Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Érdekel valakit a kölcsönző...

Érdekel valakit a kölcsönző cégekkel kapcsolatos tapasztalat?

Figyelt kérdés

Korábban többen is érdeklődtek Transcom-ról. A Google a barátunk 

Svéd cég szerződött a Telenorral (Transcom-Telenor fúzió).

Budapesten és Szegeden van ez az egyesülés.

Nekik Szegeden pl. a Trenkwalder kölcsönöz munkaerőt.


Gondoltam leírom a kölcsönző cégekkel kapcsolatos álinterjú tapasztalataimat, mivel úgy gondolom, hogy a nagy többség, aki nem ismeretség útján tud elhelyezkedni, az nem tudja kikerülni ezeket a cégeket, sőt a HR-t sem. Nagyjából rendelkezik egy érettségivel és valamilyen OKJ-s képzéssel, vagy nem piacképes a diplomája hazai földön és azért, vagy mert abba a korcsoportba tartozik, amely nem keresett az álláspiacon (középkorúak).

Remélem ezek az infók hasznosak lehetnek Számotokra.


Nem olyan régen ismét próbainterjúra mentem (Trenkwalder) és az alábbiakat tapasztaltam. Egyébként több ilyen típusú interjún voltam (pl. Prohuman, PannonJobs, Telemédia…)

Kivétel nélkül ugyanaz volt a felállás:

• alulfizetettség, jellemzően br. 130 Ft (tökmindegy volt, hogy a magasabb szintű IT helpdesk, bejövő hívásos ügyfélszolgálat, back-office-os (=írásos, e-mailes) ügyfélszolgálat, adatrögzítő, telemarketing volt a munkakör megnevezése )

• non-stop meló – folyamatos munkarend (hétvége, ünnepnapok, de ínyenceknek van állandó éjszakai műszak nem 8 hanem 10 órában),

• adatok inkorrekt bekérése még az interjú előtt,

• munkaidő keretben történő foglalkoztatás…(erről lentebb írok)


Az interjú, amire elmentem egy CC (contact center = call center) pozíció-s munkakör.

Jellemzően egy kalap alá veszik a „head-set-tel a fejeden” technikával végzett munkakörök bérezését call center gyüjtőfogalom alatt: pl. IT helpdesk, bejövő hívásos ügyfélszolgálat, back-office-os (írásos, e-mailes) ügyfélszolgálat, adatrögzítő, telemarketing

Aki csinálta bármelyiket is (én pl. mindegyiket), nyilván tudja, hogy rohadtul eltérő a feladat komolysága, sokrétűsége, stressz paramétere, felelőssége folytán egy-egy pozíció. Ami közös, az a technológia, amin keresztül végzik ezt a munkát.

Tehát kipányvázva, mozgástér nélkül, headset-tel a fejen. Óránkénti 10 perces kötelező szünettel, már ahol megadják a szünetet. Dolgoztam úgy, hogy vagy 3 órán át nem tudtam kimenni még wc-re sem, nemhogy szünetre, mert az ügyfél az első, nem lehet megszakítani a hívást. A Telekom jogelődje a Matáv Zrt. volt az egyetlen, ahol pénzlevonással büntettek azért, ha nem veszed ki a szünetet.

A telefonos munkánál szellemileg megterhelőbb pozíciót jelenleg nem ismerek, főleg persze a stressz faktor miatt.

__________________________________________________

Akkor az interjú

Call center munkatárs


Munkavégzés paraméterei


1/Folyamatos munkarend 4/6/8 órában (hétvége, ünnepnap…magánélet felejtős (nem minden pozíciónál kötelező, de van kifejezetten csak éjszaki munkavégzés is annak, aki arra gerjed).

2/Munkaidőkeretben kell dolgozni (itt 4 hónapot jelent). A munkaidőkeret kizárólag a munkaadónak jó megoldás, hiszen kedvére töltheti fel az épp üres géphelyeket, túlóra, pótlékok megfizetése nélkül.

Ez az egyik legaljasabb módja munkavállalók kizsigerelésének.

A munkavállaló számára ezt azt jelenti, hogy 4 hónap alatt mondjuk 672 munkaórát kell teljesíteni (a Mt. szerint 8 órás főállásban egy hónap alatt 168 munkaórát jelent, normál esetben.) De az, hogy ezt az óraszámot milyen napi munkaórában kell teljesíteni, azt a beosztás szabályozza.

Ez egyenlőtlen munkarendet jelent, vagyis az egyik nap dolgozhatsz 4 órában, a másik nap akár 10 órában is, de az is lehet, hogy szabadnapra küldenek, mert az aktuális időkeretet-óraszám az esetedben már megvan. Persze ez a ritkább. Aztán, ha többletórád van a 4. hónap végén akkor lecsúsztathatod, mert ki nem fizetik. Tehát nincs túlórapénz.

A folyamatos munkarend miatt állandóan fáradt az ember és erre jön rá a fregoli üzemmód az örökös rángatás. A biológiai órát ki lehet iktatni véglegesen. Mert olyan itt nincs.

3/ 1 hónapra előre elkészített beosztás (a tervezhetőség miatt) - nem szeretik, ha valaki módosíttatni akarja

4/ bérajánlat: br. 130 e Ft (kb. nettó 90 eFt), kafetériáról szó nem volt (!), BKK bérletről és egyéb juttatásokról sem. Viszont nyilván ha nyelvtudással kell ugyanezt a munkát csinálni egy br. 40e Ft-tal megnyomja zsét, megint munkarend és munkakör függő.


Hát igen, ha kölcsönzött az ember ugyanazért munkaért, jóval kevesebbet kapsz, mert nemcsak a munkaerő kölcsönzött, hanem a bérezés is kiszervezett.

Kölcsönzött státuszból szinte lehetetlen dedikált munkatárssá válni (legtöbb esetben csak ekkor érvényesülnek a kafetéria-elemek). Ja és a karrierszint: max CC csopvezető…

A Telekom ebből a szempontból figyelemre méltó, ugyanis a kölcsönzöttek ugyanúgy megkapják az évi 450 e Ft-os kafetériát, mint a dedikált munkatársak. Két elemet (vállalati lakáshitel-kölcsön, szolgálati lakás) kivéve.


A kiválasztás menete

1. kör – Trenkwalder iroda (Hozzájáruló nyilatkozat személyes adatok kezeléséhez doku kitöltése [tartalma: név, szül. hely és idő, anyja neve, lakcím – értesítési cím, személyi igazolvány szám]), utána név szerint egyenként szólítják a delikvenst és egy rövid elbeszélgetést követően, el lehet köszönni.

Cakkom bugyi ez kb. 1 óra, mondjuk 10 fő esetében.


2.kör: ha az 1. kör alapján kölcsönző cég HR-ese továbbítja a cv-t a megbízó céghez (jelen esetben a Telenorhoz), akkor a további két körös interjút már ők tarják.


3. kör: Telenor – teszt írás (a pozícióhoz szükséges kompetenciák felmérése)

Általánosan, minden pozíciónál: szövegértés, majd az alapján kérdések megválaszolása, helyesírás vizsgálata, IT teszt (alapszoftverek használata).


4. kör: személyes elbeszélgetés a Telenor azon képviselőjével, amelyik osztályra felvesznek.

Tehát nem kell fejre állni, laposan kúszni, hülyeségeket csinálni (AC), I.Q. tesztet írni…csak azt, ami feltétlenül kell a munkavégzéshez. Ez legalább pozitív.


FONTOS!

Az interjún, a fentebb leírt adatokat előre nem kérhetik (!!!), azokat csak akkor kell megadni, ha szerződéskötésre kerül a sor.

Olvasd el a törvényi szabályozást, vagy csak használd a józan eszedet!

Gondolj bele: ezzel az erővel az utcán sétáló, vadidegen embereknek is átadhatod a személyes adataidat. Adatbázis bővítésre használják, igen szemét módon. Ha azt gondolod, hogy adatok megadása eleve szerződéssel jár, akkor tévedsz.

Olvasd el a dokut, töltsd ki a neved és írd alá. Ennyi elég ahhoz, hogy tudomásul vedd az adatkezelésről szóló nyilatkozatot. Ehhez nem kell az anyád neve, a gyerekeid száma… meg egyebek.

Igen, tudom, hogy örülsz, hogy behívnak végre és már ott a félsz, ha nem töltöd ki a kért adatokat, akkor nem is fogsz kelleni. Megnyugtatlak, ha megadod az adataidat, akkor sem biztos, hogy fogsz kelleni. Az még nem belépő egy munkaszerződéshez.

Lehet finoman közölni az interjúztatóval: most még nem szeretnéd megadni ezeket az adatokat, szeretnél többet tudni a lehetőségről, hogy mérlegelhess. Ilyenkor azért már nem kekeckednek, tudják ők, hogy törvényt sértenek.


Irodától függően, eltérően reagálnak arra, ha nem töltöd ki (két eset)

1/ (szélsőséges szitu, de már volt benne részem) paraszt az interjúztató iroda és nem enged tovább, mondván, hogy nem vagy közreműködő

(de akkor nem veszítettél semmit velük) az adatmegadás nem lehet feltétele egy interjúnak.

Akár kilátásba helyezhetsz egy Egyenlő Bánásmód Hatóság-i feljelentést, ha van elég ideged, időd

Itt a link: [link]

Ez esetben a kölcsönző cégnek kell a hatóság felé igazolnia, hogy jogellenesen zárt ki az interjúztatási lehetőségből (mondván, hogy töltötted ki az adatokat), pedig ők hívtak be.

Behívott, tartsa meg az interjút, hagyjon dönteni, akarod-e, nem akarod…. szóval csinálja végig.

Az a dolga.


2/ nyomja a szöveget: „azért kellenek az adatok, hogy ha találunk Önnek megfelelő állást, tudjuk értesíteni Önt” Nos, ehhez nem kell születési dátum meg anyám neve… elég egy telefonszám, amin el tud érni… Azért sem értettem soha, mert az érettségi mellé oda van írva, hogy mikor érettségiztél, tehát egy kis matek és Voila !, máris megvan a korcsoport.

Az adatok bekérésében egyébként nálam a Prohumán verte ki a biztosítékot (rendkívül erőszakosan kérte a papírt (5x), hogy már pedig töltsem ki… nem tettem meg. Nem maradt el mögötte a PannonJob sem, ők olyan dokut nyomtak az orrom alá – interjú előtt -, amit akkor szoktak, ha lakást vásárol az ember. Azon aztán tényleg minden adatot bekértek volna. Ott jeleztem is, hogy bizonyára ismerik a törvényi szabályozást, akkor mondták, hogy okés, semmi baj, nem kötelező kitöltenem, (még szép!) és rendben lement az interjú.

Ha az interjút követően úgy látod, van sanszod, akkor az interjú után add meg az adataidat.

De ismétlem: nem lehet kötelező. Ha viszont megadod, az már a Te felelősséged.

Senki sem az adatai miatt fog felvételt nyerni. Egyszerűen a piaci helyzetüket akarják ily módon stabilizálni, a többi kölcsönző céggel szemben. Akinek jó nagy adatbázisa van (feltöltött személyi adatokkal, az tud időben pl. egy multinak embereket kölcsönözni. Vannak olyan munkakörök, ahol talán számít a kor és a megjelenés is, de call centernél ezek nem lehetnek kizáró okok.


Másrészt: ha a cégek honlapján keresztül pályázik az ember, akkor általában az oldalon (kötelezően ott kell lenni valahol), a Trenkwalder estében az „Információ” rész alatt, adatkezelési szabályzatnak. Tehát teljesen fölösleges és szemét visszaélés az adataid bekérése, pláne a tényleges interjú előtt.


Érdekes tapasztalat volt, hogy csak ketten nem töltöttük ki az adatainkat. Kizárólag a nevet írtuk be és aláírtunk. Kész. Mindenki más a világ legtermészetesebb módján, vette el ő személyigazolványt, volt ahol az Adókártyáját, a TB kártyáját… Komolyan!

Amikor felkészülsz interjúra, akkor azzal is legyél tisztába, hogy Neked mit szabad és a potenciális munkaadónak mit szabad egy állásinterjún.

Lehet az úgy tálalni, hogy mégis lemenjen az interjú.



2015. ápr. 10. 14:24
 1/2 A kérdező kommentje:

Ja, kimaradt :-)

Még mindig Transcom-Telenor



Felkészítős: 6 hét (4 hét elmélet + 2 hét gyakorlat)

A sikeres vizsga után...a cég hosszútávban gondolkodik, ezért a 3 hónap próbaidőt követően, megfelelés esetén határozatlan idejű szerződést adnak.



Remélem tudtam segíteni

2015. ápr. 10. 15:03
 2/2 anonim válasza:

Hiánypótló iromány, kösz, hogy megosztottad tapasztalataidat!


Én nem rég voltam először egy ilyen cégen keresztül (ManRenting) egy helyen interjún. Első telefonbeszélgetéskor kért egy önéletrajzot, pár héttel később hívtak az interjúra. Ott, még interjú előtt elénktoltak egy adatbekérő lapot (nyilatkozatot)... Hát én naívan meg is adtam a Személyi/TAJ/TB számokat (a bankszámláét csakazértsem).

2016. okt. 28. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!