Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Nettó bér alakulása a gyermeke...

Nettó bér alakulása a gyermekek számának függvényében?

Figyelt kérdés
Az volna a kérdésem, hogy pl. egy apának, akinek a keresete X forint bruttóban , annak változik-e a kézhez kapott keresete (nettó) 1, 2, 3 gyermek után?

#nettó #bruttó #nettó bér alakulása
2016. jan. 9. 11:02
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha ő veszi igénybe a családi kedvezményt, igen.

1 gyerek esetén nettó 10ezer, 2 esetén gyermekenként 12500, 3-nál gyermekenként 33ezer.


Az összeget év közben közösen vehetik igénybe a családi pótlékra jogosultak (nem az a jogosult csak, aki kapja!), év végén pedig a bevallásban csp-ra nem jogosulttal megosztható.

2016. jan. 9. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Most nézem, hogy három gyerek után gyakorlatilag majdnem a bruttó összeget kapja az ember. Erről nem is tudtam! (Mondjuk most kezdtem el dolgozni. :) )

De jobb tisztába lenni az ilyennel.

2016. jan. 9. 11:42
 3/13 anonim ***** válasza:
52%

"Most nézem, hogy három gyerek után gyakorlatilag majdnem a bruttó összeget kapja az ember"


Szerintem nem jól gondolod... Ez ugyanis adókedvezmény, tehát a 15 %-os személyi jövedelemadóból jön le. A TB, a nyugdíjjárulékot, stb attól még vonni fogják.


Ez gyakorlatilag úgy néz ki, hogy mondjuk Tőled 1 hónapban 22 ezer ft személyi jövedelemadót vonnak, akkor pl. nem tudod teljesen igénybe venni a 3 gyerek után járó havi 33 ezer ft-os kedvezményt

2016. jan. 9. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Csak annyit csináltam, hogy beírtam a kedvezményezett eltartottakhoz hogy 3 és így mutatott kb. bruttó 300 ezer forintig majdnem ugyanannyi nettót.
2016. jan. 9. 12:14
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Te nem gondolod jól, ugyanis a megmaradó szja-kedvezmény igénybe vehető a megállapított egbizt és nyugdíjjárulékból is.
2016. jan. 9. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
49%
Ez biztos? Ezt nem tudtam - akkor ennek megpróbálok utána járni :-)
2016. jan. 9. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Elég nagy kavar van a fejemben, szóval leírok egy példát:

Tegyük fel, hogy van egy pár. Férfi fizetése br. 200 ezer forint, a nő pedig bruttó 150 ezer forintot keres. Majd a nő teherbe esik és elmegy szülni. Ilyenkor mi történik? A nő foglalkoztatott marad és a fizetésének egy bizonyos százalékát megkapja?

2016. jan. 9. 12:30
 8/13 A kérdező kommentje:
Semmi sem biztos, mivel nem vagyok érintett a rendszerben, így nem tudom hogyan működik. Ezért kérdeztem.
2016. jan. 9. 12:30
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha a nő biztosítottként (ritka estben utána) elmegy szülni, akkor igen, a jogviszonya fennmarad, és az OEP (vagy ha a munkahelye tb-kifizetőhely, akkor az) a korábbi, járulékapalot képező jövedelme alapján (egbizt tv-ben lefektetett szabályok szt számított) pénzbeli ellátást fog kapni. Ezek a csed és a gyed. Két éves korig ezek az ellátások járnak, ezt követően pedig a gyed.

A magzat 91 napos korától (nem terhesség, magzat!) vehető igénybe a családi kedvezmény. A családi kedvezmény adóalap-csökkentő kedvezmény, tehát ennyivel csökkentve a bruttó bért számolják az adót. A járulékot a teljes bruttó után.

Az apa és az anya választhatnak, ki veszi igénybe a családi kedvezményt. Csed és gyed is adózik, tehát ezekből is igénybe vehető. 150-es bruttónál van annyi az anya pénzbeli ellátása, hogy igénybe vegye.


De nézzük azt, ha apa kéri: bruttó 200 a bére, a csk egy gyermekre 66670 ft.

Szja: (200.000-66670)*0,15=20e

Ha nem lenne kedvezménye, akkor 30 e lenne.


A járulékkedvezményt az veszi igénybe, akinek a bruttó bére kevesebb, mint az azt csökkentő családi kedvezménye. Pl 3 gyerek esetén 660ezer a havi kedvezmény, de az apa bére csak 200. Ezért a fennmaradó 460ezer ft 15%-a, 69ezer ft a kiszámított járulékból is igénybe vehető.

200ezerre a járulék (7%egbizt és 10% nyugdíj) 34000 ft.

Tehát az apa béréből ezeket sem vonják le, és még mindig marad 35 ezer nettó kedvezmény, amit anya igényelhet év közben vagy év végén.

A 1,5% munkaerőpiaci járulékra nem vehető igénybe kedvezmény.

Ilyenkor év elején jól el szoktam szórakozni azzal, hogy kiszámolom, hogyan osszák meg az ismerősök...


ha van kérdés, most ráérek :)

2016. jan. 9. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
jav: ezt követően gyes.
2016. jan. 9. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!