Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Szerintetek is rosszul tettem,...

Szerintetek is rosszul tettem, hogy ott hagytam az egyetemet?

Figyelt kérdés

Idén telt be nálam a pohár, helyesebben most nőtt be a fejem lágya és ébredtem rá a valóságra. Sajnos amikor a továbbtanulás jött szóba középiskola vége felé, mindenképp olyan szakra akartam menni, ami érdekel is és könnyen megtanulom, nem túl nehéz. Így hát leérettségiztem a világ legegyszerűbb tantárgyából ötösre: földrajzból. Ezt követően annak rendje és módja szerint jelentkeztem geográfus szakra.


Eleinte tök jó volt, érdekes és nem is nehéz tantárgyak, jó fej csoporttársak és tanárok, baráti légkör, rengeteg szabadidő, bulizások.

Igen ám, de kezdtem elgondolkodni azon, hogy mégis mi a jó fenét fogok én ezzel a szakkal kezdeni?


Tanultunk gazdaságföldrajztól kezdve topográfián át természetföldrajzig és társadalomföldrajzig mindenféle érdekes dolgot...de ez mind puszta lexikális tudás. Ki fog azért fizetni, mert fejből tudom hol van a Takla-Makán sivatag, melyik országokban folytatnak nomád pásztorkodást, hogyan alakult ki a földtörténet során Európa jelenlegi természetföldrajzi képe és mi jellemzi azt, milyen társadalmi felépítés jellemző Ázsiára stb. stb. Ezek mind tényleg érdekes és akár még hasznos dolgok is, de egyrészt középiskolás anyag szinte, másrészt bárki által 5 perc alatt kikereshető a netről vagy ha topográfiáról beszélünk, felüti a térképet és kikeresi.


El nem tudom képzelni, hogy mondjuk ülök egy irodában, berohan a főnök és megkérdezi, hogy "milyen felszínformáló folyamatok zajlottak az Alpok területén a pleisztocénben???" és nekem azonnal válaszolnom kell. Semmi szükség erre a tudásra a hétköznapi élet során, ha pedig igen, tényleg csak kikeresi...ez nem egy tervezői és programozói feladat, hogy valakinek ténylegesen meg kell oldania egy valós problémát, évek alatt megtanult ismeretek felhasználásával.


Ráadásul nem is tanári szak, az külön képzésben indult, ráadásul kinek kell már töri-földrajz tanár (ami nyilván a legnépszerűbb páros), főleg, hogy napirenden van egy ideje a szakközépiskolákban a földrajzoktatás beszüntetése? Mert még tanárnak meg is értem, hogy kell a nagy lexikális tudás...


Semmi gyakorlati ismeretet nem tartalmaz az egész képzés, gyakorlati órán ugyanúgy leadják a tanárok az elméleti anyagot és van belőle egy ZH félév végén. Semmi konkrét, kézzelfogható dolgot nem tanultunk és hozzáteszem, nem is lehet, mert ez az egész geográfia egy semmitérő marhaság. Még a térképészet használható is lenne, de így, hogy csak bemagoltatják mi jellemző az egyes vetületi rendszerekről, de egy darab térképet nem kell szerkeszteni, na az vicc kategória. Max. számítógépen valami három kattintásos baromságot, amit szintén bárki meg tud csinálni 10 perc betanulás után.


Ja és most, hogy kiírtam magamból mindent...a (volt) csoporttársaim teljesen el voltak képedve, amikor bejelentettem, hogy itt hagyom a fenébe a szakot és megpróbálok valami más, életképes szakmát elvégezni, mert ezzel csak az időmet húzom. Le akartak beszélni, mondván így most mihez kezdek magammal...mert ha elvégzem ezt a fost, akkor nem ugyanott tartok, mint nélküle? Ők azt hiszik, hogy kézhez kapják majd a diplomát, beülnek egy irodába, ahol csak délelőtt 10től 2ig kell dolgozniuk valami aktatologatást és havi 300 ezret kapnak majd...aha, persze.


Most még nagy nyugodtan elbulizgatnak ott, élik világukat, szarnak az életbe...aztán lesz egy nagy koppanás végzés után, mikor világossá válik, hogy ez a diploma egy kalap szart se ér. A kedvencem, amikor mondják "el vagyok én még itt, piálok, csajozok, tanulni nem kell, azt még egy papírt is kapok"...igen ám, de ezzel a teljes életét vakvágányra juttatja, mert amikor majd 25-26 évesen kijön a nagy geográfus diplomával a kezében, max. a gyártósor mellé fogják felvenni dolgozni.


2016. nov. 28. 07:39
1 2 3
 1/24 A kérdező kommentje:
Bocs a sok szövegért..
2016. nov. 28. 07:39
 2/24 A kérdező kommentje:

Ja és még valami? Miért nem zárják be az ilyen szakokat? Küldenék el a fenébe közmunkára a sok nagyképű tanárt, akik máris olyan okosnak képzelik magukat, csak mert nem 100, hanem 1000 oldalnyi haszontalan információhalmaz kavarog az agyukban káposztalé helyett...aminek segítségével természetesen folytatják a szakra jelentkező jövőbeni munkanélküli barmok képzését.


Egyedül azoknak éri meg a szak, akik szépen benyalják magukat, végigcsinálják a PhD-t is és ott maradnak tanítani ilyen kiskirályként. Na pont ezért kell beszüntetni az ilyen szakokat...nehogy már haszontalan tudás átadásáért még fizessenek is valakit, menjen szépen kapálni.

2016. nov. 28. 07:51
 3/24 anonim ***** válasza:
69%

Nem azért fognak fizetni, mert tudod, hogy a Takla-Makán, hanem azért mert lett volna egy diplomád. de így nem lesz. Amikor beküldöd valahova az önéletrajzodat, ott is azt nézik, hogy van/nincs. Hogy hányas, az már nem érdekel senkit. Az érettségi, a diploma egy lépcsőfok, amit meg kell ugrani. Még sosem volt olyan állásom, ahol feltétel lett volna a diploma, de olyan igen, ahol magasabb bért kaptam, mint az, akinek nem volt.

Szerintem rossz döntés volt, ha már belekezdtél, akkor be kellett volna fejezni. Másik rossz döntés, hogy milyen szakot választottál, de az más kérdés. Pl a földrajz mellé megcsinálnál egy informatika szakot, azzal szerintem elég jól lehetne keresni. Az NNG biztos kapna utánad.

Viszont az is igaz, hogy önmagában a diploma kevés.

2016. nov. 28. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:

"Még sosem volt olyan állásom, ahol feltétel lett volna a diploma"


Tehát akkor miről is beszélünk?

2016. nov. 28. 08:31
 5/24 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően Te is beleestél ugyanabba a csapdába, amit az oktatási rendszer állít fel a nem kellően öntudatos fiataloknak (értsd: a 90%-a). Egyszerűen nincs tudatos felkészítés arra, hogy tisztában legyél vele, hogy a továbbtanulásnak mi a jelentősége. Erre én is középiskola vége felé kezdtem ráeszmélni, de akkor is csak felszínes elképzeléseim voltak, úgy mint: "nekem mindegy mit dolgozok, csak fizessen jól". Reális képem nem volt arról, hogy mire van igény és mire nincs.

Szerintem szükség lenne arra, hogy az iskolákban a sok alibi tantárgy helyett legyen legalább heti 1x valamilyen karrier orientációval kapcsolatos oktatás, ami tudatosságra neveli a gyerekeket, hogy Te most nem arról döntesz, hogy mit akarsz tanulni a következő 4 évedben, hanem hogy mit akarsz dolgozni életed hátralévő részében és ehhez képest mi az, amit el tudsz sajátítani. Szerencsés esetben a kettő dolog metszi egymást.


A Te esetedre konkrétan reagálva:

Én 6 félév után hagytam ott az egyetemet (műszaki menedzser szak). Eleve azért választottam ezt a szakot, mert elég szerteágazó ismereteket ad és gondoltam, hogy menet közben talán megtalálom azt, ami igazán érdekel. Nem találtam meg. Viszont mellette elkezdtem hobbi szinten foglalkozni azzal, ami jelenleg már nagy-nagy szerencsére a munkámmá vált és 6 félév után érkezett el az a pont, hogy az egyik a másik rovására ment, nekem pedig dönteni kellett. Én pedig 19-re lapot húztam és otthagytam az egyetemet.

5 év távlatából visszatekintve azt mondom, hogy életem eddigi legjobb döntése volt, mert most azt csinálom amit szeretek. Persze nem tudom, hogy mit tartogat nekem a jövő, lehetséges az is, hogy újabb 5 év múlva életem legrosszabb döntésének fogom tartani, de jelen állás szerint ez van, így én csak bátorítani tudlak, hogy ha van egy életképes elképzelésed, akkor lépd meg.

2016. nov. 28. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:

"Te most nem arról döntesz, hogy mit akarsz tanulni a következő 4 évedben, hanem hogy mit akarsz dolgozni életed hátralévő részében"


Na igen, ez a lényeg...

2016. nov. 28. 09:51
 7/24 anonim ***** válasza:
75%

Ha jó döntésnek érzed, akkor ne kérdőjeleződjön meg benned.

Én is otthagytam egy egyetemet 4 félév után, mert nem éreztem azt, hogy ez az én szakom. Mindig mindenről mindenki lebeszélt, így maradt ez (magyar szak), de rájöttem, hogy itt csak azok tudnak érvényesülni, akik egész nap a könyvtárban gubbasztanak és TDK-znak, PhD-ra mennek, stb. Én nem vagyok ilyen, én a gyakorlatias dolgokat szeretem. Jelenleg dolgozom, viszonylag jó állásom van, két nyelvvizsgám. Bennem van, hogy szeretnék tanulni, de most már csak legfeljebb levelezőn és ha újrakezdhetném, eleve levelezőre jelentkeznék.

Én a végére teljesen kikészültem, egyáltalán nem tudtam koncentrálni, az önbizalmam nulla volt, kivoltam idegileg, mert egyrészről szerettem volna jól bizonyítani, de nem ment.

Aztán "megbeszéltem" magammal, hogy valószínűleg ennek még nem most jött el az ideje, és ez nem azt jelenti, hogy buta vagyok vagy értéktelen. Jól érzem magam, nem tagadom, hogyha kérdezik. Szeretnék tanulni, de nem így.

2016. nov. 28. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
Ezt is írtam: " de olyan igen, ahol magasabb bért kaptam, mint az, akinek nem volt. "
2016. nov. 28. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:

Ja igen, közmunkán olyan 12 ezerrel többet kapnak a diplomások, mint a 8 általánost végzettek, ha jól tudom.


Az meg, hogy valaki sima érettségivel, földrajz diplomával és max. egy középszintű angol/német nyelvtudással rendes irodai munkát talál, nagyon ritka, többnyire csak ismerős segítsége/beajánlása által.

2016. nov. 28. 10:50
 10/24 anonim ***** válasza:
Szerencse is kell hozzá. Én írtam, hogy ott hagytam a BTK-t. Nekem van egy felsőfokú és egy középfokú nyelvvizsgám és havi 180-ért vagyok egy irodában. Nem volt ismerős, se beajánlás.
2016. nov. 28. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!