Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Több lakás kiadásának módja?

Több lakás kiadásának módja?

Figyelt kérdés

Örökségből hozzám kerül egy nagy üzlet. Egy építész barátom megnézte, és véleménye szerint 7-8 lakást könnyedén ki lehetne alakítani benne. Az lenne a kérdésem, hogy a kiadásánál mire kell figyelni? Például külön gáz-villany-víz óra stb. Adózása hogy megy? Céget kell alapítani rá?

Esetleg egy szakember aki ezzel foglalkozik?


2018. ápr. 23. 16:53
 1/3 anonim ***** válasza:

"Esetleg egy szakember aki ezzel foglalkozik?"


Az építész barátod mint szakember nem tudja a választ a kérdéseidre?

Amúgy külön óra alap. Építési hatóság engedélye kell hozzá, meg kell osztani is hogy külön helyrajzi számuk legyen a lakásoknak és még kismillió engedély. Kell társasházkezelő is hozzá. ÉTDR tervezési engedélyek (bár ezt az építész haverod tudja). Ha itt minden megvan akkor kezdheted el építeni, ami megint külön móka.. Ha kész van akkor intézheted a céget, de nem muszáj.

2018. ápr. 23. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Nem kell cég (ha nem akarsz), magánszemélyként is kiadhatod a lakást, ekkor a nyereséged 15%-át kell adóként befizetni. Nyereség = a befolyt albérleti díj - az összes ráfordításod. Ráfordítást vagy számlával igazolod, vagy átalányként a bevételed 10%-át tudod elszámolni.
2018. ápr. 23. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 xswerdy ***** válasza:

1-nek:

- az építész barát bizonyára alapvetően műszaki szempontból modta, amit mondott, de van rengeteg más aspektus is, pl. adózás, stb.

- egyáltalán nem biztos, hogy kell építési engedély, az albetétek számának változása, és a funkcióváltás sem indokolja ezt feltétlenül


A legelső kérdés, hogy ezt jogilag meg lehet-e csinálni. Ez az üzlet egy önálló épület? Vagy egy társasházban egy albetét? A helyi építési szabályzat lehetővé teszi a lakássá alakítást? (Pl. sok esetben meg van szabva, hogy az utcafronton mi egy lakás lehetséges legkisebb ablakpárkány magassága, ami rögtön gond lehet).


A következő kérés, hogy esetleg bevállalod hogy lakásként adsz ki olyan helyiséget,a mi jogilag továbbra is üzlet. Ismerek ilyeneket, ez is működhet. De itt pl. megjelenik az építményadó, ami üzletre szinte mindenütt van, lakásra sok településen/kerületben nincs, így drágább lehet.


A víz-gáz, stb. órák esetleg almérővel is megoldhatóak, ha jogilag egyben marad az ingatlan (akár üzletként, akár egy lakássá minősítve), így a szolgáltató egy számlát küld, de egymás között el tudtok korrektül számolni a lakókkal.

2018. ápr. 24. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!