert aznap már nem tudtam elérni azon a számon amit előzőleg megadott nekem. Közölték velem, legnagyobb megdöbbenésemre, hogy a séfnek már évek óta nincs telefonja és, hogy amit nekem adott meg az a barátnőéjé (elvileg az üzletvezető) Másnap egész nap próbáltam elérni telefonon, de hol kinyomták, hol pedig ki volt kapcsolva. Aztán estére végre küldött a séf egy sms-t, hogy kedden, azaz október 6.-án mennyek oda reggel 9 órára. Ez volt ma. És most jön a lényeg!

Legalább egy órát vártam rá, aztán közölte, hogy elfelejtett szólni de a AM könyvemet magammal kellet volna, hoznom mert csak az alapján tudunk elszámolni. A könyvemet egyébként még az utolsó munkanapomon hazavittem, amit egyáltalán nem vezetett senki. Egyébként pedig jogosnak láttam a kérést, bár nem értem, hogy akkor előtte 20.000 Ft-ot mi alapján fizetett ki. Gondoltam majd utólag beragasszák a napjaimat. Persze ekkor már tudtam, hogy csak az időhúzás végett kell neki a kiskönyv csak, hogy ne keljen neki fizetni. Mondtam, hogy hazaugrok a könyvért, maximum 1-2 óra és rendezhetjük a dolgot. A beszélgetés közben előszedett egy cetlit amin olyan ételek árai voltak amit visszaküldtek a vendégek mert nem ízlett az étel nekik, vagy nem voltak vele megelégedve…stb. Természetesen ezek arról a napokról származtak amikor én voltam a konyhán. Továbbá egy olyan ételt is kiemelt, amit az én hibámból le kellet selejtezni. Amit ebből láttam kapásból olyan ételek voltak amit nem is én készítettem a vendégnek vagy nem teljes mértékben csak az én szakmai hibámból adódóan kellet leselejtezni. Láttam az összeget is, ami elvileg ezeknek a számoknak az összessége. Ez volt 10.000 Ft. De mondta, hogy van amit ebből ő fizet. Gondoltam előbb visszajövök a kiskönyvemmel és utána meg beszéljük az esetleges levonásokat.

Illusztrációként itt vannak a ledolgozott napjaim.

09. 13. Vasárnap 10:00 – 0:00 = 14 óra /8000 Ft (fizetve)

09. 14. Hétfő 15:00 – 0:00 = 9 óra /4000 Ft (fizetve)

09. 15. Kedd 10:00 – 0:00 = 14 óra /8000 Ft (fizetve)

09. 16. Szerda 10:00 – 0:00 = 14 óra / 8000 Ft

09. 17. Csütörtök 10:00 – 17.00 = 7 óra /4000 Ft

09. 18. Péntek 10:00 – 0:00 = 14 óra /8000 Ft

09. 20. Vasárnap 10:00 – 0:00 = 14 óra /8000 Ft

09. 21. Hétfő 15:00 – 0:00 = 9 óra /4000 Ft

09. 22. Kedd 10:00 – 17:00 = 7 óra / 4000 Ft

Az összesen ledolgozott idő 102 óra. Ez pénzben pedig 56.000 Ft. Ebből levonjuk a 20.000 Ft-ot amit már megkaptam, így jön ki a bent maradt pénzem, ami 36.000 Ft.

Én úgy számoltam, ha le is vonja a selejt árut még így is 26.000 Ft-ot fizetnie kell nekem.

Vissza a mai naphoz!

Miután sikerült hazaérnem a kiskönyvemért és már el is indultam vele vissza, kaptam egy sms-t, hogy kiszámolta a pénzem és mindenféle levonással és leltárhiánnyal együtt még nekem kell fizetnem 3200 Ft-ot.

Leltárhiány? Nekem ehhez mi közöm? Nem írtam alá semmit, nem kötöttünk leltárfelelősségi megállapodást. Nem vettem át árut. Tudtommal csak azért voltam felelős, amivel reggel vagy előzőnap megbíztak, a rendre a tisztaságra, hogy le legyen főzve az étteremben ami kell és, hogy összeírjam másnapra mit kell rendelni.

És mi az, hogy nincs vezetve az AM kiskönyvem? Most akkor olyan mintha csak jó kedvemből jártam volna 14 órákat dolgozni? Nem lehet valahogy felelősségre vonni a munkáltatót?

Egyáltalán milyen lehetőségeim vannak? Nyilván ez már nem csak a pénzemről szól. Milyen hatóságoknál lehet bejelenteni egy ilyen esetet? Minden lehetőség érdekel.


2009. okt. 7. 00:34
 1/4 anonim ***** válasza:
Végigolvastam, jó sokáig tartott, én jól megszopatnám ahol tudom, ráküldenék mindent amit lehet, apeh, fogyasztóvédelem, köjál, meg ami létezik, ha hülyét csinál az emberekből menjen csődbe, d.göljön éhen a k.rva anyját.
2009. okt. 7. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
90%
Mondd meg neki, hogy vagy kifizeti a teljes járandóságod mindenféle levonás nélkül (azaz a 36ezret), vagy feljelented: munkaügyi felügyelőség, APEH, Köjál (vagy ÁNTSZ vagy hogy hívják most), VPOP (gondolom szeszesitalt is árul)
2009. okt. 7. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:

Szia !

Azért szeretnénk tudni, hogy mi lett a vége, fizetett nem fizetett és mit tettél.

2010. febr. 7. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nem fizetett! Én meg nem jelentettem fel, mert semmi esélyem se lett volna. Röviden ennyi! De azóta egy másik helyen is megcsinálták ugyanezt velem. Ott az volt a különbség, hogy be voltam jelentve. Így a feljelentés is ment! Röviden ennyi!
2010. febr. 8. 11:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!