Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » A "nagyi" vagy "mama" megnevez...

A "nagyi" vagy "mama" megnevezést használjátok/használtátok a nagymamátokra? Írjátok le azt is, hová valósiak vagytok.

Figyelt kérdés

Kíváncsi vagyok, van-e földrajzi összefüggés a megnevezést illetően. Budapesten a "nagyi" és "nagymama" gyakoribb, Szegeden viszont a "mama". Kíváncsi vagyok az ország különböző részeiben melyik a népszerűbb.


Annak is örülnék, ha leírnátok, hogy tősgyökeresek vagytok-e, akárhol is éltek (csak nagy vonalakban, azaz a szülők is a megyéből valóak-e). Köszönöm a válaszokat!



2016. szept. 8. 18:29
1 2 3 4 5 6 7
 51/65 anonim ***** válasza:
56%

Remélhetőleg sokaknak ismerős ez a pár sor:

"Már egy hete csak a mamára

gondolok mindíg, meg-megállva.

Nyikorgó kosárral ölében,

ment a padlásra, ment serényen."


A tegnapi utolsó válaszolók gondolatmenete alapján a kismama szó pedig valószínűleg a kis termetű nagymama megnevezése.


A saját első szavaira bizonyára senki nem emlékszik, de a gyerekei első szavaira (ha van gyereke), valószínűleg: "mama, papa, baba" Nem a nagyszülőknek szólt sem a mama, sem a papa megszólítás.


Ajánlom a hozzászólók figyelmébe az alábbi linket: [link] és a Magyar értelmező kéziszótárt.


A kérdésre válaszolva: nagyinak. A felmenőim és a gyerekeim is. Generációkra visszamenőleg főként zempléniek vagyunk.

2016. szept. 11. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/65 anonim ***** válasza:
57%

Mikor még gyerekek voltunk, akkor a szüleimet anyuka és apukáztuk. A nagyszüleimet mamika és papika névvel illettük.

Már felnőttünk mindhárman testvérek, és a nagyszüleink sajnos nem élnek. Saját gyerekünk egyikünknek sincs, mégis valahogy a szüleimet már Mami és Papiként szólítjuk.

Szolnok megyéből származtunk el, jelenleg Pest megyeiek vagyunk.

2016. szept. 11. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/65 anonim ***** válasza:
50%

52es

A kisbabák azért ezt mondják elsőre, mert ez a nyelvi fejlődés része, szotag ismétlés, és nem azért, mert tudja mit jelent. 10 hónapos fiam egész nap ezt mondja babababa jejejeje nyanyanya lalalala. Ettől függetlenül ezek nem az első szavak, mindössze próbálkozások. Tehát nem azért mondja, hogy mama, mert ez belé van kódolva.

2016. szept. 11. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/65 anonim ***** válasza:
49%

Félreértesz, nem magát a mama szót tartom idegennek, csak abban a formájában, amikoris az édesanyját illeti ezzel.

Most írtál egy verset, én írok neked több száz verset, dalt vagy közmondást, amiben anya szó szerepel:

-Anyám tyúkja

-„Csendesebben vigadjanak,

Isten áldja meg kendteket,

Szegény édesanyám beteg.”

-anyám édesanyám elfeslett a csizmám

-anyámasszony katonája

-anya csak egy van

-Házunk előtt vén eperfa áll, Engem anyám, mindíg hazavár. Stb.

Ezen kívül minden hivatalos okmány és a hivatalos szervek is az anya szót használják pl. Anyasági segély, anyakönyvi kivonat, benne rovat édesanyja neve.

Nyilván az anyukánkat hivhatjuk Julcsának vagy Marinak is, ha ez mindkét félnek megfelel, csak annyit akartam mondani, hogy miért a nagyszülő a mama, és nem a saját anyukánk.

2016. szept. 11. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/65 anonim ***** válasza:
83%

ma 08:43-es

Az "első szavai" nem azt jelentik, hogy mit gagyarászik értelmetlenül, hanem azt, hogy mit mond ki tudatosan.

Majd ha értelmesebb lesz a gyereked, nemcsak értelmetlen dolgokat fog hajtogatni egész nap, hanem megpróbál megnevezni dolgokat, személyeket.

Nem azért fogja azt mondani rád (jó esetben), hogy mama, mert bele van kódolva, hanem mert az édesanyák a kisbabájuknak nem édesanyának, hanem mamának nevezik magukat.

A gyerek pedig az értelmi és hangképzési fejlődése során először mamának nevezi az anyját.

A te gyereked még nem érte el ezt a fejlettségi fokot, de majd remélhetőleg sor kerül rá.

2016. szept. 11. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/65 anonim ***** válasza:
56%

Anyád, de korlátolt értelmű vagy, 54-es!

Nem arról volt szó, hogy nem nevezheti másképp az anyját, csak mamának, hanem arról, hogy a mamát nem a nagymama, hanem az édesanya megnevezésére használja.

Idézz legalább 1 verset, ahol a költő a nagyanyját nevezi mamának!

A hivatalos okiratokban pedig nincs olyan, hogy "édesanyja neve".

Anyja neve van. Nem mama, de nem is édesanya, anyu, anyuci, anyuka.

Amikor meg a nagyszülőkig visszamenőleg igazolni kellett a vallási hovatartozásodat, nem olyan rovatok voltak, hogy anyja vallása, apja vallása, mamája vallása, hanem anyja, apja, anyai nagyanyja, apai nagyanyja.

Csak egyetlen egy hivatalos okmányt, törvényt, jogszabályt idézz, ahol a nagyszülő mama, vagy papa ként van említve.


Ja, és elfelejtettél reagálni a kismama szóra.

Vagy arra nem tudsz mit mondani?

2016. szept. 11. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/65 anonim ***** válasza:
62%
Komolyan, őszintén érdekelne, hogy itt ennél a kérdésnél ki pontozgatja le a válaszokat. Vajon miért nem hasznos neki, ha leírjuk, hogy nálunk hogyan nevezik? Amikor az a kérdés...
2016. szept. 11. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/65 anonim ***** válasza:
59%
Mindkettőt nagyinak hívjuk. Mi Budapest környékén élünk, egyik nagyi Marcali körül élt, ma meg ingázik Budapesttől Marcaliig. A másik pedig Bács-Kiskun megyében él.
2016. szept. 17. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/65 anonim ***** válasza:
56%

Ha már a kismamánál tartunk, hadd dobjak rá egy lapáttal


Engem a nagyanyám hívott "kisanyám"-nak. Nem tudom, hogy miért, és honnan jön, de ha szólt hozzám, mindig így szólított.

És aztán, megfigyeltem, voltak fiúk, akiket a szüleik is "kisapám"nak szólítottak.

2016. szept. 17. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/65 A kérdező kommentje:

#57: Az első oldalon volt egy csávó, a debreceni csövezős, aki látva hogy lepontozták, megfogadta, hogy mindenkit lepontoz onnantól. Ezt a hozzászólását hamar levették a moderátorok, de nyilván megcsinálta. Gondolom akadt még rajta kívül egy hasonló beteg lelkű.


És mivel ti meg nem pontozzátok fel egymást, ezért egy-két baromnak köszönhetően mindenki 30-60%-on van. Az én egy zöld pacsim így nem sokat ér, amit amúgy mindenkinek megadtam.

2016. szept. 18. 17:29
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!