Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Az ember miért akar minden...

Az ember miért akar minden állatot megsimogatni?

Figyelt kérdés
Honnan jön ez a kényszer? Miért van ez bennünk? És miért hisszük azt, hogy ez nekik jó?

2019. dec. 18. 09:10
 1/7 anonim ***** válasza:
17%

Nem Az Ember - általános értelemben véve - hanem csak egyes emberek. Ha tudod, hogy hány állat lehet pl. veszettséggel megfertőzve, és csak azzal a puszta ténnyel, hogy megsímogatsz egy macskát, kutyát (még ha nem is kóbor), már megfertőződtél, és ha nem mosol kezet vagy sebes, véres a kezed, akkor te is elkapod a betegséget, biztos átgondolod alaposabban, hogy ki és hol akarsz símogatni. (Nemcsak a harapása veszélyes, a nyála is.)


Az állatok símogatása nem kényszer. Egyéni jellemző. Kinek mi jelenti a megnyugtatás érzést, a kedvességet stb. A megsímogatott állat általában hálás szemmekkel néz rád, odabújik hozzád - ez egyfajta viszontszeretet vagy csordaszellem-emlék.


Az okosok jobban tudják, mi ennek a pontos neve. De ha rám hallgatsz, csak olyan állatot símogatsz, amelyikről tudod, hogy be van oltva, van gazdája, vagy plüsskutyát símogatsz a játékboltban - az a legbiztonságosabb.

2019. dec. 18. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Itt te nem tudod hány állat lehet veszett... folyamatos a vakcinázás, gyakorlatilag szinte 0 mostanra ez a betegség, európa szerte 1-2 eset van évente, nagybritanniából pedig jelenleg teljesen ki van írva, szóval én istt ezügyben kb 100% védettséget érzek...

És nem ez nem egyéni... ha te kivétel vagy, az nem jelenti, hogy a nagy átlag nem akar automatikusan simogatni, még akkor is, ha azt az állat nem is akarja.

Engem evolúciós szinten érdekelne, hogy mi miatt akarunk mi egyáltalán simogatni, babusgatni, macskát, kutyát, farkast, tigrist, minden szőrgombócot... mégha foggal körömmel is akar menekülni, sokak még akkoar is teljesen rá vannak feszülve a simizésre.

2019. dec. 18. 09:53
 3/7 anonim ***** válasza:
58%

mert szereti oket


es lehet meglepo szamodra, de sok allat is szereti ha simogatjak

2019. dec. 18. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
63%
ps. azert persze nem "mindet"
2019. dec. 18. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
83%

Antropomorfizálás.


Az előzmények: Az van belénk kódolva, hogy minden gyereket dédelgetni, védeni akarunk, hisz a fajunk túlélésének kulcsa a mentálisan és fizikálisan egészséges gyerek. Az már egy tanult folyamat, hogy a -valahol érthető- tisztaságmániánk miatt nem nyúlunk hozzá minden gyerekhez, bármivel megfertőzve őket. Már akiben van ennyi belátás. De ez csak azóta van, amióta a mikrobiológiai tudásunk elért egy szintet.


Na szóval az állatok. Minden kölyök állatot is védeni akarunk (párhuzamot vonva a kisgyerekekkel), ami szintén a faji és egyedi túlélésünket szolgálja. Akkor van mit ennünk, van ki segítsen a vadászatban vagy irtsa nekünk a kártevőket, ha az az állat felnő. Ez tiszta sor. Az viszont, hogy a felnőtt állatokat is közel ugyanúgy kezeljük, már egy újabb dolog, a fejlett nyugati civilizáció hozadéka. Az eredetileg haszonból tartott állatok szerepe megváltozott, sokkal inkább hobbiból tartjuk őket, vagy valaminek/valakinek a pótlására. De pl a kutyák faji szinten reagáltak is erre a szerep-változásra, sokkal tovább (akár életük végéig is) megtartják néhány kölykös jellemvonásukat, ezzel gyakorlatilag kierőszakolva a figyelmet. Ez maga az evolúció (és tudatos szelektálás is természetesen), kialakultak olyan fizikális és mentális tulajdonságok, ami előnyös a fajra nézve, hisz több figyelmet és kevesebb verést kapnak az egyedek felnőtt korban is. Az, hogy az egyedek ehhez való hozzáállása milyen (márhogy a tutujgatáshoz), a fajta eredeti funkciójától és az egyed saját tapasztalataitól függ. Van amelyik szereti, van amelyik nem. De faji szinten mindenképp előnyös, ha alapból pozitívan állunk hozzájuk.

Hogy vadállatok felnőtt egyedeit miért akarja bárki megsimogatni, igazából csak tippelni tudok. Talán azzal, hogy sok generáció óta nem kell kell tartanunk attól, hogy bármelyik pillanatban zsákmánynak néznek minket, kiveszett a természetes félelemérzetünk.

2019. dec. 18. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
12%
én megenni akarom őket
2019. dec. 18. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Alapvető társas viselkedés. Nem csak a kisgyerekekhez/utódokhoz van köze, az esetek nagy részében ez nem az utódi gondoskodás megmaradása. A társas lények általában szeretnek érintkezni másokkal, legyen az felnőtt, vagy gyerek, ennek közösség építő szerepe van. Ilyen például a majmoknál a kurkászás, vagy az oroszlánok is dörgölőzéssel üdvözlik egymást, a kutyák is szoktak olyat csinálni, hogy nekidőlnek az embernek, vagy odatolják a homlokukat az oldaladhoz. Ennek sokkal inkább a közösség összetartásához van köze, mint az utódi védelmezéshez. Hiszen, ha az ember meglát egy nagy, többszáz kilós, nagy karmokkal felszerelt barnamedvét, akkor nem éppen az utódok felé jellemző védelmező ösztön "kapcsol be", annak nem sok értelme lenne ugyebár, de legtöbbünk mégis megsimogatná, ha tudná, hogy veszélytelen.


Egyszerűen, mivel az ember társas lény és aki nem ellenség, azzal szeret jó kapcsolatot fenttartani ez kiterjedt más állatok felé is, mivel vagyunk olyan luxus helyzetben, hogy nem kell félnünk a ragadozóktól. Ha megfigyeled egy teljes biztonságban felnőtt társas állat szintén mutat hasonló viselkedést más társas állatok felé, mint pl. amikor a kutya és a macska együtt nő fel.

2019. dec. 18. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!