Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mikor igényelhetek munkanélkül...

Mikor igényelhetek munkanélküli segélyt, és mennyit?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

2019.08.25. óta állok folyamatosan munkaviszonyban, szakmunkás minimálbérre vagyok bejelentve (br. 195.000 Ft).

19 éves vagyok, ez a legelső bejelentett munkahelyem, ezelőtt diákmunkán dolgoztam.

Mivel ma 2019.06.04 van, ezért nincsen meg az egy ledolgozott évem sem, ami szerintem szükséges a jogosultság megszerzéséhez. Olvasgattam neten, viszont nem találtam választ arra, hogy 360 napon kell bentlenned a munkahelyen, és végezned kell a munkádat, vagy 360napig kell bejelentve lenned, amiből kb. 250 (52hét x 5nap = 260nap) napot dolgozol?

Ha meglenne a jogosultságom a munkanélküli segélyre, akkor ezzel a bejelentett bruttó bérrel milyen bruttó "segélyre" számíthatnék? Igazából ott szeretném hagyni a jelenlegi munkahelyemet, mert kaptam egy sokkal jobb ajánlatot, viszont ezen a helyen csak napi bejelentővel dolgozhatnék kb. 2-3 hónapig, ameddig be nem jelentenek főállásúként.

Egyáltalán lehet a három hónapot (amit térítenek) egyben igényelni?

Gondoltam, jó lenne egy kis pénz a kocsira, vagy bármire. :D

Jó kis lehetőségnek találom.



2019. jún. 4. 22:52
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
91%
Jó hogy jössz időutazókám, mondd csak, megint krrva meleg lesz augusztus végén?
2019. jún. 4. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
87%
#1 :DDD
2019. jún. 4. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy észrevettétek, és jeleztétek a pontatlanságomat, most helyesbítenék:

2018.08.25 óta állok folyamatosan munkaviszonyban.


Köszönöm a segítséget!

2019. jún. 4. 23:42
 4/13 anonim ***** válasza:
63%

3 éven belül kell 365 napot dolgozni, nem gond, ha nem egybefüggő. Viszont a diákmunka és a napi bejelentés nem tartozik bele. Csak hogy tudd napi bejelentésnél (egyszerűsített foglalkoztatás) esetén a tb-t, havi 7500 Ftot magad után kell fizetned. Amúgy sokszor csak kamu, hogy 2-3 hónap után bejelent állandóra, sőt akár 2 nap után közölhetik, hogy látni se akarnak. Amelyik cégnek van pénze és megbecsüli a melósát az legalább bejelenti határozatlan szerződéssel, sokszor a plusz pénzt borítékban adja, viszont ha vitás eset van, csak a bejelentett összegre hivatkozhatsz/számírhatsz, a feketére nem.

A helyedben egy ilyen lutri munkáért nem hagynám ott a jelenlegi helyem, kivéve ha annyira brutál szar, hogy bármi áron menekülnél.

2019. jún. 4. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséged!
2019. jún. 4. 23:58
 6/13 anonim ***** válasza:
53%
A munkanélküliből nem tudsz kocsit venni :D
2019. jún. 5. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
75%

"3 éven belül kell 365 napot dolgozni, nem gond, ha nem egybefüggő."


Pontosítok: Nem "dolgozni" kell, hanem az ellátás igénylését közvetlenül megelőző 3 éven belül legalább 360 napnyi jogosultsági idő szükséges az ellátásra jogosultsághoz. Jogosultsági idő például a munkaviszonyban töltött idő, az egyéni vállalkozóként eltelt idő. Ugye munkaviszonyban sem dolgozunk állandóan, van szabadság, táppénz stb.

A jogosultsági időnek nem kell egybefüggőnek lennie, csak meglegyen legalább 360 nap. Neked a jogosultsági időd most 2018. 08. 25-től 2019. június 04-ig eltelt naptári napok számával egyezik meg.


Ellátás összege?

Az igénylést közvetlenül megelőző 4 (teljes) naptári negyedév alatt elért munkaerő-piaci járulékalapot képező jövedelem átlagának 60 %-a lesz az ellátás bruttó összege. Ez nem lehet több, mint a minimálbér, csak kevesebb összegű.

2019. jún. 5. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
70%

Nos, bár a lényegből részletek elhangzottak már, de leírom egyben:


Ahhoz, hogy jogosult legyél az álláskeresési támogatásra, az elműlt 3 évben min. 360 nap biztosítotti jogviszonyodnak kell lennie - ez Neked nincs meg, tehát NEM VAGY JOGOSULT álláskeresési támogatásra.

Ha jogosult lennél, akkor sem kapnád meg egy összegben, ugyanis a napi bejelentéses munka - azaz egyszerűsített foglalkoztatás NEM SZÁMÍT (klasszikus) MUNKAVISZONYNAK, az az álláskeresési támogatás mellett is végezhető, de mint írtam, nem vagy jogosult rá, tehát felejtős.


"ott szeretném hagyni a jelenlegi munkahelyemet, mert kaptam egy sokkal jobb ajánlatot, viszont ezen a helyen csak napi bejelentővel csak napi bejelentővel dolgozhatnék kb. 2-3 hónapig, ameddig be nem jelentenek főállásúként."


No, hát javaslom, hogy SÜRGŐSEN tanulmányozd a Munka Törvénykönyvét. Az egyszerűsített foglalkoztatás (napi bejelentés)- ezzel a címszóval a neten is találsz infókat - NEM JOBB AJÁNLAT!!


Lehet, hogy látszólag több pénzt kapsz, de:

-nincs felmondási idő, egyik nap mész, legközelebb lehet, azt mondják, már nem kell menni és akkor valóban munkanélküli leszel.

- nincs biztosítotti jogviszonyod - azaz TB-d, azt Neked kell fizetni, havi 7.500 ft-ot, mint már írta is valaki

- nincs fizetett szabadság, azaz, amikor nem mész, nem kapsz pénzt

- végezetül, a legfontosabb: nincs táppénz. Ha ráesik a lábadra egy láda vagy egy kőtömb, stb. és eltörik a lábad, akkor otthon leszel egy fillér nélkül és dolgozni sem tudsz.


Legvégül: az bizony csak kamu, hogy 3 hónapig dolgozol így, aztán majd bejelentenek - nem tudom, milyen munkakör, de jó eséllyel a nyári szezonban dolgoznál, ősztől meg viszontlátásra, nem kell menni, semmi nem kötelezi őket, hogy munkaviszonyt létesítsenek veled - és aztán nézhetsz: se munkanélküli segély (álláskeresési), mert arra még akkor sem leszel jogosult, se munka.


Tanácsom: örülj neki, hogy van egy bejelentett munkahelyed és dolgozz ott - még ha nem is "ízlik".

Ha jobb munkahelyet szeretnél, akkor meg CSAK BEJELENTETT munkát nézz, ne ilyen egyszerűsített foglalkoztatást - ez igazából csak a munkaadóknak jó.

2019. jún. 5. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
64%

"Egyáltalán lehet a három hónapot (amit térítenek) egyben igényelni?

Gondoltam, jó lenne egy kis pénz a kocsira, vagy bármire. :D

Jó kis lehetőségnek találom."


Mivel nem vagy jogosult rá, ezért eleve felejtős, de azért leírom:

- ha munkanélküli leszel és megvan a jogosultsági idő, akkor be kell regisztrálni a munkaügyibe a kilépő papírjaiddal és elkezdik folyósítani a támogatást.

Ha találsz munkát és elhelyezkedsz, akkor lehet szó egyáltalán az összeg egybeni kéréséről - de Nálad ez nagyon kicsi lesz, tehát ebből tuti nem veszel autót - de ennek az a következménye, hogy utána az elkövetkezendő min 1 évben megint csak nem lesz jogosultsági időd az álláskeresésire - tehát ha utána munkanélküli leszel, nem kapsz pénzt, egy fillért sem, mert előtte már kihasználtad a lehetőséget.

2019. jún. 5. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
56%

Még valami: ha kocsit szeretnél venni, akkor a garantált bérminimum olyan havi nettó 128 ezer ft körül van, amiből, ha otthon élsz, kb. 50-80 ezret félre lehetne tenni. Még ha csak 50 ezret teszel félre, akkor is 1 év alatt van 600 ezer ft-od, amiből egy olcsóbb autót tudnál venni - bár az átírás is pénzbe kerül.

Amúgy egy nettó 130 körüli fizetésből nem feltétlenül egészséges dolog fenntartani egy kocsit, ami csak viszi a pénzt - hacsak nem dolgozni akarsz vele.

Egy kocsi fenntartása min havi 30-40 ezer ft, de inkább több - ha nem csak a ház előtt akarsz állni vele :-)

2019. jún. 5. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!