Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogyan fertőtlenítsek egy...

Hogyan fertőtlenítsek egy akváriumot hasvízkóros hal halála után?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Volt egy nagyon szép és alapvetően egészséges bettám. Körülbelül egy éve megvolt már nekem 37 literes akváriumban, szivacsszűrővel, fűtővel természetesen, választékosan kapott fagyasztott kaját, így soha nem volt semmi baj. Írtam nemrég ide egy kérdést, ami arra irányult, hogy hogyan gyógyíthatnám meg a halamat, aminek felsértette a farkát egy dísz...na hát az részben sikerült.. néha. Metilénkékkel kezeltem egy külön kis akváriumban, direkt erre vettem neki egy 25 litereset. Körülbelül két hónapja szenvedtünk ezzel. Volt hogy jobb lett, és volt hogy rosszabb. Közben mint írtam az előző kérdéshez is, szorulása lett, mert a postakürt csigáimat elkezdte enni, amint visszakerült az akváriumba, hiába próbáltam kiszedni a legtöbbet. Sokat ugrált, felsértette megint a farkát, kezdődött elölről...aztán most sajnos a hétvégén hasvízkor tüneteit véltem rajta felfedezni sajnos már a végstádiumban, mert el kellett mennem otthonról egy-két napra. Lényeg, hogy eltávozott, és rengeteget sírtam miatta, és még sírok is, hiszen ő volt a legfontosabb kis barátom, és mindent megtettem érte, de már nincs. Időközben lett egy másik bettám, és ő örökölné meg ezt az akváriumot. Élő növények, csigák és két amano garnéla is van benne, hogy fertőtleníthetném, vagy tehetném a legbiztonságosabbá az új halacskának? Tudom, hogy a hasvízkor leginkább rossz tartási körülmények miatt támadja meg a halak immunrendszerét, de szeretném kiszűrni a veszélyét annak, hogy ő is beteg legyen..csináltam már vízcserét, esetleg kell valamivel kezelni a vizet, vagy ilyesmi? Köszönöm szépen a válaszokat előre is!

2020. okt. 13. 20:07
 1/4 anonim ***** válasza:
64%

Két pontot emelnék ki:


"Metilénkékkel kezeltem egy külön kis akváriumban" A metilénkék kinyírja a lebontó bacikat. Nem tudom, hogy ez alatt az idő alatt mennyi vízcserét csináltál és mennyire rohadt le a vízminőséged, de két hónap szűrés nélkül bőven sok, egy hónap folyamatos nagy vízcserével szintén.


"Tudom, hogy a hasvízkor leginkább rossz tartási körülmények miatt támadja meg a halak immunrendszerét" A rossz tartási körülmények miatt leépül a halak immunrendszere, ez tény. A hasvízkór miatt a vese áll le.

A rossz tartási körülmények nem csak nálad lehetnek, a hal érkezhet eleve rossz körülmények közül (tenyészet), megárthat neki a bolti környezet, amennyiben nem szűrt / fűtött / viszonylag stresszmentes környezetben tartják. Az, hogy hónapig szenvedtek egy laza kis sebbel, arra enged következtetni, hogy eleve nem volt rendben a halad immunrendszere.


Na jó, lesz ebből három is...

Szorulásra jó a koplalás. Jó a vízibolha is, ha nagyon enyhe hashajtót akarsz. Vagy jó a keserűsó, más néven Epsom-só. Patikában adnak kimérve, fontos, hogy ne tartalmazzon se színezéket, se illatosító anyagokat. Neten (angolul) tudsz lőni pontos arányokat, amit be kell tartani, nagyon erős gyógyszer, könnyű túladagolni.


Általános immunerősítőnek: capatta levél (tebanglevél néven is fut), vagy ízesítetlen, bio rooibos. Mindkettő ugyanazokat az



Mivel egy éve megvolt már, amikor a gondjaid is kezdődtek, bőven megállapítható, hogy nem a fertőző dologról van szó. Részleges vízcsere után simán vinnék új halat.

2020. okt. 13. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Már ne is haragudjon, nem megöltem, ha végig olvasta volna, tudná...mindent próbáltam megtenni azért az egyért is, ami benne volt az akváriumban, és a következőért is próbálok már előre, egyébként meg a kérdésre ez nem válasz, szóval ha nem ért az akvarisztikához, amit ez után a debilség után elképzelhetőnek tartok, akkor kérem legalább ne írjon semmit, mert nem segít megoldani a problémámat...
2020. okt. 13. 21:18
 3/4 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó, köszönöm a választ! Az a helyzet, hogy egy körülbelül 2 literes kis befőttes üvegből mentettem ki egy borzalmas állatkereskedésből...amint megláttam, rögtön tudtam hogy kevés előkészület után jön velem haza, ha még ott lesz. Ez egy-két nap alatt történt..szörnyen hülye voltam és tipikus impulzív vásárlás volt, mivel nem tudtam semmit a halakról. Egyáltalán nem lett rosszabb az állapota, nagyon jól tűrte a bénázásaimat, a kicsi akváriumot, és volt időm tanulni, és olvasni. Rögtön neki láttam, mert megijedtem hogy nem csinálok jól valamit, és a legjobb helyet akartam neki, annak ellenére hogy mondom, nem volt semmi baja. Körülbelül két hétig volt abban a pici akváriumban, amit nem is akarnék leírni mekkora volt, mert bőven kevés. De cselekedtem, amint tudtam. Rengeteg vizcsere volt eleinte 15-20%, bacikultura és keveset etettem. Aljzatporszívózás is volt hetente és habár nem láttam rajta hogy baja volt előtte, éreztem hogy sokkal erősebb, gyorsabb, és a farka is olyan gyönyörű volt. Heti kettő vízcsere, és mint írtam, fagyasztott kaja, stb. Aztán augusztus elején vagy hogy bekerült a dísz, és onnantól minden csak romlott hiába vettem vitamint, adtam többféle kaját, sokkal több élőnövény került be az akváriumba, bár így is volt benne, minimumra vettem a szűrőt, hogy ne stresszelje és hát igen..nem voltam elég tapasztalt sajnos ehhez a betegséghez és nem tudtam megmenteni. De akkor ön úgy látja, hogy alapos vizcserék mellett, mondjuk egy pár hét után mehetne bele az akváriumba a másik bettám? Nem sürgős, jó helyen van, egy picit kisebb, 30 literes akváriumban, fűtő, szűrő, természetesen ugyanúgy csinálok mindent, ahogy eddig, csak jobb lenne neki a nagyobb akváriumban
2020. okt. 13. 21:30
 4/4 medvemorzsa ***** válasza:

A kereskedő csak átmeneti tartást jelent, onnan nem kell "kimenteni".

Gondold el, 12 betta-hím a fél akváriumkészletét lefoglalná, mivel

ezek a kis harcosok nem ereszthetők össze.

2020. nov. 27. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!