Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » A munkáltatót visszatartja az...

A munkáltatót visszatartja az első heti fizetésemet kauciónak. Ez törvényes?

Figyelt kérdés

Hetente kapunk fizetést.

Azt mondja, hogy mivel máshol havonta van fizetés és 10.én csak az előző hónap 31.-ig fizetnek ki, így 10 napja bent van az alkalmazottnak mindig, de ő még jó fej, mert csak az egy heti pénzt tartja bent egészen a munkaviszony végéig.

Ez a garancia, hogy a fizetést felvéve nem tűnik el az alkalmazott.

:O



2014. szept. 22. 23:48
 1/6 A kérdező kommentje:
* munkáltató
2014. szept. 23. 00:04
 2/6 anonim ***** válasza:
58%
talén a stricik csinálják így, normális munkaadó nem.
2014. szept. 23. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
58%

Akkor, ha a szerződés szerint tényleg havi elszámolásban vagytok, és 10-én kapnátok fizetést, végül is jogosan csinálja, hiszen semmi nem kötelezi arra, hogy hetente fizessen.

Az viszont, hogy a munkaviszony végéig visszatartja, nem csak a "rendes" fizetésnapig, semmiképpen sem normális, és törvénybe ütközik. Bár ha én egy ilyen helyen dolgoznék, akkor másnap már a felmondásomat írnám.

2014. szept. 23. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
79%

Visszatarthat, csak nem így, ahogy írod.

Az a meghatározó, hogy mi van a munkaszerződésedben.

Egy ideje már lehetséges munkavállalói biztosíték:

"80. A munkavállalói biztosíték

189. § (1) A felek írásbeli megállapodása alapján a munkáltató részére biztosítékot ad a munkavállaló, ha

a) munkaköre ellátása során más munkavállalótól vagy harmadik személytől pénzt, más értéket vesz át, vagy részükre ilyen kifizetést, átadást teljesít, vagy

b) az a) pontban foglaltak teljesítését közvetlenül ellenőrzi.

(2) A biztosíték összege nem haladhatja meg a munkavállaló egyhavi alapbérének összegét. Az alapbér növekedése miatt a munkáltató nem követelheti a biztosíték összegének kiegészítését.

(3) A munkáltató a biztosítékot legkésőbb az annak átvételét követő munkanapon köteles az általa választott hitelintézetnél vagy pénzügyi vállalkozásnál e célra elkülönített számlán elhelyezni.

(4) A munkáltató a biztosíték jegybanki alapkamattal növelt összegét haladéktalanul köteles a munkavállalónak visszafizetni, ha

a) a munkaköre megváltozásával az (1) bekezdésben foglalt feltétel vagy

b) a munkaviszonya

megszűnik.

(5) A biztosíték kizárólag a kártérítési igény kielégítésére a munkabérből való levonás szabályai szerint használható fel."

(2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről)

De gondolom, esetetekben nem erről van szó.

2014. szept. 23. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
41%

Igen, csak a fenti esetben lehetséges ez.

Tehát például pénztáros munkakörben dolgozó...


Ha nem erről van szó, akkor törvénytelen azt, amit csinál.


Irány a Munkaügyi és Munkavédelmi Felügyelőség. Ott kell panaszt tenni ilyen ügyben.

2014. szept. 23. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Normál esetben én sem dolgoznék ilyen helyen, de éhenhalni sem akarok.


1évig kerestem munkát, mire ezt találtam.


Szóval most nem akarok nagyon ugrálni.

Csak furcsállom.

2014. szept. 27. 23:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!