Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Vállalkozó vagyok az alkalmazo...

Vállalkozó vagyok az alkalmazottam miatt megbüntetett a Nav, nem adott számlát. Peres eljárás során behajthatom rajt az összeget?

Figyelt kérdés

2014. máj. 17. 18:38
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
77%

Vállalkozóként mondom, hogy elég visszataszító a valószínűleg minimálbéren foglalkoztatott szakképzetlen alkalmazottadra kenni többszázezer forintos kárt. Ha csak nem saját zsebre dolgozott, vagyis téged is meglopott.


Egyébként a munkavállaló felelőssége korlátozva van, a fizetése arányában. Most éppen 4 hónapnyi bér erejéig. Kivéve ha szándékosan vagy súlyosan gondatlanul okozza a kárt, akkor korlátlan a felelőssége. Nem vagyok jogász, de az hogy egyszer elfelejtette a számlaadást, vagy abban a hitben volt, hogy te pont ezt szeretnéd, esetleg direkt erre utasítottad szóban akkor szerintem nincs felelőssége.

2014. máj. 21. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
71%

Szia Kérdező!


Azt írod "Nem értem hogy a szerződésbe miért kellett volna belefoglalnom a számla adást, azt törvényileg kötelező adni. Egyszerűsített munkaszerződésbe meg nincs semmi feltüntetve. Komolyan nem értem. Ő hibázott, engem megbüntetnek és nem tehetek semmit?"


Akármilyen kisvállalkozó a vállalkozó, ugyanolyan munkajogi törvények vonatkoznak rá is, mint a nagy cégekre.

Például köteles :

- baleset- vagyis munkavédelmi-, tűzvédelmi előírások szerint a dolgozóját kioktatni;

- védőruhát, védőitalt biztosítani.

Ezekről az oktatásokról jegyzőkönyvet vezetni és aláíratni.


Köteles munkaköri leírásban tájékoztatni a dolgozót mi a feladata, kötelessége, esetleg joga. (Ha a jogairól nem is tájékoztatják, az nem olyan gond, mivel a munkavállaló fordulhat jogi tanácsért jogászhoz, igazságügyi fórumokhoz.)


Ha ezeket nem teszi meg, és nem történik semmi olyan baj, ami ezekkel kapcsolatos, akkor nincs probléma.


Ám, ha bármi olyan dolog történik, akkor viszont az a felelős, aki elsődlegesen nem tartotta be a jogszabályt. Ha nem képezted ki, akkor Te, ha kiképezted (és ezt bizonyítani is tudod az aláírásával), akkor ő.


Mivel a munkavállaló nem köteles tudni, hogy a vállalkozónak milyen adóhatósági vámügyi, higiéniai szabályokat kell betartani, ezért őt ezekről külön kell tájékoztatni, s ennek megtörténtét (vagyis, hogy részt vett az oktatáson) aláírásával igazoltatni.


Így tudod bizonyítani, hogy a dolgozód (akár szakképzett, akár nem), általad tájékoztatást kapott minden - a munkájával járó kötelezettségéről.


Tehát két lehetőség áll előtted.

Egyik:

- Feljelented, és a bíróság bekéri ezeket a papírokat, és ha nem tudod felmutatni, akkor számíthatsz arra, hogy szép kis büntetést kapsz a mulasztásért.

Másik:

- Feljelented, és ő azt állítja majd, hogy Te utasítottad arra, hogy ne adjon számlát, mert nem akarsz adózni minden darabáru után, s mivel ő nem tudta, hogy ez neki minden esetben kötelessége, így szót is fogadott. S ha ezt két olyan tanúval igazolja, akik "hallották", hogy Te ilyen kijelentést tettél, akkor sajnos még komolyabb bajod is származhat ebből.

Márpedig Te nem fogod tudni bizonyítani, hogy a két tanú hamis tanú, mert a vállalkozásodban nem kell felírni a betérő emberek nevét, adatait, így azt sem tudod bizonyítani, hogy ők nem jártak nálad sosem, és nem is hallhattak semmi hasonló beszélgetést.

(Igaz, itt bűnrészességgel ő is vádolható, mármint a számla, vagy nyugtaadás elmulasztásában, de nem olyan mértékben, mint Te.)


Egyébként pedig komolyan Te tehetsz erről a helyzetről. A munkavállalód azt teszi, amire utasítod. Ha pedig valóban meglopás miatt nem adott számlát, nyugtát, akkor az lett volna az első feladatod, hogy ami után kint járt a NAV, és az alkalmazottad lebukott, így fenn állt a gyanúd, hogy lopni akart tőled, ezért azonnal nagy leltárt kellett volna készítened. De ezt sem tetted, tehát ezzel sem igazolhatod a magad állítását.

Szóval inkább kérvényezd, hogy méltányosságból csökkentsék a bírságot, és amikor ez meg van, akkor kérd, hogy részletfizetéssel törleszthess!


Ha ez az első ilyen büntetésed, akkor meg is adja a NAV.

De annyit azért nem árt tudnod, hogy a NAV-osok utálják, ha a megbüntetett vállalkozó minden felelősséget át akar hárítani a dolgozóra, mert ők úgy vannak vele, hogy a Te vállalkozásodért mindenhogyan Te felelsz. Még ilyen téren is. Ezért, ha nagyon háborogsz, és pfujolod a dolgozódat, nem biztos, hogy olyan készségesek lesznek veled szemben.

2014. máj. 21. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2014. máj. 21. 11:48
 14/16 A kérdező kommentje:
Mai ügyvédi felvilágosítás, amit én is tudtam: A törvény nem tudása nem mentesíti az alkalmazottat a felelősség alól. Azzal nem érvelhet, hogy elfelejtett számlát adni.
2014. máj. 21. 20:52
 15/16 anonim ***** válasza:
70%

Nem valóban nem, viszont te sem adtál szakszerű tájékoztatást, és nincs róla aláírt példányod, hogy adtál volna.

Ha perre mentek, biztos bedobja ezt. És akkor lesz fizetés.

Ahogy ő i vétett a törvény ellen úgy te is.

2014. máj. 21. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Na, mi lett a megoldás?
2021. szept. 16. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!