Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Milyen volt az állattartási...

Milyen volt az állattartási kultúra 100 évvel ezelőtt?

Figyelt kérdés

Milyen volt Magyarországon és milyen volt nyugatabbra?


Rajz órára kéne, a téma kultúra, ezt kell valahogy ábrázolni, én pedig emellett döntöttem, ahogy általában minden témához állatokat kapcsolok.


Azt még nem döntöttem el, mennyit fogok ebből ábrázolni, csak a magyart (milyen volt akkor és milyen most), de akkor kéne egy ideál is, mivel hazánkban elég siralmas a helyzet. Vagy benne legyen a magyar és a nyugati akkor és most? Vagy csak a jelenre koncentráljak inkább?


Mindegy, lényeg a lényeg, szeretnék infókat gyűjteni, milyen volt anno, akár akinek meséltek róla, vagy valami forrást tud a neten valaki?


Köszönöm előre is! :)



2018. ápr. 10. 23:48
 1/8 anonim ***** válasza:
49%
Hogy érted, hogy hazánkban elég siralmas a helyzet?
2018. ápr. 10. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

A többségre értve sajnos siralmas. A többség nem ivartalaníttat, kutyákban nincs chip, láncon vannak, nem sétálnak velük, a macskák oda mennek, ahova akarnak, minden évben kb. ilyenkor tele az utca kismacskákkal.

Gondolom érted. Nyugatabbra ez ma nem fordul elő, Belgiumban is pl. kötelezővé tették a macskák ivartalanítását, de míg nyugaton a többségnél a kutya, macska háziállat, addig itt egérfogó és láncon lógó házőrző.

Tudom, nem mindenkire igaz ez, de ez amolyan "kampány" lenne, hogy zárközzunk fel, legyünk felelős állattartók stb. :)

2018. ápr. 11. 00:00
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Ja, hogy te a kutyára és a macskákra gondolsz állattartás alatt.

Így már világos.

2018. ápr. 11. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
66%

Az átlag paraszt bunkó volt és kegyetlen az állatokkal. Ütötte, rúgta, éheztette őket, főleg ha nem volt gazdasági értéke, pl. egy kutyának. Még a saját gyerekeikkel is rosszul bántak, azokat is ütötték-vágták, hát még az állatokat. Számos irodalmi mű tanúskodik az akkori állattartási elképzelésekről, pl. Móricz Zsigmond vagy Mikszáth Kálmán művei. Például remek mulatságnak számított kegyetlen csapdákat állítani a kóbor kutyáknak, macskáknak (ami persze mind "kóbor" volt, hiszen nem tartották őket bezárva), állatorvos nem létezett, legfeljebb a legdrágább haszonállatok (ló, tehén) kapott némi ellátást, ha beteg volt, de általában az sem.


Ma pl. az amerikai amishok bánnak így az állatokkal. Azokat is csak Hollywood miatt tartják csodálatosnak, valójában buta és kegyetlen vallási fanatikusok.

2018. ápr. 11. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Én a helyedben nem a legrosszabb verzióból indulnék ki. Régen az állatokat nem kiskedvencként tartották első sorban, hanem a hasznukért, egérfogó őrzővédő, és ami magyarországon is igen elterjedt volt az a vadász és terelő ebek. Így én a helyedben vagy egy magyar vizslát rajzolnék aki 100 évvel ezelőtt vadászik, manapság meg a kanapén tvzik a családdal, vagy egy pulit/mudit aki nyájat terel most meg szintén a lakás kényelmét élvezi.

(Félre értés ne essék, tudom, hogy ma is ugyanúgy használják ezeket a fajtákat munkacélra is, de sokuk csak egyszerű családi kedvenc, ami régen egyáltalán nem volt jellemző dolog)

2018. ápr. 11. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

4-es

Alaptalan baromság amit írsz!

Régen a jószág volt az aranya a népnek!

Abból éltek! Azért szenvedtek nap mint nap, hogy az állat jól éljen!

Ajánlom neked a régi fotókat, ábrázolásokat, rajzokat (Bikkessy, Sterio, Valerio, keptar.oszk.hu) és a kutatók leírásait (Györffy, Herman). Sehol nincs szó bántalmazásról!

Minek is bántották volna? Hát az tartotta el őket!

Állatorvosra meg nem igazán volt szükség mert a legtöbb nyavalyának tudták a megoldását! Pont azért mert szerették az állatokat és nem akarták, hogy szenvedjen!

2018. ápr. 11. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Eredetileg vadászkutyára és terelőkutyára gondoltam, de aztán jött az ötlet, hogy ha régen is láncon voltak, vagy éheztek, mint amilyeneket manapság naponta látni lehet, akkor arra mennék rá, hogy ne ragadjunk le a múltban. Csak ugye nem vagyok biztos benne, hogy régen hogyan voltak tartva, vagy ez a láncos módszer honnan ered.
2018. ápr. 11. 12:43
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Régen a terelő kutyákat tisztelték!

Nem hiába mondták azt, hogy egy jó kutya többet ér két bojtárnál.

A terelő kutyát sose kötötték meg. Azzal csak kiölik belőle az ösztönt.

A terelő kutya ugyanazt kapta enni mint a gazdája. Sőt!

Az első adagot a kutya kapta. Leástak a földbe egy kis gödröt és abba szedtek neki, hogy hamarabb kihűljön!

Egy jó terelő kutyát sose adtak el vagy ha mégis, akkor két-három toklyót kértek érte átlagban (az elég sok pénz volt akkoriban).

Régen milliószor jobban tisztelték az állatokat mint most!

Valószínűleg ugyanez volt a vadász kutyákkal is!

Ne hidd el amit a 4-es mond!

2018. ápr. 11. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!