Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » A "nagyi" vagy "mama" megnevez...

A "nagyi" vagy "mama" megnevezést használjátok/használtátok a nagymamátokra? Írjátok le azt is, hová valósiak vagytok.

Figyelt kérdés

Kíváncsi vagyok, van-e földrajzi összefüggés a megnevezést illetően. Budapesten a "nagyi" és "nagymama" gyakoribb, Szegeden viszont a "mama". Kíváncsi vagyok az ország különböző részeiben melyik a népszerűbb.


Annak is örülnék, ha leírnátok, hogy tősgyökeresek vagytok-e, akárhol is éltek (csak nagy vonalakban, azaz a szülők is a megyéből valóak-e). Köszönöm a válaszokat!



2016. szept. 8. 18:29
1 2 3 4 5 6 7
 41/65 anonim ***** válasza:
62%

Mama - pécsiek vagyunk.

A szüleim pedig anya és apa.

2016. szept. 9. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/65 anonim ***** válasza:
66%
Nálunk két különböző megnevezés van a két nagyszülőre. Férjem anyukája a Nagyi, az én édesanyám a Mami. Jelentését tekintve az ég világon semmi különbség nincs, csak a gyerekek a megnevezésről már meg tudják különböztetni hogy kihez megyünk, kiről beszélünk. (Borsod)
2016. szept. 9. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/65 anonim ***** válasza:
56%
Mamának hívjuk mindkét nagymamát, sokszor vezetéknévvel. Békés megye.
2016. szept. 9. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/65 anonim ***** válasza:
56%
Tősgyökeres oroszlányi vagyok (voltam), a családom is, több generációra visszamenve, ott nőttem fel, 27 évesen költöztem el, és mamának szólítottam a nagymamámat.
2016. szept. 9. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/65 anonim ***** válasza:
56%
Mama, Pest megye. Férjem családja ugyanígy.
2016. szept. 9. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/65 anonim ***** válasza:
56%
mama-papa, családnévvel; Veszprém- Esztergom.
2016. szept. 10. 04:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/65 anonim ***** válasza:
56%

Én Miminek hívtam a nagymamámat világ életemben.Úgy ráragadt a Mimi, hogy később sokan mások is csak így hívták, emlegették.Kiskoromban anyut hívtam mamának, de a hülye környékbeliek ebbe folyton belekötöttek és kérdezgették anyut, miért hagyja, hogy mamának szólítsam, hiszen úgy a nagymamákat hívják, így hát leszoktatott valahogy erről és utána már anyunak hívtam.(Érdekes, külföldön is sokan mamának szólítják az anyjukat, mégsem hülyék).

Tősgyökeres békéscsabai család.

Lányom mamának szólította a nagymamát.

Én nem hallottam még olyanról, aki szintén miminek szólítaná a mamáját, de kíváncsi lennék, van-e esetleg még ilyen.

2016. szept. 10. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/65 anonim ***** válasza:
63%

Külföldön a mother-féle alakokból lett a mum, mom, mommy, mutterből a mutti stb.


Mint magyarban az anya alakból az anyu, stb.


Magyarban nincs olyan szó, amiből az anyából mama lehetne.

Csak a nagymamából lehet mama, mami, nagyi.

2016. szept. 10. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/65 anonim ***** válasza:
56%

Jászság és minden nagyszülőt mindenki mamának hív. Ezen kívül egymás közt használatos az "öreganyám" vagy "nagyanyám" , de ezt a mamának sosem így mondjuk, hanem pl. mikor tartjátok az öreganyád szülinapját? vagy "menj el a nagyanyádékhoz! " .

Gyöngyös felé sokan Tatának hívják az öregapjukat.


És akkor off: mikor a Dallas ment, szerepelt benne 2 fiú, és ők mindig azt mondták nagyi. Mi azelőtt soha nem hallottuk ezt a szót, csakis a tévében.

Amikor meg a Barátok közt indult, rengetegszer beszéltek az anyjukról "mama-ként" és mi sohasem értettük kire gondol a Berényi Kata, mert a nagyanyja nem is szerepelt benne. Olyan 10 évesek lehettünk akkoriban.

Én se értem hogy lesz mama az anyából, hiszen az alapszó, az az ÉDESANYA, és nem édesmama. De csak szokás kérdés ezek szerint.

2016. szept. 10. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/65 anonim ***** válasza:
57%
Utolsó előtti, na ezaz, külföldön van értelme, de a magyarban nincs helye, mivel mint előbb említettem az eredeti szó, az édesanya. Megmondom az igazat, behurcolt, nyugatias szónak hangzik, ami azért is sértő (talán a szomszéd meg a rokonok is emiatt tartják illetlennek), mert aminek a jelentése ennyire ősi, és ráadásul van egy külön szavunk rá, akkor ne intézzük már el egy nemzetközi "mamával". Nem akarom sértegetni azt, aki így szólítja az anyját, de az én szívemnek mégiscsak kedvesebb, mikor erdélyi rokonok úgy mondják "édesanyám" "édesapám".
2016. szept. 11. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!