Kezdőoldal » Állatok » Állatvédelem » Ki dönti el, hogy el kell-e...

Ki dönti el, hogy el kell-e egy kutyát altatni, ha agresszívan cselekszik?

Figyelt kérdés
Ezt a "gazdi" kéri, vagy orvos? A minap mesélte egy ismerősöm, hogy az egyik rokonát megmarta a kutyája, de azt is hozzá tette, hogy az illető sosem volt jóban a kutyával. Őszintén kérdezem, ilyenkor ki is a hibás? Nem az ő kutyája volt valójában, csak ő is élt vele, de az ismerősöm állítása szerint folyton provokálta az állatot. Van nekem is két kutyám, akik engem Istenként imádnak. Meg van egy szomszéd bácsim, aki szemmel láthatóan fél tőlük, és ha azt hiszi nem veszem észre, lábbal tiszteli meg az egyiket, és bottal, ásóval kapával jön a terciánkra. Most ha őt megmarná, akkor el kéne altatnom a kutyámat? Holott én meg annak örülök, hogy ilyen kutyám van, aki nem hagyja magát, és engem véd? Szerintem ne tartson állatot aki nem ért hozzájuk, se boát, se krokodilt, se semmit ha nem ért hozzá.
2017. máj. 29. 08:39
 1/7 anonim ***** válasza:
89%

Kizárólag állatorvos javaslatára lehet altatni és azt is csak fokozottan indokolt esetben. Ilyen helyzetben ha a kutya megharap valakit akkor általában egy 14 napig tartó megfigyelés alá vetik, hogy ténylegesen agresszióból történt a harapás vagy esetleg lehetett valami olyan kiváltó oka amiről elfelejtettek beszámolni és a kutya csak 'önvédelemből' kapott oda.


Persze rengeteg állatorvos altat a gazda kérésére, (bár az ilyet nehéz gazdának nevezni) de hivatalosan ezt nem tehetnék meg a kellő vizsgálatok nélkül.

2017. máj. 29. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Sokfélét írtál, és nem tudom, hogy

• te szeretnéd elaltattatni, nehogy támadással bajt okozzon (①), vagy

• azt szeretnéd megtudni, hogy más, szándékod ellenére, igényelheti-e, elrendelheti-e az altatást? (②)


Nem egyszerű, és jogszabály csak komoly indokkal engedi meg kutya éltének kioltását.


① Ebben az esetben az első válasz, helytálló.

Az orvos javasolhatja, és a tulajdonos dönt, hogy elfogadja, vagy elutasítja.

Az Állatvédelmi Törvény megfogalmazása szerint, az orvos akkor javasolhatja, „Amennyiben az állat továbbélése megszüntethetetlen vagy csillapíthatatlan szenvedéssel járna és gyógyulása nem várható”.

Tehát nem a tulajdonos „megrendelésére” történik.


A)

Ha nem történt támadás, de „az eb fizikai vagy pszichikai állapota alapján feltételezhető, hogy az embernek fizikai sérülést okozhat, és ez a veszélyhelyzet kizárólag az eb veszélyesnek minősítésével hárítható el.”, akkor

- kezdeményezni lehet a kutya veszélyes ebbé nyilvánítását, melyet az ebek viselkedésének megítélésében jártas szakértő állapíthat meg, és annak alapján az állatvédelmi hatóság teheti meg a minősítést.

Ha veszélyessé nyilvánítják,

- a veszélyes eb tartására szigorú előírások vannak.

- ezek bármelyikének megszegése esetén (csak példának: 15 napon belül nem kérelmezik a tartását, nem történik meg 30 napon belül az ivartalanítása, stb.,) elrendelik az eb életének kioltását.

Ezek elolvashatók az Állatvédelmi Törvény 24/C. § (2) bekezdésében: [link]

B)

Támadás tudomására jutása esetén, a jegyzőnek kezdeményeznie kell az eb veszélyességének megállapítására vonatkozó eljárást, ha

- közterületen, az ebbel nem egy háztartásban élő személynek 8 napon túl gyógyuló;

- akár az ebbel egy háztartásban élő személynek, akár az ebbel nem egy háztartásban élő személynek súlyos, vagy maradandó, vagy halálos sérülést;

- közterületen kutyának halálos sérülést okozott;

a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló kormányrendelet 4. számú melléklete alapján.

[link]

C)

„Az állatvédelmi hatóság elrendeli az eb életének kioltását, amennyiben az halálos kimenetelű sérülést okoz embernek, és az ebek viselkedésének megítélésében jártas szakértő megállapítja, hogy az eb viselkedése egyértelműen a sérülés okozására irányult.”

Állatvédelmi Törvény 24/C. § (1) bekezdés


Úgyhogy, még sérülés okozása esetén is, csak veszélyesnek nyilváníthatják, ha szakértő azt állapítja meg. Még embernek okozott halálos kimenetelű sérülés esetén sem biztos, hogy elrendelik az eb életének kioltását, ez is szakértői véleménytől függ.


Mégegyszer: ha ez megnyugtat, jogszerűen, egyáltalán nem megy könnyen a kutya elaltattatása. Ha ez gondot jelent számodra, akkor sem.

2017. máj. 29. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Isten ments, dehogy akarok én kutyát elaltatni. Véleményem szerint sokban tehet a gazda arról, ha agresszívvé fajul az állat. Igazságtalannak érzem az eljárást, mert ha olvastad, írtam, hogy az illető folyton provokálta az állatot, és egyébként sem ő volt a gazdája. Én nem tűrném el, nem hagynám, hogy elaltassák a kutyámat olyasvalaki miatt, aki nem ő neveli, tanítja, de folyton kekeckedik vele és harapás lesz az eredménye.
2017. máj. 29. 19:07
 4/7 anonim ***** válasza:
65%

Sajnos itt neked kellene bizonyítani hogy a kutya önvédelemből cselekszik, Próbáld meg levideózni ahogy belerúg.

A kedvencem mikor egy kisgyerek nyúzza a kutyát, tépi, rángatja, a szülő nem csinál semmit de amint csak rámordul a gyerekre a kutya anyuci máris sipítozik hogy ez a vérengző fenevad megpróbálta megölni a kicsikéjét. Az ilyet kéne elaltatni nem az állatot.

2017. jún. 1. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
44%
Egyébként meg egy jó szakértő megnézi a kutyát és ha látja hogy csak provokálásra lesz agresszív, magától jámbor, röhögve fogja elutasítani az altatást. A jogszabály is 8 napon túl gyógyulót ír ami egy komolyabb harapás, az ha megkap a kutya 1-2 napig látszik.
2017. jún. 1. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Még egyszer hangsúlyozom, nem az én kutyámról van szó, és nem érint engem az ügy, kizárólag állatvédelemből fakadtam ki egy eseten. Egy ismerősöm mesélte, hogy az ex anyósát megmarta a kutya, de hozzátette, hogy nem sajnálja a nőt, mert mindig provokálta a kutyát. Kérdeztem mi lesz a kutyával, mondta, hogy valószínűleg altatják.

Nekem két menhelyi kutyám van, az egyik kicsit lelki sérült, valószínűleg verhették, de nagyon sokat fejlődött nálam az elmúlt évek alatt. De azért még mindig elmondom minden alkalommal a vendég gyerekeknek, hogy amikor a kutya eszik, nem megyünk oda, nem nyúlkálunk bele a tányérjába stb. Illetve én megtehetem, ők nem.

Nem a kutya a hibás, ha harap, ismerni kell a természetét, az előzményeket stb. Ezért tartom igazságtalannak az eljárást, mert egy jó szakember tud segíteni az ilyen állatokon. Én nem vagyok szakember, de az én egyik kutyám az első napi itt tartózkodásánál rám rontott etetésnél és megharapott. Sokan azonnal visszavitték volna a menhelyre, én nem tettem. Azóta 5 év telt el, és szinte belenyúlhatok a tányérjába ha eszik. Mindezt szeretettel, és türelemmel értem el. Megtanulta, hogy itt nem kell félni.

Tegnap meg egy másik ismerősöm mesélte, hogy egy kutyát évekig egy ólban tartottak, ahonnan ki sem látott. Amikor kimentek érte az állatmentők, kirontott, és még ők sem tudták befogni és mindenkire támadott. Valószínűleg őrá is altatás vár, mert kezelhetetlennek tartják, holott nem ő tehet róla, hogy csalódott az emberekben.

2017. jún. 1. 07:22
 7/7 anonim ***** válasza:

"Tegnap meg egy másik ismerősöm mesélte, hogy egy kutyát évekig egy ólban tartottak, ahonnan ki sem látott. Amikor kimentek érte az állatmentők, kirontott, és még ők sem tudták befogni és mindenkire támadott. Valószínűleg őrá is altatás vár, mert kezelhetetlennek tartják, holott nem ő tehet róla, hogy csalódott az emberekben."


Akkor te vállalod, hogy magadnál tartod ezt a kutyát és rehabilitálod? A gond azzal van, hogy az ilyen kutyák gyakorlatilag örökbeadhatatlanok. Kevés emberre lehet rábízni egy agresszív kutyát és az állatvédők kapacitása is véges. Évente több tízezer kutyát altatnak el, csak mert senkinek nem kellenek. A legtöbbnek semmi baja. Hány ilyen kutyát lehetne megmenteni abból a pénzből, amibe egy agresszív kutya rehabja kerül? Hány kutyát tudna az menhely eltartani, ahol a rehabra költik a pénzt és fordítják az energiákat? Tudom, csúnyán hangzik ez, de amíg ennyi felesleges kutya születik, addig fel kell állítani a prioritásokat.

2017. jún. 20. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!