Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Mekkora felelősségem van egy...

Mekkora felelősségem van egy cégben amiről semmit nem tudok?

Figyelt kérdés

Kb 8 éve egy közeli családtagom felkeresett, hogy alapítsunk kft-t. Akkor naivan bele mentem, utólag tudtam meg, hogy őt valószínüleg eltiltották a cégvezetéstől, és így kapóra jöttem, hogy újra lábra tudjon állni, és dolgozhasson. (A múltjáról egyébként semmit nem tudok).


Egy ismerősével ketten vagyunk cégtagok, illetve ketten vagyunk 50-50% ügyvezető igazgatók is.


Én a cégről semmit nem tudok, az ismerős címe a telephely. A cég tevékenysége teljesen más az én szakmámhoz képest. Az elmúlt évek alatt én csak évente vakon aláírtam a papírokat (mérleg ilyesmi), bár kb. 2 éve nem írtam alá semmit.


Ami még történt, hogy pár éve meghatalmazást adtam neki, hogy a nevemben eljárhasson.


A cégben egy percet nem dolgoztam, alkalmazottként dolgozok kb 5 éve heti 40 órában multiknál, azelőtt diák voltam. Pénzt, fizetést soha nem kaptam a cégtől. A törzstőke 3m ft.


Az ismerős és a családtag között megromlott a viszony, egyszer végelszámoltatni is akarta a családtagom a céget, de nem lett belőle semmi.


Én viszont nem akarom, hogy cégtag legyek, szeretnék kilépni. Közöm nincs ehhez az egészhez, nem is tudom mért vagyok benne. De vele nem közöltem még.


A kérdés az, hogy milyen felelősségem van, úgy hogy semmit nem tudok a cégről? Miről kell tudnom, mielőtt ezt közlöm vele?


Gondolom nem csak úgy megy, hogy egyik napról a másikra kilépek.


Utólag megtalálhatnak bármivel?



2023. okt. 16. 20:52
1 2 3 4
 1/40 anonim ***** válasza:
93%

Elöször is értelmes ember ilyenbe nem megy bele, elég hülyeség volt részedröl. (föleg a meghatalmazással nagyon megjárhatod)

Másodszor most a helyedben sürgösen megkeresnék egy munkajogra szakosodott ügyvédet, aki elmondja a lehetöségeket és segít megoldani a helyzetet.

2023. okt. 16. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/40 anonim ***** válasza:
97%
Megtalálhatnak, persze. Alapesetben egy Kft-ben a törzstökéd erejéig felelsz, büncselekmény esetén - pl adócsalás, számviteli törvény megsértése, stb - viszont a magánvagyonoddal is, ilyenkor megszünik a korlátolt felelösség, ez visszamenöleg is érvényes. Miért adtál meghatalmazást? Ezt azért egy büntetöeljárásban nehezen védheted.
2023. okt. 16. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/40 A kérdező kommentje:

Igen, hülyeség volt. Felelőtlen vagyok ebből a szempontból. Eddig nem is foglalkoztam ezzel, most gondoltam bele, hogy lehet, hogy nem kéne benne lennem a cégben.


Illetve megbíztam a családtagban. Igazából most is bízok benne, csak nem szeretném semmihez sem a nevemet adni, amihez közöm sincs.


A munkajogi ügyvéd pontosan miben tudna nekem segíteni?

2023. okt. 16. 21:09
 4/40 A kérdező kommentje:
A meghatalmazás csak taggyűlésére szólt (2 éven), hogy ott engem teljes joggal képviseljen.
2023. okt. 16. 21:13
 5/40 anonim ***** válasza:
28%

Szerintem viszont a meghatalmazás pont, hogy jó helyzetbe hozza a kérdezőt.


Ha ezután nem írt alá semmit, akkor nem teljesen övé a felelősség azzal szemben, ha aláírt volna.


De mindenképp munkajogász. Talán öt év az elévülési idő, ha azalatt nem találnak meg valamivel, akkor utána sem fognak.

2023. okt. 16. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/40 anonim ***** válasza:
89%
Sima csődbűncselekmény, ha aláírtad mint ügyvezető, hogy a nevedben kilopták a cég vagyonát. Jó nagy marha vagy!
2023. okt. 16. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/40 anonim ***** válasza:
93%
Ha akarod elviszlek egy jó ügyvédhez, gazdasági szakjogász és büntetőjogász. De készítsd a pénztárcádat!
2023. okt. 16. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/40 anonim ***** válasza:
83%

Amúgy legyünk optimisták, lehet, hogy nem lopták ki a pénzt. Mármint a mi családunkban is pl. folyton aláírunk anyum helyett (pl. lakógyűlés, posta, kit jelentünk be a lakásba), de soha nem olyat, amit ő ne tenne (vagy ne tudna róla és hagyná jóvá).


Lehet, hogy a kérdezőt sem akarta átverni a rokona, csak segítség kellett neki a munkához. Bár nyilván kevésbé lenne gyanús, ha előtte nem vonták volna meg a cégvezetéshez.

2023. okt. 16. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/40 anonim ***** válasza:
77%
Meg ha nem egy idegen mellé pakolta volna be a rokonát a cégbe és tolna neki havonta valamennyi lóvét ha már kikuncsorogta tőle, hogy vegye a nevére a kft-jét...
2023. okt. 17. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/40 anonim ***** válasza:
63%
Munkajogász ezzel nem sok mindent tud kezdeni, mert nem munkajogi ügy, mindenképp gazdasági és büntetőjogász, ahogyan javasolták fentebb, egy ilyen ügyben azért szakemberre hagyatkozz, ne laikusok tanácsaira. Az öt éves elévülés az pl az adótartozásra vonatkozhat, ha történt esetleg gazdasági büncselekmény, arra nem. Irány az ügyvéd.
2023. okt. 17. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!