Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Jól tettem, hogy nem írtam alá?

Jól tettem, hogy nem írtam alá?

Figyelt kérdés
Mikor a munkahelyemre mentem, kellett egy tanfolyam amit a cég állt nekem, szóban megegyeztünk a főnökkel, hogy 1 évig akkor nem hagyhatom ott a céget. Fél éve a cégnél vagyok, ma meg kaptam egy papírt, amiben az állt, hogy 2 évig nem hagyhatom ott a céget. Nem írtam alá, de még a főnök ezt nem tudja, nem volt épp bent.

2018. ápr. 4. 21:52
 1/8 anonim válasza:
0%
lett volna biztos melód 2 évig...
2018. ápr. 4. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
61%
Törvénytelen ilyen tanulmányi szerződést kötni, annak vannak szabályai, lásd MT
2018. ápr. 4. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Eszembe sem jutott otthagyni, de így, hogy megvagyok kötve 2 évig nekem nem pálya.
2018. ápr. 4. 22:10
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

"szóban megegyeztünk a főnökkel, hogy 1 évig akkor nem hagyhatom ott a céget"


Szó elszáll, írás megmarad.

Ha a szerződésedben nincs semmi utalás hogy meddig kell maradnod akkor még 1 évig se muszáj ott lenned :)

2018. ápr. 5. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Amikor elkezdtél dolgozni, akkor nem kaptál semmilyen munkaszerződést (illetve, amikor a cég elküldött tanfolyamra) ? Ha kaptál, abban mi áll?
2018. ápr. 5. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Munkaszerződésben nem áll semmilyen formában benne a tanfolyam. Amit a tanfolyamkor írtam alá csak az arra vonatkozó részek voltak benne. Szerintem most akarja hivatalossá tenni, mert kapcsolt az agya, hogy ez így lenne hivatalos. Na de 7 hónap után, mikor már lassab letellik az egy év..
2018. ápr. 5. 17:44
 7/8 TappancsMancs ***** válasza:
Szóban állapodtatok meg így ez bizalom kérdése. A cégnek a tanfolyam mennyibe kerülhetett? Ezt tudakold meg. Ha sokba akkor ezt lehet méltányolni de e belépéstől számoljon a 2 év. Valamint mérlegeld neked ez a képzés adott e annyi pluszt ami máshol, más cégnél is jól jöhet, mivel ha nem akarod aláírni akkor gondolom van esély rá, hogy állást váltasz. Amúgy nincs sok olyan a jogban amit kötelező aláírnod. Általában az aláírás a saját beleegyezésünk. Szóval nézd meg nekik mennyibe kerülhetett, meg azt neked ez adott e valamit vagy csak a cégnek mert olyan.
2018. ápr. 6. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 TappancsMancs ***** válasza:

Szerintem figyelmetlen a cég, de az is lehet, hogy a HR-es hibázott és a vezető későn vette észre a papír hiányát. Mindegy végül is emberek vagyunk a vezetők is hibázhatnak, ettől még nem biztos, hogy "kicseszés" jellegű, szándékú a dolog. A munkáltató általi képzéseknél kiköthetik x évig a cégnél maradást, ami ha belegondolunk jogos is. Ha fizet egy 3 hónapos külső cégnél fizetett drága képzést a cég és addig fizetést ad ameddig a munkavállaló valójában semmit se dolgozik az méltányolható is. A kettőnek viszont arányosnak kell lennie. Egy munkahelyen belüli kisebb betanítást nem méltányos pl 4 év meghatározott idejű szerződéssel társítani.


A cég vagy figyelmetlen és ezért nem került bele a szerződésbe az 1 év kikötés, vagy variálnak vele. A szóbeli 1 év kikötés lehet bizalmas hozzáállás is ami méltányolható.


Szóval kiköthet ilyet ha arányos. Mérlegeld a következőket:


- arányos e a képzés minősége, nehézsége, ára és ideje a 2 évvel akár a belépéstől akár a képzés elkezdésétől számítva (melyik?)

- máshol hasznát veszed e a képzésnek

- mennyire akarsz/akartál a 2 évnél ott tovább dolgozni

- mi van a munkaszerződésben és a képzésről kapott papírodon

- egyáltalán kaptál e róla papírt?

- mindenképpen mérlegelendő a munkáltatóval való méltányosság is

- mennyire keresel már munkát vagy az a 2 év valószínűleg amúgy is eltelne


Az aláírásunk azt jelenti beleegyezünk valamibe amit aláírunk.


----------------


"2. A felmondási jog korlátozása tanulmányi szerződéssel


A tanulmányi szerződésben a munkáltató vállalja, hogy a munkavállalónak tanulmányai elvégzéséhez támogatást nyújt (pl. a tandíj, vizsgadíj megtérítésével, szabadnapok biztosításával stb.). A munkavállaló pedig arra kötelezi magát, hogy e tanulmányokat folytatja, és a képzettség megszerzése után a szerződésben meghatározott ideig a munkaviszonyát felmondással nem szünteti meg. A munkavállalói felmondási jog korlátozása ilyen esetben azt a célt szolgálja, hogy a munkáltató hasznosíthassa a munkavállaló kompetencianövekedésének előnyeit, ha a tanulmányok folytatásához hozzájárult. A felmondáshoz való jog gyakorlása azonban legfeljebb öt évre zárható ki. További feltétel, hogy a kizárással érintett időnek a támogatás nyújtásával arányosnak kell lennie. Sajnos a törvény nem ad egyéb támpontot arra nézve, hogy milyen támogatás esetén mi számít arányosnak, ennek zsinórmértékét a bírói gyakorlat alakíthatja ki. Nyilvánvalóan aránytalan például, ha egy 30 órás, ingyenes OKJ-képzés munkáltató általi – fizetett szabadidővel történő – támogatására hivatkozva a tanulmányi szerződésben három évre kizárják a munkavállaló felmondási jogát.


Ha a munkáltató lényeges szerződésszegést követ el, a munkavállaló mentesül a tanulmányi szerződésben vállalt kötelezettségei, így a felmondástól való ideiglenes tartózkodás alól is. A lényeges szerződésszegések mibenlétét szintén nem részletezi a törvény, ez az eset egyedi körülményei alapján ítélhető meg. Feltétlen lényeges szerződésszegésnek minősül, ha a munkáltató az általa vállaltaktól eltérően nem fizeti meg a tandíjat, vagy következetesen nem engedi el a munkavállalót a tanulmányokkal kapcsolatos megjelenési kötelezettségek (tanórák, vizsgák) céljára."


[link]

2018. ápr. 6. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!