Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Diákmunkaerő felvétele,...

Diákmunkaerő felvétele, alkalmazása miért nem ajánlott a szövetkezetek/vállalatok számára?

Figyelt kérdés

Diákmunkára szeretnék menni, viszont 25 elmúltam és van hallgatói jogviszonyom passzív státusszal erre a félévre (2021/2022 II). Szeptembertől aktívon leszek.


Több szövetkezet sehol nem ír arról semmit, hogy csak 25 év alatt lehet regisztrálni (kivéve párat).


Egyébként, őszintén erre, hogy "csak 25 alatti aktív/passzív jogviszonyú diákokat vagy 25 felettieket lehet felvenni és diákmunkára bízni" jogszabályt nem találtam, meg a weboldalukon sem (kivéve párat), meg úgy sehol.


Egyetemista diák vagyok, hallgatói jogviszonnyal. Erről felvilágosított a TO is, Oktatási hivatal is és a NAV is meg a diakigazolvany()hu. Adataim azonosításával telefononos beszélgetéseken keresztül.


Ezeken a szövetkezeteken számtalan munkahirdetés egyszerre utal arra is mint elvárás, hogy "felsőoktatási hallgatói jogviszony aktív vagy passzív" - nem említve korhatárt. Míg a többi hirdetés kiemeli a kort is.


Ezen felül jó pár szövetkezeti állás hirdetésben annyit jelölnek meg csupán elvárásnak a munkáltatók, hogy


""Hallgatói jogviszony aktív vagy passzív""


Az "Ami ajánlunk" részben:


""Ha nem múltál el 25 akkor a bruttó és nettó fizetésed ugyanaz, azonban ha elmúltál 25 éves akkor a bruttó béred 85%-át kapod meg viszont.""


Ez nekem azt jelenti, hogy a 25 év feletti korhatár nem gond ennél a munkáltatónál, csak jelzi, hogy milyen bérezéssel számoljak.


Ahogy én vettem észre, szövetkezete és munkáltatója válogatja, hogy milyen felételeket szabnak ki. Van olyan, ahol 25 év alattiakat keresnek tökmindegy milyen jogviszonnyal, van olyan amelyik csak jogviszont akar és a kor és a státusz mindegy.


Tehát elég változatos.


Ez az a rész, amit nem értek egyes szövetkezetek és egyes munkáltatók részéről, hogy miért tabu téma nekik a passzív jogviszony 25 év felett?


Az, hogy én 25 elmúltam az az én károm ezzel a 15% SZJA miatt. De hogy passzívon vagyok, az nekik miért gond?


Kimaradnak valami kedvezményből vagy valami plusz járulékuk keletkezik? Ha igen, akkor más munkáltató/szövetkezet miért engedékenyebb?


2022. jún. 22. 12:35
 1/3 anonim ***** válasza:
69%
Többet kell fizetniük utánad. Van olyan cég, ami ezt bevállalja, és van olyan, ami nem
2022. jún. 22. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
72%

25 éves kor felett egyik iskolaszövetkezet sem fog tudni diákként foglalkoztatni, azért mert így szól a törvény.

Itt a nav kiadvány, ebben benne vannak a törvényi hivatkozások:

[link]


Tájékoztatás a diákok foglalkoztatásának alapvető adózási szabályairól - NAV


A hirdetésben teljesen mindegy, hogy bele van-e írva hogy 25 év alatt kell lenni passzívosként, akkor sem tudnak beléptetni a szövetkezetbe.


Annak amúgy nincs akadálya, hogy egy 50 éves nappali tagozatos egyetemista iskolaszövetkezeten keresztül dolgozzon.


Kb az összes iskolaszövetkezetnek van szociális szövetkezete és munkaerő kölcsönzéssel foglalkozó cége, itt el tudják helyezni a 25 feletti passzív diákokat. Olyan van, hogy adott céghez nem csak diákokat, hanem normál munkaerőt vagy nyugdíjast is küldenek. Ilyen esetben jelentkezel, kiderül, hogy passzív vagy és 25+, akkor rendes kölcsönzéssel be tudnak léptetni (nem a diákszövetkezet lesz a munkáltató).

Természetesen a tbj kedvezmény csak akkor jár, ha iskolaszövetkezeten keresztül dolgozol. Tehát neked nem csak 15% szja, hanem 18,5% tbj levonás is lesz a bruttó béredből, mint minden más alkalmazottnak.

2022. jún. 22. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

25 év felett passzív jogviszonnyal nem vállalhatsz diákmunkát

ez ilyen egyszerű

sőt páréve még akárhány évesen sem vállalhattál diákmunkát passzív félévesként


egyébként én 26 vagyok és aktív jogviszonnyal még szenvedek egy kicsit a diplomával és mellette diákként foglalkoztat a munkáltatóm

2022. jún. 23. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!