Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Lakossági fogyasztó maradhatok...

Lakossági fogyasztó maradhatok-e, ha vállalkozást vagy magánszálláshely-szolgáltatást nyitok a családi házamban, ahol én is lakom?

Figyelt kérdés

Gondolkodom, hogy ilyen zimmerferi módra, de persze legálisan az airbnb-n és adózva kiadnék egy szobát. Viszont azt hallottam, hogy ez esetben már nem kaphatom lakossági áron az áramot, a vizet, sőt még a gázt sem, annak ellenére, hogy azt a szobát klímával fűteném, mivel jövedelemszerző tevékenység lesz bejelentve az ingatlanba. De állítógal ugyanez van a vállalkozással is, hogy hiába nem végez az illető otthon semmiféle gazdasági tevékenységet, ha a cége székhelye az otthona, akkor az már nem kaphat lakossági áramot. Igaz ez így?

Az elmű tájékoztatójában az áll, hogy "Lakossági fogyasztónak minősül, aki saját háztartása fogyasztása céljára vásárol villamos energiát, és az így igénybe vett villamos energiával nem folytat jövedelemszerző tevékenységet." Én sem a gázzal sem az árammal sem a vízzel nem folytatok jövedelmszerző tevékenységet, jövedelemszerző tevékenységet az ingatlannal folytatok, nem az árammal. (Ellentétben a marketinges vagy informatikus ismerőseimmel, akik homeofficeban dolgoznak és valóban használják az áramot jövedelemszerzésre.) Ugyanez van a gázzal is, a vizszerződésben pedig semmit nem találtam. Viszont a villamos eneriát megtermelem magam napelemmel, vásárolni így nem vásárolok, csak visszakapom az általam korábban megtermeltet, de abban nem tudom elkülöníteni, hogy melyik elektron menjen az apartmanba és melyik a lakásba, ha épp vételezés történik. Az pedig rettentően igazságtalan lenne, ha azért mert kiadom azt a kis szobát, havi többszázezer forint pluszt kellene fizetnem, mert annyit nem hoz. Ha meg a szaldó elszámolást is buknám, azzal végképp tönkretennének.

Hogyan működik ez most, mi a hivatalos szabály e tekintetben?


dec. 31. 09:24
 1/5 anonim ***** válasza:
Sőt, még a kéményseprés is fizetős, ha vállalkozás telephelye van a lakásodban.
dec. 31. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

"Viszont azt hallottam, hogy ez esetben már nem kaphatom lakossági áron az áramot, a vizet, sőt még a gázt sem, annak ellenére, hogy azt a szobát klímával fűteném, mivel jövedelemszerző tevékenység lesz bejelentve az ingatlanba."



Ez hülyeség!


Ha nem az lenne, akkor mihez kezdenének egy "vegyes-hasznosítás" esetén?


Valójában ez úgy működik, hogy fogyasztásfüggő a szerződésforma.


Évente 6 ezer kilowatt áram felett már kétlem, hogy lakossági tarifát kapnál, de egyébként is miről beszélünk, amikor a rezsi "árstopp" elég rendesen leszabályozza a kérdést?


Havi 200 kilowatt felett a mindenkori piaci árral számlázza az áramot, a gázra fogalmam sincs, mert én évente nem használok 100 köbmétert se.



Na arról már nem is beszélve, hogy a költséghányad alkalmazásával csökkentheted az adóalapodat elég rendesen,


Szóval lehet, hogy még a rezsistopp nélküli 40%-os vagy 80%-os költséghányad alkalmazásával jobban jársz a vállalati tarifa esetében, mint a lakosságival :D

jan. 2. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

"annak ellenére, hogy azt a szobát klímával fűteném"



Fűtheted is, mivel igényelhetsz rá H-tarifát harmadáron, csak külön áramkör meg mérőkiépítést igényel, de a melegvizet, hűtőszekrényt is rárakhatod, nem csak a klímát...


Erre még rájöhet a költséghányad alkalmazása is, szóval lehet itt faragni a kiadásokon, csak ugye ahhoz számlát kell adni a szolgáltatásról...

jan. 2. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Amúgy mit számít egy "tájékoztató" az elműtől vagy akárkitől?


Nincs benne sem a VET (villamos energiatörvény) sem más törvényben, mert nem leszabályozható, mégcsak nem is ellenőrizhető...


Meg pont az Elmű meg a többi akik évente váltanak weboldalt, meg cégnevet is kb, egyszer nemzeti közművek egyszer meg más, de még a szolgáltatási területekkel is fociznak...


A villamos hálózat a villanyóráig a szolgáltató tulajdona, onnantól meg azt viszel és arra amerre akarsz!


Sem ellenőrzési, sem felülvizsgálati joga nincs rá egy szolgáltatónak sem, de mégcsak adatközlési joga sem mivel köti a GDPR!

jan. 2. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
#2,3: Ez nem játszik, mivel tételes átalányadózó vagyok.
jan. 2. 10:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!