Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Milyen egyetemi szakot érdemes...

Milyen egyetemi szakot érdemes ma elvégezni, amellyel később el is lehet helyezkedni, és jól is fizet?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Tudom, ezerszer feltették már ezt a kérdést...

Viszont mindig hall az ember valami újat, így gondoltam veszíteni nem veszthetek vele.


Jelenleg a Pannon Egyetemen tanulok műszaki menedzsernek, de azon gondolkozom, hogy inkább átjelentkezek szeptembertől gazdálkodási és menedzsment szakra.

Igazából nagyjából félúton vagyok, a két szak eddigi tárgyai nagyrészt megegyeznek, tehát választási lehetőségem van, időt pedig nem nagyon veszítenék vele.

A műszaki menedzser szakról hallottam jót is, rosszat is. Valaki szerint mindenből tanul egy kicsit, és ezért sok mindenhez ért, ami nagy előny, valaki szerint viszont pont ez a hátránya, mert semmilyen témát nem tanul elég részletesen. "Büfészaknak" említve pedig már mindkettőt hallottam...


Személy szerint engem nem nagyon érdekel a műszaki menedzser mérnöki része (fizika, anyagtudomány, kémia), persze például a matek és a lineáris algebra megvannak, ezekkel nincs is bajom.

Viszont úgy érzem, hogy kreativitásom inkább a menedzsmentben tudnám hasznosítani. Ez a témakör jobban is érdekel, és eddig úgy tapasztaltam, hogy van is hozzá érzékem.


Egyetlen hátránya a gazdmennek, hogy fizetős, míg a műmen nem az. A tandíjra a pénzt diákmunkával meg tudnám keresni, de akkor le kéne mondanom arról, hogy elköltözök itthonról. Pedig már nagyon mennék. Nem rossz itthon, tényleg mindent megkapok, és hálás is vagyok ezért a szüleimnek, de szeretném már a saját életemet élni, így ráadásul nekik is könnyebb lenne anyagilag.


Visszatérve a kérdésre bár most e között a két szak között vacillálok, és úgy néz ki csak a Pannon Egyetem jöhet nálam szóba (és valószínűleg csak a gazdaságtudományi kar), azért nagyon szívesen meghallgatok mindenféle választ és tanácsot. Talán ez a kérdés és a hozzászólók írásai másnak is segítséget nyújt majd.


A célom az lenne, hogy diploma után minél hamarabb elhelyezkedjek és a saját lábamra álljak. Tudom, hogy ez nem csak úgy csettintésre megy. Szeretnék egy olyan diplomát, ami tényleg ér valamit, és a segítségével (plusz a kreativitásommal) el tudok helyezkedni valahol, ahol nem "kávét kell főznöm"... És ahol esetleg feljebb is lehetne jutni.


Azt is hallottam, hogy Pesten jóval nagyobb a munkakínálat, ráadásul a munkabér is jelentősen meghaladja a vidéken dolgozókét ugyanabban a munkakörben. Erről van valakinek tapasztalata?


Valamint arról, hogy mennyire érdemes a diploma után mesterképzésre (főleg szakirányúra) menni?


Egy saját vállalkozás indításának gondolata is bennem van, de ez meg pláne nem úgy megy... Először szeretnék elhelyezkedni, és az abból gyűjtött pénzből esetleg a későbbiekben vállalkozni. Viszont ez még tényleg nagyon messzi látkép.


Utoljára azt szeretném kérdezni, hogy szerintetek nem lenne kifizetődőbb, ha elvégeznék valamilyen OKJ-s tanfolyamot egy-két év alatt (logisztikus, targoncavezető, bármi...), és azzal kimennék külföldre? Nem érné meg jobban? Sajnos néha annyira lehangoló, ami Magyarországon folyik...

Német középfokú nyelvvizsgám van, mondjuk már angolul is tudok középszinten, sőt. Személy szerint én Ausztriába vagy Németországba mennék ki. Viszont ha kimennék, akkor nem mosogatni vagy takarítani szeretnék (ezzel most egyáltalán nem megbántva senkit, mert több ismerősöm is kint van, és a fizetésüket bizony irigylem), hanem valami komolyabb felelősségű munkát. A nyelvtudással nem lenne baj, úgy érzem eszem is van a tanuláshoz, így meg tudnám oldani a kint rám váró feladatokat.

Vagy érdemes a diplomával is külföldön keresgélni? Mondjuk ahhoz már tényleg komoly nyelvtudás kell.


Kicsit hosszúra sikeredett az írás, de talán minden lényeges benne van. Elsősorban tapasztalattal rendelkező emberek válaszait várom.

Köszönöm előre is!



2014. jan. 14. 13:14
 1/6 anonim válasza:

Szia. Azt ugye tudod hogy átjelentkezni nem tudsz műmenedzserről gazdmenre? Új felvételi eljárás keretében mehetsz csak át, majd hha tárgyi egyezőség van, azt a sikeres felvételi/beiratkozás után beszámítják neked.

Azt gondolom mindkét szakkal semmit nem érsz. A műmenedszer az mindenképp felejtős, gazdálkodás menedzsmentet meg akkor érdemes, ha elmész utána még egy mesterképzésre, csinálsz szaknyelvi nyelvvizsgát, utána pedig fokozatosan képzed magad. Mióta a közgazdász képzéseket ami 5 éves volt, ilyen formában lebutították, őszintén szólva semmit nem érnek. Tudom, mert gazdmenedzsmenten tanultam, végül 1 év után ott hagytam, és elmentem egy osztatlan képzésre, amit nem bántam meg, életem legjobb döntése volt. Akik lediplomáztak tőlünk alig találnak állást, sokan inkább már csak amiatt is maradtak msc-n vagy kezdtek egy másik szakot, h tanuljanak inkább mint otthon tétlenkedjenek ezzel a szakkal. Én a helyedbe - már ha ragaszkodsz mindenképp közgáz szakhoz- akkor választ a nemzetközi gazdálkodást. Azzal külföldön is van lehetőséged, plusz írtad h két nyelven beszélsz, ami ehhez a szakhoz alapvető követelmény.


Az OKJ-kat meg véleményem szerint felejtsd el. Ha már némelyik sima Bsc sem ér semmit, mit lehet várni egy OKJ-val? Én a helyedbe életképes szakot választanék ami kint is megállja a helyét, majd külföld :)

2014. jan. 14. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Szia!


Először is köszönöm válaszod:)

Persze, tudom, hogy csak újrajelentkezni tudok.

A tárgyak elfogadtatásával nem lenne gond, mert egyeznek a tárgykódok.


Egyébként nekem van műmenes ismerősöm, ő simán el tudott helyezkedni, és jobban keres, mint egy másik villamosmérnök ismerősöm. De tudom, hogy nem lehet általánosítani. Engem nem nagyon érdekel a műmen reál része, így felejtős. Ezért mondtam, hogy nálam a GTK jöhet szóba elsősorban:)


Ezt az osztatlan képzéses dolgot ki tudnád fejteni bővebben? Érdekelne!


A nemzetközi gazdálkodást még meggondolom. Kicsit utánajárok a dolgoknak, aztán meglátom:) Az egy elég jó dolog lenne, ha nem csak Magyarországon keresgélhetnék állások után.


Nem feltétel amúgy a GTK, de a reál tárgyak nekem nem jönnek be. Ezért mondtam, hogy mindenféle ötletet szívesen meghallgatok:) És ezt a nemzetközi tanulmányok szakot meg is fogom nézni!

2014. jan. 15. 11:12
 3/6 anonim válasza:

:)

Nemzetközi tanulmányok, nemzetközi gazdálkodás és minden Európai Unióval kapcsolatos szakot eltudok neked képzelni. Pl. társadalmi tanulmányokat is. Igaz ezt itthon büfé szaknak titulálják, de azt gondolom külföldre megfelelő. Ha a reál tárgyak nem mennek, akkor szociológia, pszichológia is jó lehet neked :) A pszichó hosszadalmasabb, mert nem árt utána egy Msc, sőt szinte kötelező hogy eltudj vele itthon helyezkedni, de itthon ez jól kereső szaknak minősül. Na a külföldről meg nem is beszélve :)

Nekem is van műmenedzseres ismerősöm, nem tudtak elhelyezkedni sehol, pedig az egyetem mellett ott a Bosch aminek az állománya gyakorlatilag végzett egyetemistákból áll, és nem nagyon kell oda műmenedzseres. Persze függ a teljesítéstől is, én azt gondolom kettes diplomával senki nem ér semmit semmilyen szakon.

Az osztatlan képzés annyit jelent, hogy én jogra járok :) 5 éves, és a hivatalos megnevezése Jogász Msc/MA szak, mivel ezzel mesterképzést is szerzek.

2014. jan. 15. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
És egyébként vigyázz, mert van Nemzetközi tanulmányok, és Nemzetközi gazdálkodás! Két külön szak, a nemzgazd az közgazdász szak, a Nemzetközi tanulmányok humánabb!
2014. jan. 15. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Vannak üdítő kivételek az ismerőseim között műmen-ről akik elhelyezkedtek, de én is váltanék a helyedben. Egy gépész, villany, info többet ér némi menedzsment tréninggel megspékelve - kell hozzá egy gazdasági véna ami ritka, de szerintem ezeket keresik. Közgáz irányban nem vagyok otthon. Külföldre is inkább a diplomával, Erasmus esetleg.
2014. jan. 15. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Most lesz Európai Uniós ismeretek nevű tárgyból vizsgám, majd kiderül:DD

Viszont az nagyon nagy igazság, hogy kettes diplomával azért elég nehéz érvényesülni, legyen az bármilyen diploma is.


Egyébként már egyre jobbnak érzem az ötletet, hogy otthagyom a műment:) Hogy őszinte legyek már szeptemberben megfogalmazódott bennem a gondolat, szóval nem véletlenül vettem fel és jártam be műmenes és egyben gazdmenes tárgyakra is... Akkor ez volt a célom, de most majd megnézek más szakokat is:)


Most már nem is csak az a problémám, hogy el tudnék-e helyezkedni az adott szakkal, hanem hogy egyáltalán szeretném-e. Mert ha nem, úgy aztán elég nehéz tanulni...

Még van szűk egy hónapom, addig nézelődök:)


Köszönöm a válaszokat! Ment mindenhova a zöld kéz!:DD


Persze további véleményeket is szívesen fogadok:)

2014. jan. 19. 11:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!