Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Az argentinosaurus és más...

Az argentinosaurus és más sauropodák hogyan tudtak akkorára nőni és utána hogyan mozogtak? Hogy bírhatták el magukat?

Figyelt kérdés

Ugye az argentinosaurus lehetett akár 40 méter magas is...

De ha valamivel kisebb is volt, a földi gravitáció elméletileg nem teszi lehetővé ekkora, szárazföldi élőlények létezését...


Több "magyarázat" is van a dologra...


Az egyik -ami teljesen elborúlt és inkább egy konteó-, hogy azóta megváltozott (növekedett) a földön a gravitáció...

Ehhez nyílván a föld tömegének jelentősebb mértékben változnia kellett volna, ami nem történt meg.


A másik -egy fokkal talán reálisabb- magyarázat szerint, ezek a dinoszauruszok vízben éltek részben. Erről nem találtam infót, de gondolom e szerint a teória szerint essőerdőkre kell gondolni... Ugyan ez valóban magyarázhatja (talán) a dolgot, de egy csomó tényező miatt ez sem látszik annyira reálisnak.


Például általában pont azok az állatok nőnek nagyra, melyek rosszminőségü táplálékhoz jutnak, komolyabb, bonyolúltabb emésztőrendszer, vagy rendszerek "kifejlesztésére" van szükség, melyek nagyobb helyet foglalnak, nagyobb testbe férnek be... Ilyen, rosszabb minőséggel bíró táplálékok leginkább száraz helyeken fejlődnek ki, mint pl. afrika szavannái...

Valamint a meleg is a növekedést mozdíthatja előre, a hosszú végtagok, stb. segítik a lehülést.


Ezen tényezők valós befolyására remek bizonyíték az elefánt és a zsíráf, akik mind nagyok, nem túl jó minőségü táplálékot vesznek magukhoz és szárasságban élnek... Igaz, ők emlősök.


Az essőerdőkben napjaingban nem jellemző, hogy annyira nagyranőnének az állatok, sem a madarak, sem a hüllők, sem pedig az emlősök nem ott a legnagyobbak, most...


De a legfőbb érv arra, hogy ezek az állatok nem élhettek vízben, az pont a méretük.


Ahhoz, hogy egy 30-40 méter magas állat mozgását érdemben megkönyítse az, hogy a teste X része vízben van, mégis hány méter magas víz Kell?

Szerintem annyi víz, szinte az összes többi szárazföldi állat életét ellehetetlenítené...


Na meg ezekre az állatokra elméletileg nagyobb theropodák vadásztak... Melyek mondjuk 9-15 méter magasak lehettek.

Alapvetően az hihető, hogy egy 2* akkora, vagy nagyobb állatot elejtenek, főleg ha csapatosan vadásznak (ez ugyebár sok theropodánál elég nagy kérdőjel), na de akkor vízben ami indokolja a sauropodák méretét, már nem annyira hihető.


Tehát hogyan lehettek ezek az állatok akkorák, amekkorák?


Nem tudom, hogy van e róluk teljes, hiánytalan lelet, de ha esetleg nincsen, akkor nem lehet, hogy simán, azokból amik vannak rosszúl következtettek a méretekre?



2020. máj. 3. 15:03
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Leginkább az oxigén szinttel magyarázzák ezt, tehát akkor még nagyobb volt a levegő oxigén koncentrációja, továbbá a növények is több tápanyagot adtak. A miértje pedig a ragadozók elleni védekezés pl. Giga.

A méretet nagyon elnézted.

Az Argentínó max. 35 m hosszú volt. Mafassága ennél kisebb.

Therapodáknál is a 16 m a Spino-nak volt hosszban.

2020. máj. 3. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

#1. Köszi a választ!

Az oxigén az magyarázhatja, Hogy Hogy lettek ekkorák, de azt nem (?), hogy miképpen éltek/léteztek ekkora tömeggel, ekkora nyakkal és farokkal...


És igen, a hosszúság helyett véletlenül végig magasságot írtam.


Amúgy az argentinosaurusagasságát nagyon sokszor módosították 25-40 méter között, de tudtommal Gregory Scott Paul 2019-es becslése szerint 35 méteresek VAGY akár nagyobbak is lehettek.

2020. máj. 3. 15:44
 3/4 anonim ***** válasza:
80%

A gravitációval összeffüggő elmélet úgy szól, hogy a Földre hulló kozmikus törmelék úgy megnövelte a bolygó tömegét, hogy jelentős mértékben nőtt a gravitáció is. Ezt én még egy ismeretterjesztő csatornán hallottam anno. Elvileg áthaladt a Föld valami aszteroida ködön is.


Nehéz belegondolni, hogy másképpen hogyan bírhatták el a saját súlyukat, mert oxigén ide, vagy oda, a több oxigéntől nem lesznek ellenálóbbak a szövetek a nyomással szemben. És nem úgy néz ki, hogy bármilyen módon is gondot okozott volna a nyomás nekik, ugyanis a theropodák két lábon jártak, miközben a testük messze túllógott a felfüggesztési ponton. De a sauropodák nyaka és farka is ilyen volt. Ha megnézel egy ma éllő nagytestű állatot, például az elefántot, egy csomó féleképpen alkalmazkodott a teste a nagy súlyához. A lábai oszlopszerűek, egyenesek. A theropodák lábai madár szerűek, s alakúak. Az életfántok nyaka rövid, fejük nagyon közel van a felffüggesztési ponthoz. Ez nem jellemző dinoszauroszokra. Az elefánt hátcsigolya tüskéi hosszúak, hogy az izmok és inak jussanak elég tapadási felülethez, ahhoz hogy megtartság az állat súlyát:


[link]


T - rex csontváz:


[link]


A hasonló méretű theropodáknál, még nem látni az elefánthoz hasonló alkalmazkodási formákat, és a sauropodáknál sem mindet látni, pedig méretük jóval meghaladta az elefántét.


A testfelépítésük tehát arra utal, hogy vagy a súlyuk, vagy a tömegük sokkal kisebb volt, mint azt a ma élő állatokból kiindulva következtetni lehet.

2020. máj. 3. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Simon Petrikov ***** válasza:

"Ugye az argentinosaurus lehetett akár 40 méter magas is..."


Nem, ekkora lehetett: [link]

2020. máj. 7. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!