Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Főállásom mellett a KATA...

Dreams and dreams kérdése:

Főállásom mellett a KATA adózási módot vagy főállásban a KATA adózást?

Figyelt kérdés

Annyit tudok hogy ha főállás melletti KATA-t választok,akkor havi 25000 ft-ot fizetek,ami minden járulékot és adót tartalmaz, és a kiadásokat nem kell nyilvántartani csak a bevételeket.

Bevallásokat kell havonta küldeni vagy elég évente egyszer?

Ha áfamentességet választok akkor ha jól tudom évi 8 millió forintot nem léphetem túl.Ez a 8 millió forint a bruttó bevételre vonatkozik?

Ha főállásként választom a KATA-t akkor havi 50000 ft-ot kell fizetni.Itt milyen adatszolgáltatási kötelezettségek vannak?

Mikor érdemes áfamentességet választani?

És milyen egyéb adó és/vagy járulék fizetési és adatszolgáltatási kötelezettség van?


2018. máj. 28. 11:54
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Az SZJA miatt havi bevallást kell csinálnod. Aztán év végén összesítő is lesz. Az ÁFA határ az árbevételre vonatkozik, igen. Viszont már 12M nem 8. Hogy érted az adatszolgáltatást? Akkor érdemes áfa mentességet választanod, ha nem éred el a 12M bevételt. Nincs járulékfizetési kötelezettséged, csak a KATA összege. Ezen felül SZJA és pont.
2018. máj. 28. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Annyit tudok hogy ha főállás melletti KATA-t választok,akkor havi 25000 ft-ot fizetek,ami minden járulékot és adót tartalmaz, és a kiadásokat nem kell nyilvántartani csak a bevételeket.


Bevallásokat kell havonta küldeni vagy elég évente egyszer?

KATA ADÓZÁSBAN NEM KELL HAVONTA BEVALLÁS - CSAK BEFIZETNI AZ 50 EZRET.


Ha áfamentességet választok akkor ha jól tudom évi 8 millió forintot nem léphetem túl.Ez a 8 millió forint a bruttó bevételre vonatkozik?

IGEN, A BRUTTÓRA. ÁTLÉPHETED, CSAK ONNANTÓL ÁFA KÖRBE KERÜLSZ, BE KELL VALLANI, MÁSFAJTA KÖNYVELÉS, stb.


Ha főállásként választom a KATA-t akkor havi 50000 ft-ot kell fizetni.Itt milyen adatszolgáltatási kötelezettségek vannak?

EZT MAJD EGY KÖNYVELŐ ELMONDJA.


Mikor érdemes áfamentességet választani?

ERRŐL MEGOSZLANAK A VÉLEMÉNYEK: van, aki azt mondja, ha szolgáltató vagy, de szerintem akár áru eladásakor is, ha nincs nagy forgalmad.


És milyen egyéb adó és/vagy járulék fizetési és adatszolgáltatási kötelezettség van?

KÖNYVELŐ

2018. máj. 28. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

1-es, ha nem tudod pontosan a dolgokat, akkor kérlek, inkább ne válaszolj - kösz. Kb. minden mondatodat korrigálnom kell, mert helytelen:


"Az SZJA miatt havi bevallást kell csinálnod."

A KATA ADÓZÁSBAN NINCS SZJA HAVI BEVALLÁS - csak év végi jövedelem/adóbevallás.


"Aztán év végén összesítő is lesz. - EZ OKÉ.


Az ÁFA határ az árbevételre vonatkozik, igen. Viszont már 12M nem 8.

AZ ÁFA HATÁR NEM 12 MILLIÓ, HANEM 8 - csak a KATA adózás bevételi határa 12 millió, de az áfa határ alatta van, 8 milliónál.


"Hogy érted az adatszolgáltatást? Akkor érdemes áfa mentességet választanod, ha nem éred el a 12M bevételt.

EZ A FENTIEK MIATT MEGINT CSAK NEM ÁLLJA MEG A HELYÉT.


" Nincs járulékfizetési kötelezettséged, csak a KATA összege." - EZ IGAZ.


" Ezen felül SZJA és pont." EZ MEGINT NEM IGAZ, NINCS SZJA KÖTELEZETTSÉG - van viszont iparúzési adó, kamarai regisztráció,stb

2018. máj. 28. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

"Főállásom mellett a KATA adózási módot vagy főállásban a KATA adózást?"


Ha van heti 36 órát meghaladó főállásod, akkor nem érdemes rögtön főállású vállalkozónak lenned - először csináld mellékfoglalkozásban és ha bejön, már megy a buli, akkor válthatsz.

2018. máj. 28. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat mindenkinek.
2018. máj. 28. 13:00
 6/14 A kérdező kommentje:

Még annyi hogyha van egyéni vállalkozóim,akkor amilyen tevékenységet szeretnék felvenni,azt a Kormányablakban intézni tudom?

És a mellette lévő, régi tevékenységeket ki kell töröltetnem vagy benne hagyhatom?

2018. máj. 28. 14:32
 7/14 anonim ***** válasza:
Kormányablaknál, okmányirodában kell intézni - ott majd azt is megmondják, mit csinálj a régi tevékenységekkel (mondjuk szerintem felesleges törölni - elfér az ott)
2018. máj. 28. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
köszi
2018. máj. 28. 15:51
 9/14 anonim ***** válasza:

"Mikor érdemes áfamentességet választani?"


Akkor ha mindenáron katas akarsz lenni. Áfakörösként kellenek a költségszámlák az áfa tartalom és a visszaigényelhető áfa miatt, és havi bevallás is kell. Emellett akkor, ha nem magasabb a költség áfa szinted a fizetendő áfától ( pl.18%, vagy 27%-os alapanyag felhasználásával, Te csak 5%-os áfával értékesítesz, vagy zömében nem hazai beszerzésből vagy tengerentúli importból dolgozol, vagy nincs dízel haszongépjárműved, mert akkor buksz egy rakat visszaigényelhető áfát ) . Illetve előre láthatóan nem végzel nagyobb beruházást (megint csak kiesik a visszaigényelhető áfa), nem fogod elérni az éves 8 milliós bevételt és csak ki akarod szedegetni a pénzt a vállalkozásból és nem fejlesztesz szinte semmit, nem forgatod vissza az eredményt a vállalkozásba. Ellenben elfogadod, hogy fő állásban csak 94.400 Ft-ra leszel biztosítva a minimálbér, vagy a 184000 Ft garantált bérminimum helyett ( ami nyugdíj, táppénz, tgyás, gyed , munkanélküli esetén üthet vissza ) Nem tervezel hitelt felvenni magánszemélyként, vagy vállalkozóként, vállalkozás fejlesztésre, mert előzőekben az olcsó kivétre hajtottál rá, de utána versenyképesnek kéne maradnod és nem egy helyben topognod.


Ezek esetében, ha mégis, akkor viszont nem ajánlott katasnak lenned, pláne nem másodállásban havi 25.000-ért a 0 - 10.000 Ft helyett.

2018. máj. 29. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Köszi neked is.

Azt értem hogy a KATA feltétele hogy az évi bruttó 12 millió forintot ne lépjem túl.Ezen felül ha áfamentes akarok lenni, akkor az évi 8 millió forintos bruttó árbevételt nem szabad túllépni.Tehát akkor érdemes ha fő vagy mellékállásban havonta kb 400-500 ezer forintos bevételed van.

Még egy kérdés: ha olyan tevékenységet szeretnék végezni pld: fordítói vagy tolmács vagy idegen nyelv tanítása, de nekem pénzügyi végzettségem van, akkor kell e ehhez külön papír vagy engedély vagy egyéb kötelezettség?Mert tanítói végzettségem nincs, fordítói, tolmács végzettségem nincs!

2018. máj. 29. 09:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!