Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Inflációt hogyan számolunk...

EagleHUN kérdése:

Inflációt hogyan számolunk több évre visszamenőleg, csak össze kell adni az éves inflációkat vagy más számítási módja van?

Figyelt kérdés

A Fizetésem el inflálódását akarom kiszámolni, hogy az idő közbeni fizetés emelések kompenzálták-e az infláció által okozott vásárlóerő csökkenést. 8-évre visszamenőleg végezném a számítást.

Esetleg ha valaki belinkelné hogy a Magyar állam által kiadott hivatalos inflációs értékek sok évre visszamenően hol nézhetőek meg az is jó lenne.



2014. jan. 17. 17:55
 1/3 anonim ***** válasza:
89%

A hivatalos infláció nem valós. Abban az élelmiszerektől kezdve a traktorig minden benne van.

Én 15 éve vezetem a bevételeimet ( béremelés) és a kiadásaimat is.

Így tudom, hogy mennyivel csökkent a bevételem és a kiadásom.

2014. jan. 17. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
79%

Nem összeadni kell, hiszen ha az árak két egymást követő évben 10%-kal nőnek, akkor az első év végén az eredeti ár 1,1-szeresét kell fizetni, a második év végén az eredeti ár 1,1*1,1=1,21-szeresét, vagyis a két évre az infláció 21% (és nem 20%).


Infláció-kalkulátort találsz itt:

[link]

és a fogyasztói árindex változását megtalálod itt:

[link]

(Ha konkrét számokat beleraksz a kalkulátorba, kicsit mást ír ki, mint a ksh adatai, nem tudom miért, de az eltérés nem nagy.)


Szerintem a feladatodhoz a legcélszerűbb az utóbbi táblát kimenteni és összehasonlítani a fizetéseddel.

Pl. 2000. és 2001. között a fogyasztói árindex 2 851,3ról 3 113,6-ra nőtt, azaz a fizetésed 31136/28513 szeresére kellet, hogy nőjön (azaz kb. 9,2%-kal kellett nőnie), hogy az inflációkövető legyen. De a táblázat segítségével ki tudod számolni bármelyik évre, hogy mennyit ér akkor a pénz, excelben nem nehéz megcsinálni, csak a fogyasztói árindexek arányát kell venni és azzal szorozni az összeget

2014. jan. 17. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Érdekes dolgot adott ki az előző által megosztott kalkulátor.

Ha 2005-ben 1 forintba került valami akkor 2012-ben (Sajnos még a 2013-as nincs benne) 1.431 forintba került elvileg.

Én ebből arra következtettem hogy ha 2005-ben 700-forintos volt az órabérem, akkor a kalkulátor szerint az azóta eltelt inflációt ennek 1.431 szerese, vagyis egy 1001,388 Ft-os órabér már kompenzálná. A jelenlegi órabérem 1088Ft (2013-ban lett ennyi, év elején még 1031 volt), tehát ez elvileg meg is van.

Viszont ha beírom hogy 2005-körül NETTÓ 120-130e Ft-ot kerestem (Túlórák nélkül 2-3 szakban) arra az jön ki hogy most 170-180e-et kellene keresnem, viszont a valóság az hogy 140e körül kapok és még ha az időközben bevezetett kafetériát (20e) is hozzászámolom akkor is csak 160e-nél tartok.

Persze Nettóval számoltam. Azért mert a bruttómat már nem tudom mennyi volt 2005-ben!


Most akkor mi van? Én számoltam el valamit?

Vagy ennyivel több lett időközben az adó?

Vagy valahol nagyon át vagyok verve?

2014. jan. 21. 10:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!