Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Életem első munkahelyére...

Életem első munkahelyére megyek. Miket kell az elején elintézni, mi szükséges hozzá?

Figyelt kérdés

Most végeztem az egyetemen, pályakezdőként első állásomra készülök. Tegnap voltam állásinterjún, és ma felhívtak, hogy szívesen alkalmaznának, jövő hétfőn menjek be intézkedni, szerződést aláírni.


Még soha nem volt munkaszerződésem és nem tudom mivel jár ez, viszont többen figyelmeztettek, hogy figyeljek, rendes szerződést kapok-e, meg hogy "rendben legyenek a papírok." De konkrétan, pontosan mire figyeljek?


Miket vigyek magammal hétfőn? Mit fognak kérni tőlem? Ők mindent elintéznek ami kell, vagy nekem kell szólnom/kérnem? Szerződés átolvasásakor mi az amire mindenképpen figyeljek?


Egy nagy budapesti multiról van egyébként szó.


23/L


2016. jan. 7. 10:33
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha egy egyszerűbb 1 oldalas szerződést kapsz, akkor az adataidat, a munkaidőt, a munkavégzés helyét, a munkakört, a bruttó bér (ha van egyéb juttatásokat) ellenőrizd, mást nem is nagyon tartalmaz.

Ha egy bonyolult sok oldalas szerződést kapsz, akkor vidd haza, olvasd át, olvastasd át mással is, és utána írd alá és vidd vissza.

Ha kéne magaddal vinni valamit, akkor szóltak volna. Pl. végzettséget igazoló bizonyítványok.

De az irataid mindenképp legyenek nálad. De elvileg az mindig az embernél van.

2016. jan. 7. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Alapból, amit szokás:

személyi igazolvány, lakcímkártya, adóazonosító jelet tartalmazó kártya (adókártya), TAJ-számot tartalmazó kártya.

Első körben konkrétan semmi más nem kell, valamint még kérhetik a végzettséget igazoló iratokat.


A munkaszerződés írásba foglalása a munkáltató kötelessége. Nem vész, ha rögtön nem kapsz ilyet, mivel a munka törvénykönyve is lehetőséget biztosít arra, hogy a munka kezdése után 30 napon belül a jogviszonyt felmond arra hivatkozva, hogy nem kaptál írásos szerződést a munkáltatótól. De az mindenféleképpen jó, ha rögtön, de legalábbis pár napon belül kézhez kapod.


A munkaszerződés kötelező tartalmi elemei:

Munkakör megnevezése, alapbér (bruttó bért jelent!), munkaviszony tartalma. Ha a munkaviszony tartalmát nem írják bele, akkor a törvény erejénél fogva határozatlan időre jön létre.

Munkavégzés helye: Ha ez nincs megjelölve, akkor azt a helyet kell annak tekinteni, ahol a munkádat szokás szerint végzed majd (nap mint nap ott dolgozol). Itt ne egy helyiséget értsél alatta, hanem egy "tágabb területet. Például, ha a multinak több telephelye is van, akkor a munkavégzésed helye az a telephely, ahova nap, mint nap bejársz dolgozni szokás szerint, nem pedig a másik telephely. Ez azért fontos, mert másik helyen végzett munka "elrendelésének" és a dolgozó általi tűrésének feltételei vannak, amit nem feltétlenül vagy köteles elviselni.

Munkaidő/munkarend meghatározása: Ha nem kerül bele a szerződésbe, akkor általános teljes napi munkaidőben történő foglalkoztatásra jön létre a munkaviszony, ami heti 40, napi 8 órát jelent.

Ha próbaidőt nem kötnek ki a felek a szerződésben, akkor nincs próbaidő!


A munkaviszony kezdetét követő 15 napon belül a munkáltató írásban köteles tájékoztatni a napi munkaidőről, alapbéren felüli juttatásokról, bérfizetés gyakoriságáról, napjáról, munkaköri feladataidról, szabadsággal kapcsolatos dolgokról, a felmondási idő szabályairól, a munkáltatói jogkör gyakorlójáról, és hogy kollektív szerződés van-e a cégnél.

Ez a kötelezettség nem terheli a céget, ha a munkaviszony az 1 hónapot vagy a munkaidő a heti 8 órát nem haladja meg.

2016. jan. 7. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!!
2016. jan. 7. 22:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!