Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Melyik bérezés az igazságos...

Melyik bérezés az igazságos szerintetek?

Figyelt kérdés
Adott egy vállalkozás, ahol fizikai melósok dolgoznak, legyenek pl. lakatosok. Az 50 éves Feri bácsi magasabb órabérben dolgozik mint a 25 éves Gábor. Mindketten szakképzett lakatosok. Ugyanazt a munkát, ugyanolyan minőségben ugyanannyi idő alatt kell elvégezniük, de Feri bácsi többet keres mint Gábor, mivel régebb óta dolgozik... Igazságos ez? Az elvégzett munkát bérezzük, vagy a kort? Kíváncsi vagyok a véleményetekre..
2016. nov. 11. 20:35
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ❯❯
 1/93 anonim ***** válasza:
83%

Most ne csak 1 számból indulj ki. A Feri bácsinak már

nem 25 éves, lehet jobban megviseli, ha pl napi 8 órát

áll egy gép mellett, vagy fel kell mennie 3 emeletet

hogy a magasba hegesszen.


Az ugyanolyan minőség érdekes kérdés, mert esetleg

gépmunka (pl lábas préselése) tudom ugyanazt az ered-

ményt elképzelni.


Lehet Feri bácsi 25 éve dolgozik ugyanannál a vállal-

kozásnál (rendszerváltás óta húzza az igát), itt azért

már a hűséget is díjazzák.


Azonkívül lehet Feri bácsi tapasztaltabb, ha bármi kell,

hozzá tudnak fordulni az emberek, a főnökök, segít nekik,

így a hozzáállást is díjazzák.


Elég összetett a kérdés, 2 embert, 2 munkaviszonyt nem

teljesen lehet összehasonlítani.

2016. nov. 11. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/93 A kérdező kommentje:
Nem értek egyet veled. Miért keressen többet Feri bácsi ugyanazért a munkáért, amit ugyanúgy végez el, mint a fiatal? Csak azért, mert 1970-ben, amikor ő a Barátság Tsz lakatosüzemében kezdett, akkor ő kevesebbet kapott mint az öreg lakatos. Én ebben erős negatív megkülönböztetést érzek.. Tapasztalat??.. A plazmavágó működését Gábor mutatta meg Feri bácsinak, mert ő még csak nem is hallott róla...
2016. nov. 11. 20:50
 3/93 anonim ***** válasza:
91%

fordítsuk meg a példát.


Te vagy ott a cégnél 25 éve. Jó szemmel néznéd, hogy a kis ficsúr aki épp csak letette a vizsgáját és odaállítják a gép mellé tapasztalatlanul, annyit visz haza mint te??


Na ugye, hogy nem!

2016. nov. 11. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/93 savanyújóska ***** válasza:
90%

Természetesen, ha leegyszerűsíted arra, hogy "de ugyanazért a munkáért", akkor igazságtalan. Viszont ahogy az előző is írta, nem tudsz általánosítani. Mert te azt mondod, hogy a plazmavágót G mutatta meg F-nek, én azt mondom, hogy F meg 5 alkalmazottat betanított a CNC-maróra (vagy akármire, nem értek sajnos hozzá, elnézést, ha a CNC-maró nem feltétlen lakatos eszköz), és akkor most mi van?


Illetve valóban, tényleg többet kap F azért, mert 40 éve, már a Barátság TSZ-ben is Béla (legyen ő a főnök) alatt dolgozott, egyrészt, mert bért csökkenteni legfeljebb kollektívan szoktak, tehát F korából adódóan is több béremelésen van túl, másrészt, ha nem fizet többet neki idővel, miért maradjon ott? (Nem most, 50 évesen, hanem mondjuk 15-20 év munkaviszony után.)


Simán elmegy oda, ahol eleve többet fizetnek, és kész. Azzal, hogy pusztán az ottlétedért több pénzt kapsz, a lojalitásodat díjazza a cég, hogy neked megérje ott, azon az egy helyen tovább maradni, ahelyett, hogy mindig a legjobb ajánlatot keresve mennél munkahelyről munkahelyre.

2016. nov. 11. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/93 savanyújóska ***** válasza:
100%
Ps.: Az, hogy valaki 50 éves, nem ugyanaz, azzal, hogy 25 éve ott dolgozik, az egyik a kor, a másik a munkatapasztalat, ne keverd a kettőt :)
2016. nov. 11. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/93 A kérdező kommentje:
Ilyen demagógnak és álszentnek hiszel, hogy fordítva máshogy látom:???? Dehogy. én még mindig azt mondom, hogy a fizetés az elvégzett munka után jár és nem a kor után.. Egyébként szerintem anno Feri bácsinak sem tetszett, hogy az öreg jóval magasabb órabért kap mint a fiatal. Fiatalként nem tetszett neki, mikor idős lett, akkor ha én szo..am, most sz..jon a fiatal is???
2016. nov. 11. 21:06
 7/93 anonim ***** válasza:
100%
Egy jól működő cégnél kezdő fizetéssel vesznek fel valakit, és időnként emelik a bérét. Ezért magasabb a Feri Bácsi fizetése Gáborénál ( a tapasztalatról nem is beszélve). Ha Gábornak van olyan tudása, ami korszerűbb, akkor a kezdő bére sem annyi, mint Feri bácsinak volt, és lehet, hogy pár év múlva ő fog magasabb bért kapni.
2016. nov. 11. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/93 A kérdező kommentje:
De Feri bácsi nem tanított be senkit, mivel szakképzett, iskolában végzett, és a szakmát ott kitanult emberek jönnek oda a céghez fiatalként. Megfordítom én is.. Miért végezze el a fiatal ugyanolyan minőségben ugyanazt a munkát ha ő kevesebb pénzt kap érte? Csak azért mert régen így volt?
2016. nov. 11. 21:11
 9/93 anonim ***** válasza:
49%

Lehet hogy Feri bácsi azért kap több pénzt mert utána a kora miatt kevesebb adót kell fizetni hogy a kora miatt felvegyék még valahova.

Hogy ne az állam pénzén éljen hanem termelje nekik az adót és hogy és hogy ne gyarapítsa a szegényeket a rossz körülmények között élőket vagy rosszab esetben a csöveseket mert a kora miatt nem veszik fel sehova.

2016. nov. 11. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/93 A kérdező kommentje:
Tapasztalat??? Akkor a fiatalra a kisebb pénzért kevesebb felelősséggel járó munkát bíznak? Nem! A gerendát ugyanolyan precízen kell felhegesztenie Gábornak is mint az öregnek.. És a fiatalnak is magától kell megoldania a dolgokat, nem kérdezgeti Feri bácsit..
2016. nov. 11. 21:21
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!