Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Te hol húznád meg a határt a...

Te hol húznád meg a határt a tenyésztő és a szaporító között, ha eltekintünk a papír részétől meg egyesületi tagságtól? Mitől tenyésztő egy tenyésztő és mitől szaporító egy szaporító?

Figyelt kérdés
Szándékosan nem egy adott állatfaj kategóriájába tettem, mert többeknél is van ez is, meg az is, de én úgy tapasztaltam, meg olvastam mások tapasztalatát, hogy nem jelent a hivatalos tenyésztői megnevezés, és egyesületi tagság garanciát, hogy valóban olyan is a tenyésztő, aki hivatalosan az, amilyennek egy tenyésztőnek lennie kell, és a szaporítónak tituláltak között is van, akit viszont tenyésztővé emeli az, ahogyan hozzááll. Szóval engem most nem a hivatalos forma érdekel, hanem szerintetek mik azok a tulajdonságok, amik egyikre-másikra jellemzők, és egyértelműen elkülönítik a két kategóriát?
2019. ápr. 1. 13:17
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
71%

Kutyás példát tudok mondani, mert volt mostanában törzskönyves alom a környezetemben, kettő is.


Szvsz a tenyésztő és a szaporító között pontosan a papír a különbség. A papír annyit igazol, hogy azt kapod, amit veszel és a legnyilvánvalóbb ÉS szűrhető betegségektől mentes lesz. Ennyi.


Hogy honnan vennék kölyköt? Szerintem nálam iszonyatosan magasan van a léc.

- A származási lap a beugró.

- Kiállítási és versenyeredmények magasról nem érdekelnek

- Az viszont igen, hogy milyen anyakutya és a gazdi kapcsolata

- Hogy hogyan és milyen környezetben nevelkednek a kölykök:

- megfelelő étrend

- orvosi ellátás

- családi környezet

- szobatisztaságra nevelés (kintre, nem pelusra)

- kézbevétel, hátra fordítás pár napos korban

- mindenféle anyag, textúra, zaj megismertetése velük amint elkezdenek menni

- mindenféle emberekkel való találkozás (szigorú fertőtlenítési protokoll mellett)

- külön odafigyelés a gátolt harapás kialakulására (ez inkább 12. hétre van meg stabilan)

- "zsákmány" visszahozása, odaadása az embernek

- nem kívánatos viselkedések korrigálása, megfelelő viselkedés megerősítése

- temperamentum, kompatibilitás alapján gazdiválasztás (gazdijelölt elküldése a francba, ha hülye)

- tenyésztő részéről kapcsolattartás, tanácsadás, védőháló


Na már most, egy "Fifike kisbabákat szeretne" típusú jóindulatú laikus ebből max. a jéghegy csúcsát látja, nagyon-nagyon hiányos a szaktudása, így amellett, hogy a kölykök egészségével játszik (lásd még törzskönyv, kötelező szűrővizsgálatok, tenyészszemle), azt a "gyerekszobát", kezdeti szocializációt sem tudja a kicsiknek megadni, ami mind az ő életüket, mind a leendő gazdiét jelentősen megkönnyítené.


Nem hiszem, hogy minden tenyésztő ennyi időt, energiát, szaktudást ölne egy alomba, de mint a mellékelt ábra is mutatja, meg lehet találni azokat, akik igen.


Két megjegyzés még:

1. Pedig a legutolsó, utcavégi, több generációs keverék is ugyanezt érdemelné.

2. Ezer éves, gyepiről utolsó percben kihalászott mentett kutyám van.

2019. ápr. 1. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:

"Szvsz a tenyésztő és a szaporító között pontosan a papír a különbség. A papír annyit igazol, hogy azt kapod, amit veszel és a legnyilvánvalóbb ÉS szűrhető betegségektől mentes lesz"


ELMÉLETILEG, csak hallottam már mást is, és nekem is volt más tapasztalatom. Szándékosan jeleztem a kérdésben, hogy tekintsünk el a papírtól, mert akinek van pénze, az megszerzi, de egyáltalán nem biztos, hogy a papír tükrözi azt, ami a tenyésztőt valóban tenyésztővé teszi.

2019. ápr. 1. 23:20
 13/13 anonim ***** válasza:

Tizenegyessel értek egyet.

Ti. Nem mind arany, ami fénylik.

Nekem pl lobogtathat ilyen-olyan cìmeket egy tenyésztő, ha a kutyài nincsenek emberhez szokva, nincsenek jòl szocializàlva. Szàmazàsi lapot, lehet adni olyan kutyàhoz is, aki pl. csak nőtt, mint a dudva. Nekem az is szaporìtò, aki ugyan gyűjti a cìmeket, az eü szűrések ugyan megvannak, de nem foglalkozik kellően a kutyàival, netàn tùlvàllalja magàt, nem foglalkozik kellően a kölykökkel...

2019. ápr. 2. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!