Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért érzi magát rosszul a...

Miért érzi magát rosszul a bettám (sziámi harcoshal)?

Figyelt kérdés
52 literes akváriumban lakik. 3 hete érkezett, a kezdetekben aktív volt, majd következett 2-3 passzívabb nap. Itt a hőmérsékletre gyanakodtunk, így 27 fokra emeltük a víz hőmérsékletét. Ez komfortos volt számára, így ismét aktívvá vált. Az akváriumban van raja kívül 5 pandaharcsa, 5 ékfoltos razbóra, és 6 izzófényű pontylazac. A többi hal jól láthatóan nem foglalkoztatta, sokat úszkált. Az utóbbi napokban azonban váratlanul ismét nagyon passzív, bujkál, tegnap nem is evett. Az akváriumban természetesen van szűrő, oxigént juttatunk be, a terep gazdagon beépített növényekkel. Hetente cseréljük a víz 25%-át. Eleségként univerzális haltáp pelyhet, valamint fagyasztott sórákot kap, naponta egyszer. Hogy segíthetnék neki?

2021. jan. 3. 08:57
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

A többi halon semmi tünet?

Sötét kopoltyú, aljzaton fekvés, pipálás, letargia...?


Őszintén szólva nem tudom mi lehetett a probléma. A vízminőség tipp jogos, a meglévő halak eléggé leterhelték a szűrőt , nem kellett volna már a betta.

A betta megérkezésével túlterhelté válhatott a víz, (ammónia vagy nitrit mérgezés)

viszont a dús növényzet ezen segít valamennyit, másfelől pedig igaz, hogy a betta okozhatta a mérgezést, de ez az összes többi halat is érinti, tehát ha nem is volt más elhullás, olyan mértékű mérgezésnél, ahol pusztulás is van, valami tünetet más halaknak (a gyengébbeknek, érzékenyebbeknek) is kéne mutatni!

Ilyen viszont elvileg nem volt.

Talán még a túl nagy áramlás jöhet szóba, 450 liter a névleges vízforgatása, és nem is régen indult a szűrő, tehát közel ennyit valószínűleg teljesít is. A betták meg inkább az álló vizet szeretik.

2021. jan. 4. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

Akkor kötelező irodalom, ha mert még senki sem linkelte:

- [link]

- [link]

Biztos, ami biztos.



"A többi halon semmi tünet?"

Vakaródzás, étvágytalanság, kifakult színek, extra félősség? De inkább vakaródzásra tippelnék. (Sajnos az a baj a kezdő akvaristákkal, hogy az apró változásokat nem nagyon veszik észre/tudják értelmezni.)


Ha Nitrivec az akár még jó is lehet. Ha lehet hinni internetnek, mindkét bacikultúrát tartalmazza, ami a nitrogénvegyületek körforgásához szükséges. Ha 4 hétig szórsz halkaját a vízbe, ugyanezt éred el: becsalogatod a lebontó bacikat a vízbe.


A szűrő viszont kicsinek tűnik. ( Xilong XL-F680: Szélesség 45 mm Mélység 35 mm Magasság 145 mm)

A szűrőnek két specifikációja fontos:

- hogy mennyi vizet tud átforgatni

- és mennyi szűrőtöltet fér bele. Ugyanis ott laknak a szűrőbacik, amik az ammóniát bontják.

Én kútfőből Eheim Pick Up 160-t mondanék vagy Eheim Aquaball 130-t, legfeljebb a többiek kijavítanak. Vagy valami akasztósat, ha nem akarod, hogy az akváriumodban fogja a helyet. (Ha cserére adod a fejed, a szűrőkoszt belemosod az akváriumba, a szivacsot i belógathatod, aztán majdcsak nagyobb veszteség nélkül átköltöznek a bacik)


"Nem, nem klórtalanítottuk a vizet, nem tudtam, hogy ez tényező, ezután fogjuk."

Erre a leggyakrabban Sera Aquatant szoktak ajánlani. Vagy azt, hogy 24 órán keresztül álljon vödörben a víz, mielőtt beleöntitek az akváriumba.

A halak is érzékenyek a klórra, nemcsak a szűrőbacik.


"A szűrőt kinyomkodjuk a leszívott vízben, nem mossuk át klóros csapvízzel."

Ügyes :)



Amúgy 5+ centis pontylazacokat én fázok 80-112 liter alatt tartani (70-80 cm kiúszótér). A hamis neonon meg guppikon kívül még van egy csomó jófej hal, ami 50 literben már vígan elvan, inkább vízparaméterek meg ízlés függvénye. (Az elevenszülőket nem szeretem, a hamis neon pedig magas labda lehet, mert kifejezetten lágy vizet igényel. )

2021. jan. 4. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

Sziasztok!


Ismét nagyon köszönök mindent, amit írtatok!

A razbórák, és a pontylazacok ívásban vannak, nem tudom ez jele lehet-e annak, hogy komfortos nekik a víz. Vakarózni nem láttam őket, a színűk élénk. A pandák néha időznek az aljzaton, ez problémát jelez?

Azonban akadt egy példány a razbórák közül, aki sokat pipázott, de soha nem a víz felszínén. Pontosabban olyan volt, mintha a farokúszójával újra és újra próbálná vízszintesbe helyezni magát, mindezt a víz közepén. Ez közvetlenül a vásárlás után történt, ő pár napon belül sajnos elpusztult, így azt gondoltam, hogy megviselte a költözés, esetleg megsérülhetett. Van a csapatból még egy példány aki hajlamos így tenni.

Ez a rossz vízminőségből fakadhat?

Az eheim szűrőt már megrendeltem, valamint a sera aquatant.

Szívesen elajándékoznám őket, ha ez nem alkalmas közeg a pontylazacok és a razbórák számára, azonban megbízható befogadót találni időbe telhet.

2021. jan. 5. 14:08
 14/16 anonim ***** válasza:
100%
Az aljzatlakók aljzaton heverészése nem probléma, de a többi mozgáskoordinációs zavara határozottan utalhat felhalmozódó nitrogén vegyületekre.
2021. jan. 5. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Azért Kérdező, le a kalappal előtted a hozzáállásodért :)


A panda páncélosok aljzatlakók, az normális, hogy ők ott ücsörögnek. (Ha látod őket felúszni néha a felszínre levegőt venni, az is normális.)


Igen, az első elhullás az még lehetett szállítás/bolti tárolás/szállítás/sérülés következménye, a második esetnél - pláne ha érkezéskor még nem volt tünete - már gyanúsabb, hogy más környezeti oka lesz. Azért ha más tünetet is felfedeznél szólj, hátha az konkrétabb lesz.


Annyival tudsz még a vízminőségen javítani, hogy egy kisebb részleges vízcserét beiktatsz hét közben is. Mármint, miután megérkezik a vízkezelőd :)

2021. jan. 6. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm megint!

A szűrő még aznap megérkezett, be is üzemeltük. Kaptak JBL filter start bacit, meg lecseréltük a víz negyedét sera aqatannal kezelt vízzel.

Viszont új tünet jelentkezett a második halnál, egy kis bevérzés a kopoltyújánál. Sokat pipál (az előzőhöz hasonlóan a víz közepén), de a többi hal nem mutat hasonló tünetet. Ha van valami tipped, hogy mi ez, vagy hogy segíthetnék neki, örömmel fogadom.

2021. jan. 8. 08:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!