Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Helyesen értelmezem a Munka...

Helyesen értelmezem a Munka Törvénykönyvét?

Figyelt kérdés
Egyszerűsített munkában dolgozom (kisbolt, eladó) és utánanéztem annak, hogy foglalkoztathatnak e ünnepnapon is. Azt írja az Mt., hogy "A munkaviszonyra a 101. §-ban foglaltak nem alkalmazhatók". Viszont a 102. § (1)-ben fogalmazza meg, hogy mikor foglalkoztatható egy munkavállaló ünnepnapon. Ebben a paragrafusban visszamutat a 101-esre is, ez zavart össze picit. Én úgy értelmezem, hogy mivel a 102-est nem írja, hogy nem vonatkozik rám, így azt a munkáltatómnak be kéne tartania, csak a vasárnapi munkavégzésnél kell nem figyelembe vennie a 101-es paragrafust. Erősítsetek meg ha így van, vagy cáfoljatok ha nem :) Kíváncsi lettem rá, ugyanis volt nemrég egy konfliktusom emiatt benn és szeretném tudni, kinek van igaza.

2019. ápr. 28. 16:22
 1/4 anonim ***** válasza:

102. § (2) írja le, hogy milyen esetekben osztható be rendes munkaidőben valaki munkaszüneti napon. Ehhez a példákat a 101. § (1) alpéldáiból veszi ki, ez a visszautalás. Az mindegy, hogy a 101-es az a vasárnapiról szól, a fent hivatkozott alpontok a munkaszüneti napra IS értendőek.


"102. § (2) Munkaszüneti napra rendes munkaidő a 101. § (1) bekezdés a)-c), g)-h) pontban meghatározott esetben osztható be."

Összeolvasva a hivatkozások tartalmával:

"102. § (2) Munkaszüneti napra rendes munkaidő a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben; az idényjellegű; a megszakítás nélküli; társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához - a szolgáltatás jellegéből eredően - e napon szükséges munkavégzés esetén; külföldön történő munkavégzés során osztható be."


Vagyis te munkaszüneti napokon akkor vagy köteles rendes munkaidőben dolgozni, ha a vasárnapi munkánál felsorolt a), b), c), g) vagy h) pontok alá tartozol. Én így értelmezem.

2019. ápr. 28. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Vagyis mivel kisboltban dolgozom nem vagyok köteles bemenni ünnepnapon akkor sem ha alkalmi munkában dolgozom?
2019. ápr. 28. 17:11
 3/4 anonim ***** válasza:
Nem vagy köteles bemenni. De gondolom kell a munka, tehát így is úgyis bemész. Munka törvénykönyvével kitörölheted
2019. ápr. 28. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Ezt szerettem volna tudni. :) Köszönöm.
2019. ápr. 28. 17:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!