Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Hogy képes valaki panelproli...

Hogy képes valaki panelproli módján élni Magyarországon jónak számító fizetésekből?

Figyelt kérdés
Dugig van egész Budapest multiknál dolgozó, megfizetett, fiatal értelmiségivel. Ennek ellenére azt látom, hogy az igényszintjük semmivel nem magasabb, mint egy minimálbéréből sajnos erre kárhoztatott ember. 70.000 nettóból tökéletesen megértem, ha valaki nem azon gondolkodik, hogy milyen új kortárs regényt vásároljon, vagy a kritikák alapján melyik új darabot nézze meg az Örkényben. De. Amikor diplomás emberek 300-600k közötti (vagy akár magasabb) nettó fizetésből maximum drága órákat, meg elektronikai kütyüket vásárolnak, és mellette egy forintot nem költenek jótékonyságra vagy mecenatúrára, akkor erősen elgondolkodom, hogy vajon lehet-e őket a szó akár csak tág értelmében is értelmiséginek nevezni. Semmiféle nagyvonalúság nem maradt meg bennük, pedig ők (illetve fizetésem alapján végül is én is) alkotják a felső középosztályt. A nyaralás valami gagyi tengerparti vergődést jelent egy aktuálisan felkapott üdülőparadicsomban, nem pedig egy másik kultúra megismerését, a tanulás további szakbarbárságot, nem pedig műveltséget. Elkeserítő helyzet. Egyik ismerősöm szülei szakmunkásként, összesen havi kb. 200.000 Ft-ból tartanak fenn egy 5 fős családot, a könyvespolc mégis majdnem leszakad az antikvár könyvektől, míg néhány munkatársam szerintem Tolsztojt még névről sem ismeri. Ennyire elcsúsztak volna az arányok? Légyszi nyugtasson meg valaki, hogy azért létezik értelmiség a művészvilágon és a bölcsészprofesszorokon túl is. Olyan értelmiség, aki a karrierjén túl valami egyetemes emberire is törekszik. Mert amit én látok, az rendkívül elkeserítő.
2014. jún. 16. 02:44
1 2
 1/19 anonim válasza:
88%

Irigylem a problémáidat, hogy téged ez keserít el olyan nagyon.


A rossz hír számodra az, hogy egy egyszerű sznob vagy; a jó hír meg az, hogy ez csak egy póz, és lehet, hogy kinövöd.


"valaki nem azon gondolkodik, hogy milyen új kortárs regényt vásároljon, vagy a kritikák alapján melyik új darabot nézze meg az Örkényben."


A kortárs regények és kortárs színdarabok túlnyomó többsége értéktelen sz.r. Kizárólag kékharisnya kultúrsznoboknak jó, akik a létezésüket csak ezen keresztül bírják igazolni. Értelmes, gondolkodó ember számára ezek nem adnak értéket, mivel az ezek által közvetített Kis Herceg-mélységű gondolatokat már nyolcévesen meghaladta.


"egy forintot nem költenek jótékonyságra vagy mecenatúrára, akkor erősen elgondolkodom, hogy vajon lehet-e őket a szó akár csak tág értelmében is értelmiséginek nevezni."


Az értelmiséget nem ildomos azon keresztül definiálni, hogy anyagilag támogat-e élhetetlen nyomorultakat vagy rabló alapítványokat. Annak idején Isaura, a fiktív rabszolgalány felszabadítására is sokan adakoztak, és nagy összeget tennék rá, hogy nem voltak felülreprezentáltak köztük a diplomások.


"nem pedig egy másik kultúra megismerését"


Nem biztos, hogy meg akarok ismerni primitív, bozótlakó, kreténségekben hívő kultúrákat.


"Egyik ismerősöm szülei szakmunkásként, összesen havi kb. 200.000 Ft-ból tartanak fenn egy 5 fős családot, a könyvespolc mégis majdnem leszakad az antikvár könyvektől, míg néhány munkatársam szerintem Tolsztojt még névről sem ismeri."


Az én szüleimnél meg nem csak a polc, de a padló is tele van könyvekkel, klasszikusokból idéznek orrvérzésig, műveltek és szellemesek, de a lakásuk egy szeméttelep, apám a szemetet kidobás helyett félreteszi, nem porszívóznak és nem ismerik a szemeteszsákot, továbbá a mosógépet nem engedi anyámnak sem használni, mert az vizet fogyaszt, a rezsit meg nem fizetik, mert egyrészt nincs bevételük, másrészt egymásra várnak, helyette hagyják felhalmozódni a végrehajtóig a tartozást.

Gondolom, akkor most ők az új hőseid, majd szólok nekik, hogy csókoltatod őket.



Na, megnyugodtál kicsit, hogy panaszkodásnak álcázva világgá kürtölhetted, hogy milyen végtelenül nagyszerű ember vagy, mennyire fölötte állsz nem csak a plebsnek és az anyagi hívságoknak, de úgy általában az emberiség krémjének is?

2014. jún. 16. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
Anonim oldalon ennek relatíve kevés értelmét látom. Szüleidet természetesen nem tartanám követendő példának, a külsőségekre is kell adni, nem azt várom, hogy valaki a szemétdomb tetején, zsíros hajjal Homéroszt olvasson egész nap. Csak végtelenül zavarba ejtő az, hogy többdiplomás emberek nulla érdeklődést mutatnak úgy általában a világ iránt. Bemegy az irodába, droidkodik 8-12-14 órát, hazamegy, megnézi ugyanazt a szennyet, amit elméletileg nála jóval kevésbé tanult és világot látott emberekre szabtak, hétvégén meg leissza magát, csak 200 helyett 800 forintos korsó sört vesz. Ilyen is kell, félreértés ne essék, de amikor az országban ez a réteg (amely elméletileg a szellemi elitet jelenti) sem mutat semmiféle igényt a kultúrára, akkor azért baj van. Nem kell mindenkinek pont a kortárs magyar regénybe szerelmesnek lenni, de legalább meg lehet nézni egy igényesebb filmet, meghallgatni egy hangversenyt, elmenni színházba, vagy csinálni valamit, könyörgöm. Egyszerűen azt érzem mindenhol, hogy kádári kispolgárok kapnak nagypolgári fizetést, de továbbra is szalontüdőt, meg Gorenje hűtőt vesznek belőle, mert másról nem is tudnak. Ja, meg maximum a Balaton helyett Dominikára mennek, mert a barátnőjük is volt ott, és "aaannyira csodálatos a tenger, meg a pálmafák".
2014. jún. 16. 05:09
 3/19 anonim ***** válasza:
84%

Többnyire elsővel értek egyet, de pár dolgot még hozzáfűznék:


- Szerintem nem a 300-600K fizetésű emberek feladata lenne a művészetek pártolása, hanem a felső tízezeré.

- Egyre inkább azon a véleményen vagyok mostanában, hogy a klasszikus műveltség és elemei, amiket felsoroltál, már elavultak. Abban egyetértek, hogy talán túlságosan eltolódott a popkultúra felé az igény, de nem vagyok benne biztos, hogy ez nem volt mindig is így.

2014. jún. 16. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
57%

Sajnos ezek a huszon-harmincéves jól kereső vezetők-bunkók.De ahogy írta is vki, nincs a mai világban szükség olvasásra, klasszikus műveltségre.


Nekem hiába van diplomám, hiába van klasszikus műveltségem, hiába beszélek sok nyelven-a fenti jól kereső vezetők ezt kb. magasról le...és be sem hívnak interjúra. Így vagyok 40 felettiként már munkanélküli.


És azt látom, h a legtöbb vállalat is a bunkó stílusú, embertelen vezetőket választja ki. Akiket nem érdekel a humanizmus, meg semmi, csak a törtetés és a pénz.

2014. jún. 16. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

Igazad van. Ma már a műveltségnek nincs értéke, mert az nem "hoz" pénzt" a konyhára.

A többség sem olvasni, sem szöveget érteni nem tud, a helyesírásról nem is beszélve.

Akinek sok pénze van, az pedig még többet akar.

2014. jún. 16. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
84%
Én tegnap pont azon gondolkoztam, hogy a régi gazdagok mennyi mindent adtak a jövőnek, gyönyörű kastélyokat, parkokat, szobrokat. A mai milliomosok nem nagyon építenek maradandó szép épületeket, max vesznek maguknak autót, órát pár festményt, azokat leamortizálják, de semmit nem fektetnek maradandó új dolgokba, vagyis talán a részvények által igen, tehát pl. azok a stadionok amik magánbefektetésből épülnek, maradandónak számítanak, de mást most én konkrétan nem tudnék mondani. A műveltség meg pláne nem érdekli őket, hiszen arról nem is tudnak beszélgetni köreikben. Ott mindenki csak arra kíváncsi milyen autót vett és hol volt nyaralni.
2014. jún. 16. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
73%
Ja de azért ezt a könyvektől roskadozó polcot nem értem, ma már egy ebook reader huszonezer Ft és minden könyv letölthető a netről. Nekem egy merevlemezen van 15ezer könyv, ehhez nem kellenek polcok.
2014. jún. 16. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
68%

Az hol van megirva hogy valaki attol ertelmiseg, hogy irodalmat olvas? En az altalad leirt fizetesi kategoriaban vagyok, de a szotol hogy "ertelmiseg", a falra maszok.


Attol hogy valaki tobbet keres, mint az atlag, meg nem jobb, mint akarki mas, egyszeruen csak azert van, mert olyat csinal amit kevesebben, igény pedig az atlagosnal nagyobb ra.


Gondolom te ertelmisegi embernek tartod magad, de hogy van az hogy kulsosegek alapjan itelsz masokat ("roskadozik a konyvespolc"), elitelo vagy masokkal szemben, lenezed masok szorakozasat ("tengerparti vergodes", "megnezi a szennyet"), masok zsebeben turkalsz, az elitizmust tamogatod


Bocs, de önálló gondolatod nincsen, csak a szüleid (és a külvilág) által belédsúlykolt értékeket büfögöd vissza. Te is érzed az ellentmondást, de még nem jutottál el oda hogy lépj.


Szerinted egy Shakespeare darab a jelenében az elit szórakozása volt? Nem. Az volt az akkori kor szennye. Az eredeti verziókban minden van, amitol megfajdulna a szived! Karomkodas a szinpadon? Juj, ne. A mai szinhaz, nem szinhaz, hanem uzlet. Ugyanigy a kiallitasok se a muveszetrol szolnak, hanem hogy minel tobb jegyet eladjanak ra. Az igazi muveszet ott kezdodik, aminek te meg a kozeleben sem voltal szerintem.


"megismerni mas kulturakat" - Ezen felnevettem. Egy ket hetes nyaralas soran nem lehet megismerni egy masik kulturat. Allj be, dolgozz az altalad lenezett kisfizetesu emberekkel egy evet es akkor lesz fogalmad arrol hogy milyen egy francia vagy egy amerikai. De egy nyaralas soran csak a jot fogod latni, mert tudjak, hogy azert vagy ott, azert fizetsz.


De egyszeru a keplet. Ok boldogok? Igen. Es te? Akkor nem kell foglalkozni massal.

2014. jún. 16. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
88%
Az a baj veled kérdező, hogy a te saját normáid alapján ítéled meg az embereket, miközben ennél sokkal többfélék lehetnek. Irodalomban nem csak a "klasszikus" alapművek vagy a kortárs irodalom az egyetlen lehetőség, valamint nem az irodalom az egyetlen lehetséges értelmiségi elfoglaltság. Én inkább pont azt nevezem értelmiséginek, aki a saját érdeklődése után megy, és tesz rá, hogy mit gondolnak róla, és azt nevezem prolinak, aki mindig abba az irányba megy, amit az adott anyagi helyzet és társadalmi közeg elvár. Az értelmiségi nem fog csak amiatt színházba járni, mert attól műveltebbnek tűnhet, hanem akkor és csak akkor megy színházba, ha saját magának van rá igénye, de ha nincsen, hanem mondjuk hegyet szeret mászni, akkor attól nem lesz proli, sőt.
2014. jún. 16. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
36%
Tehát szerinted az értelmiség == sznob?
2014. jún. 16. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!