Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mit tegyünk? Hol kérjünk...

Mit tegyünk? Hol kérjünk segítséget? Nagyon fontos!

Figyelt kérdés
A testvérem egy vállalkozónál van. Úgy volt, hogy Januárban mennek ki Németországba dolgozni, Január közepén be is jelentett mindenki a vállalkozó minimálbérre. De sajnos azóta sem jutottak ki dolgozni. A testvérem eddig a szociális segélyt kapta, de mióta be van jelentve nem kapja, de fizetést sem kap. Biztos, hogy be van jelentve mert voltunk megérdeklődni és tényleg a vállalkozó fizeti neki a TB-t. Ilyenkor kapnia kéne neki itthon a minimálbért nem? Mert én úgy tudom régen ez így volt, talán módosult volna valami ide vonatkozó jogszabály? Mivel lassan már négy hónapja arra vár, hogy a vállalkozó kivigye őt Németországba dolgozni beleunt a várakozásba és kérte a vállalkozót hogy szüntessék meg a munkaszerződést és had jelentkezzen vissza a munkaügyi központba hogy újra jogosult legyen a szociális segélyre vagy had mehessen el közmunkára mert Január óta gyakorlatilag nincs jövedelme és két gyerekük van. Csak az van amit a felesége kap a gyerekekre pénzt, a kicsire GYEST és a családit a nagyobbra csak a családit. Már tartozásuk van egy havi rezsivel, mi is adtunk nekik kölcsön, anyu is, apu is, a felesége szülei is. A vállalkozó nem adta ki neki a papírokat, hogy vissza tudjon jelentkezni vagy el tudjon menni máshová dolgozni. Csak hitegeti őt. Kérte, hogy adjon neki pénzt legalább előleget, de nem akar, azt mondja nincs pénze mert fizeti mindenki után a TB-t. Ilyenkor mit lehet tenni? Ki tudna segíteni a testvéremnek? Mi nem vagyunk járatosak ilyen dolgokban, nem tudjuk hová, kihez fordulhatnánk. Köszönjük szépen
2010. ápr. 28. 14:29
 1/5 anonim ***** válasza:
71%

Én ezt nem értem.

Javítsd ki ha rosszul olvastam.Szóval a testvéred kapta a szociális segélyt.Ami azért járt neki,mert nem volt bejelentett munkaviszonya.Amikor a vállalkozó bejelentette vagyis onnantól kezdve BEJELENTETT MUNKAVISZONYA lett,így elvesztette a jogosultságát a szociális segélyre.Ez így érthető,és így is van.

Azt,hogy a vállalkozó Németországi utat ígért,az egy dolog.Elképzelhető,hogy a vállalkozó nem tudott szerződés kötni a "külföldi megrendelővel"így az üzlet ugrott..de a testvéred még mindig bejelentett munkaviszonyban van.(ha jól vettem ki akkor minimálbérrel van bejelentve).Mivel van munkaviszonya így neki járna a havi minimálbér fizetés.Ezért nem értem,hogy mi az,hogy nem fizeti ki a bérét? Hiszen a TB-t is a béréből vonja le! A testvérednek jelenteni kéne a munkaügyi bíróságon,hogy a vállalkozó nem fizeti ki a munkadíját vagyis visszatartja a fizetését. Ha nincs bejelentve akkor hiába megy akárhová nem tudja bizonyítani,hogy dolgozott nála..Egyébként a munkaügyi bíróágon kérheti,hogy kötelezzék az illető főnököt az íratok visszaadására is,hiszen ez már személyi jogok megsértése..

Ezért nem értem mit írtál,mert valami nem timmel itt...

2010. ápr. 28. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
77%

Hát, szerintem eléggé meg van lőve a testvéred. Ugyebár ő aláírt egy munkaszerződést, ami jelenleg is érvényben van. A papírok meg a munkaviszony megszűnésével járnak vissza. Így ezeket nem követelheti vissza, amíg meg nem szűnik valahogy a munkaviszonya.


Namármost, a munkaviszonyát a testvéred bármikor megszüntetheti felmondással, az elmaradt munkabér miatt pedig perelheti a vállalkozót. Csak éppen ezzel az a baj, hogy egyrészt mire a per alapján pénzt lát, addig megőszül, másrészt meg ha ő mond fel, akkor nem fog kapni semmi segélyt a munkaügyi központtól három hónapig (legalábbis munkanélkülit nem, szociálist azt lehet hogy kaphat, ezt nem tudom). Ezért lenne jó nyilván a közös megegyezéssel megszüntetés, de hát erre meg nem lehet kötelezni a vállalkozót.

Szóval szerintem mégiscsak fel kéne mondania, akkor is ha hátránnyal jár, de legalább megint regisztrálhat a munkaügyibe, és egy idő után segélyt is kaphat.


Ezért utálom a tetű vállalkozókat. Sokat nem lehet csinálni ellene ezen kívül, de panaszt mindenképpen tegyetek ellene a Munkaügyi Felügyelőségen.

2010. ápr. 28. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Mivel a bérét nem fizette ki a vállalkozó, rendkívüli felmondással is élhet a munkavállaló részéről. Indok a nem fizetés. Ezt mindenképpen írásban kell, ajánlva, vagy személyesen átvetetve. Ha erre nem reagál, elismeri a bértartozást.
2010. ápr. 29. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Értem köszönöm. És ha feljelentjük akkor hogyan tudjuk bizonyítani hogy nem fizetett?
2010. máj. 1. 17:53
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem neked kell bizonyítani, hogy nem fizetett, hanem neki azt, hogy fizetett...

A rendkívüli felmondással óvatosan, mert van munkaügyi bíróság aki négy havi késedelmet még nem tart jogos indoknak...

2010. máj. 1. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!