Kezdőoldal » Állatok » Állatvédelem » Mi indokolja, hogy 25 E Ft-ra...

Mi indokolja, hogy 25 E Ft-ra emelték a vakond eszmei értékét?

Figyelt kérdés

Szerintem a világ kezdete óta nem volt ilyen sok vakond Magyarországon. Lakott területeken belül és kívül is minden tele van túrásokkal.

Régen ugye a mocsaras területeken nem éltek meg (Mo. pedig igen nagy részben mocsaras volt), aztán a lecsapolások után a rókák, menyétek, kutyák, macskák, hivatásos vakondfogók, stb. kordában tartották őket.

30-40 évvel ezelőtt érdekesség volt, ha vakondtúrást látott valaki falun, manapság meg a kertek is tele vannak velük. Több megyében szoktam autózni, és állandóan a túrásokat látom mindenfelé.

Több helyen olvastam, hogy kultúrkörnyezetben (lakott területen belül) nem érvényes a védettség, szabad őket irtani, de hivatalos oldalon még nem találkoztam ezzel, főleg nem jogszabályban. Valaki esetleg?


2020. jan. 11. 11:00
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
100%
Nagytáblás földművelés hatására a mezőgazdasági területek egy jó részén nem alkalmas nekik az élőhely.
2020. jan. 11. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:
Igen, de ott a védelem hatására se lesz alkalmas. A mezsgyéken, legelőkön, erdőkben, stb. meg vannak eszméletlen számban.
2020. jan. 11. 12:02
 3/27 Mikulszki válasza:
100%
Alapvetően hasznos állatok, mert a földben növekvő bogárlárvákat eszik, amik a nmövények gyökereivel táplálkozbnak.
2020. jan. 11. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 A kérdező kommentje:

Hát éppenséggel ezt rosszul tudod, mert főképpen gilisztákkal táplálkoznak, amik a termőföldnek hasznosak, csak kis mértékben és csak tavasszal jellemző rájuk a károkozás. Minden egyebet a vakondok csak alkalmilag és egészen kis mennyiségben esznek, úgymint pajorokat, csigákat, lótetűt, földön fészkelő madarak fiókáit, apró pockokat, stb. Mindent összevetve, lakott területen a hasznossága vetekszik a patkányéval, mert kitúr minden veteményt, végigmegy 10 cm mélyen a sorok alatt, a fák esetében nem lehet létrára mászni a kertben, mert beszakad a járat a létra lába alatt és felborul az ember, stb.

De a védettségnek nincs is köze az adott állat hasznosságához, hanem a ritkasága miatt szokott védett lenni. Viszont a vakondra nem lehet azt mondani, hogy ritka lenne, mert elképesztő módon elszaporodott az ezredforduló óta.

2020. jan. 11. 12:56
 5/27 anonim ***** válasza:
24%
A "szerintem" az semmit sem ér, mert szerintük meg nem.
2020. jan. 11. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 A kérdező kommentje:
Oké, lehet, hogy a világ kezdete óta egyszer már volt ennyi. De a lényeg az, hogy rettenetesen elszaporodtak, ez tény, amit mindenki észlel, aki nem az erkélyén keresi őket.
2020. jan. 11. 16:05
 7/27 anonim ***** válasza:
Olvastad az első választ?
2020. jan. 11. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 A kérdező kommentje:
Igen, de te nem olvastad, amit én válaszoltam erre.
2020. jan. 11. 18:09
 9/27 anonim ***** válasza:
100%

Territoriális állat, ahol most sok van, ott eddig is sok volt, nagyságrendileg nem lett nagyobb az állománysűrűség.*


A potenciális élőhelyek mérete a töredékére csökkent, ezáltal az összlétszám is.

Az egész országot ismered?

Csak régen nagyságrendekkel nagyobb volt az élőhely területe.


Az nem reprezentatív minta/monitorozás, hogy "szerinted".



Tanultál populációdinamikát, populációbiológiát, populációbecslést, etológiát, ökológiát, állatélettant stb?


Ha nem, akkor kár is válaszolni neked.

Úgy látom nem kérdezni akartál, hanem csak véleményt nyilvánítani.

Ha tanultál volna, akkor nem kérdeznél ilyeneket.



*

Egyedül az alföldi homokos területeken tudom elképzelni, hogy sokkal több van.


Régen alig volt ott vakond az alacsony talajnedvesség, alacsony gilisztapopuláció miatt, most pedig az öntözött területek megnövekedése miatt lehet sok.

2020. jan. 11. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 A kérdező kommentje:

Territoriális, az nem azt jelenti, hogy eddig 10 km2 volt a területe. 1-1 vakond ugyanúgy csak párszáz m2-en lakik. Csak most minden párszáz m2-en ott van egy kis r.hadék, régen meg csak a sokadik párszáz m2-en volt ott.

Azért ahhoz nem kell szakembernek lenni, hogy felismerjem a vakondtúrást, bármit állítasz is. És az tény, hogy régen ritka volt, szóvá tettük, ha utazás közben egy sor vakondtúrást láttunk az út mentén, a lakott területen meg még ritkább volt. Manapság meg minden, de tényleg minden tele van velük. Településeken is, meg az utak mentén is, meg bármerre járok, vakondtúrás vakondtúrás után. Leginkább Heves megyét ismerem, itt biztos, hogy 20 év alatt több, mint egy nagyságrenddel nőtt a számuk. (Remélem, tudod, mit jelent a nagyságrend, bár az írásod nem ezt tükrözi.) De nemcsak ezt a megyét ismerem, hanem a szomszédos megyékben is járok, meg pár egyéb megyében, és mindenfelé ott vannak a túrások. És fórumokról tudom, hogy a mindenfelé élő fórumtársak panaszkodnak a rengeteg vakondra.

Mikor lett volna nagyságrendekkel több az élőhelyük? 100 éve is szántottak, és régen komolyabban irtották őket. A legelőkön is irtották, mert a jószág eltörte a lábát, ha beszakadt alatta a föld. Hivatásos vakondfogókat fizettek a falvak. Lakott területen nem tűrték meg a furkálókat, egyet se. Sokkal több vad volt, ami a külterületeken vakonddal táplálkozott. A települések közelében a macskák meg kutyák ették őket, mert régen még nem etették az emberek az állatukat, fogjon magának valamit, azért van.

Lényeg, hogy borzasztó távol van a vakondpopuláció attól, hogy veszélyeztetettnek lehessen nevezni. Tehát valószínű, hogy nem szakember hozta meg a döntést a 25 E-ről, hanem valami civil vezető, aki sokat nézte a csehszlovák rajzfilmet. (Ha majd a Tom és Jerry-t néző ember lesz a főnök, akkor a háziegér lesz védett.)

2020. jan. 12. 07:07
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!