Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Nehéz megjegyezni a faj -...

Nehéz megjegyezni a faj - fajta közti különbséget?

Figyelt kérdés

Igaz csak két betű, de mást jelent.

És minek kell valakinek fajtatiszta állat amikor a fajta fogalmával sincs tisztában?


2010. jan. 14. 00:08
 1/7 anonim ***** válasza:
53%
Nehéz lenne nem kötözködni minden baromság miatt?
2010. jan. 14. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
65%

Érdekes, én így tudom:

"A kutya jelenleg érvényes latin neve: Canis familiaris, alfajokra nem osztjuk. A fajta egy kultúrkategória, rendszertanilag nem foglalkozunk vele, csak számontartjuk."


[link]

Itt szintén található érdekes hozzá szólás LvT név alatt a témával kapcsolatban, de az összes közül a legérdekesebb:


"azt sem javítom ki, aki azt énekli, hogy "nincsen rózsa tövis" nélkül (jóllehet minden rózsa tövis nélkül való: tüskéi vannak). Én mind szakember tudom, hogy ezek diszjunkt kategóriák: vi. valaminek vagy tövise, vagy tüskéje. Így a köznyelvi hazsnálat nem megy az egyértelműség rovására. Sőt éppen az ezirányú kekeckedés implikál fenntartásokat számomra: a szaknyelven kívüli túlzott nyelvi különbségtevés felveti a gyanút, hogy az illető nincs tisztában a fogalmak határaival, ezért kell neki az indokolt mértéken túlmenően nyelvileg is megkülönböztetnie a kettőt."

2010. jan. 14. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
78%

Ezt csak egyszer kellene megtanulni. Mindenki ismeri a Linné féle osztályozást törzs , osztály, rend, család nemzetség, faj. A kutya egy faj, az ember egy faj. Ezen belül vannak a fajták.

Az én véleményem az: van építő jellegű kritika. Ha az nem bunkó stílusú, jó néven kell venni.

A homlokunkra csapni, hogy hoppá igaza van az illetőnek. Én törekszem mindig a helyességre és, ha jó érzéssel kijavítanak, szoktam örülni. Ilyenekből is lehet tanulni.

2010. jan. 14. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
69%
Nem olyan nehéz...Elég gyorsan felfogtam a különbséget.. de ez én vagyok:P
2010. jan. 14. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
81%

"A kutya jelenleg érvényes latin neve: Canis familiaris, alfajokra nem osztjuk. A fajta egy kultúrkategória, rendszertanilag nem foglalkozunk vele, csak számontartjuk."


Az alfaj és a fajta teljesen más. A kutya, mint faj nem osztható alfajokra, de fajtákra igen, és mivel tenyésztett állat foglalkozni is kell vele. (Ha szarvasmarha tenyésztőkkel beszélsz akkor sem csak a marha létezik, hanem a magyar szürke, a holstein fríz, a hereford stb - de ez már megint más téma).

A faj fogalma nem tévesztendő össze a fajtáéval. A fajta gazdasági fogalom, tehát csak termesztett növényekre és tenyésztett állatokra alkalmazható. Az egyedeknek mindig kisebb körét foglalja magába, mint a faj. Az alfaj a vadon előforduló élőlények fajon belüli rendszertani kategóriája - és ez nem emberi írányítás eredménye, hanem az evolúciójé.


Engem nem érdekel ha Józsi bácsi a szomszédból azt mondja az ő vizslája fajtiszta - nem fogok neki kiselőadást tartani és állandóan javítgatni. De ha olyan valaki nincs tisztában a fogalmakkal és a jelentésükkel aki magát hozzáértő tenyésztőnek vallja/gondolja és az adott állatot (legyen az kutya, marha vagy bármi) tenyészteni/szaporítani akarja, hát azt nem tudom szó nélkül hagyni!

2010. jan. 14. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
faj a kutya, fajta pedig a németjuhász. Tehát minden kutya fajtiszta, a fajtatiszta pedig akinek 4 őse visszamenőleg németjuhász, hogy csak oolyan génjei legyenek.
2010. jan. 17. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
08.31 te is okos vagy. Négy őse, vagy négy generációnyi őse? mert nem mindegy.
2010. jan. 17. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!