Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mit csináljak az akváriummal?

Mit csináljak az akváriummal?

Figyelt kérdés

3 hónap alatt 6 halam pusztult el, azaz átlagosan egy hónap alatt 2.

Nem tudom miért, deh ez nekem elég sűrűnek tűnik. Javítsatok ki hogyha nem, mert akkor én lennék a legboldogabb. Most van egy platti aki csk nagyon keveset hajlandó enni, viszont őt úgy hoztuk el a kisállatkereskedésből hogy véletlen került bele a vödörbe, (ami nem baj mert nagyon megszerettem) és így egyedül van platti. Ami még feltűnt, hogy az egyik kopoltyúja csk akkor mozog ha áll, mert van rajta egy külső megvastagodott "burok". Elég érdekes de csk kézből "eszik" többet, bár onnan sem sokat. Pedig nem szoktattam rá, viszont ha takarítom az aksit(2 hetente részlegesen) akkor egyfolytába jön a kezem után. Elég lapos a hasa, tehát valszeg éhes. Naponta 1x etetek, mert egy időben 2x adtam nekik enni, és elkezdett algásodni a víz, így a fény időtartamát is lejjebb vettem 8-9 órára az eddigi 10-11 helyett. Ha kellenek infók az aksirol, leirom őket, mert gondolom anélkül nem tudtok segíteni. Szeretném megmenteni a kis plattit, ha kell neki társ, szívesen veszek!

VISZONT! Ami még érdekelne az az, hogy van az aksiba 3 gömb molli is, és az egyiknek a szemén van egy fehér-átlátszó (más kifejezés nem jut eszembe) "burok" és ez is eléggé aggaszt. Egyébként ma lesz részleges takarítás délután, úgyhogy mondjatok vmit, ami jó lenne a halaimnak, mert bármit megteszek értük hogy jól érezzék magukat! Előre is köszönöm:)



2021. márc. 18. 11:37
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Mekkora akvárium, milyen szűrővel, milyen és hány hallal?

Mert ez így bármi lehet...

2021. márc. 18. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Az aksi 120 literes.

Szűrő nevét pontosan nem tudom, deh sokan ezt ajánlották.

A halak:

-5guppi

-5molly (25-26°C a víz, nem fáznak!)

-2xifó

-1platti


-4kicsi páncélosharcsa

-3 még kicsi algaevő, akik csk addig lesznek nálunk, amíg meg nem nőnek!


Sokféle lemezes haltappal etetek, ha kell leirom milyenek, és vörös szúnyoglárva, amit etetés előtt mindig lemosok!

2021. márc. 18. 11:55
 3/9 A kérdező kommentje:
BELSŐ szűrő van az akváriumba, deh azt mondták hogy szerezzek be egy külsőt is, ha minden igaz holnap megyünk venni, deh ha nem is holnap, akkor jövő héten már biztos lesz!
2021. márc. 18. 12:00
 4/9 anonim ***** válasza:
77%
Én már csqk azért sem segítenék mert vagy 4x rosszul írtad azt a végtelenül egyszerű szavat hogy "DE". Nincs benne "H" soha nem is volt, soha nem is lesz. És ne kezd el hogy kijavította a telefon meg elgépelted, ennyire igénytelen nem lehet egy ember... Pfú nem szoktam nyelvtannácit játszani, de ezt rossz volt olvasni.
2021. márc. 18. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Na szval... Ha ezen akadsz fel akkor hűha!

Ez egy rossz megszokás, vmiert így írom és sajnálom hogyha rosszat tett a szemednek, vagy a lelki világodnak, NEM vagyok hülye, tudom hogy nem kell a "h" deH én így szeretem. Ha ezért nem vagy képes segíteni, akkor vmi óriási pszichés probléma van a háttérbe. Nyelvtannáci az egy létező szó, vagy csk én nem tudom mit jelent? És ha már nyeltan órat tartunk egymásnak, akkor legalább figyelhetnel a helyesírásra CSQK figyelmeztetlek:) DE azért köszönöm ezt az igazán érdekfeszítő választ! Üdvözlettel: az igénytelen🙂

2021. márc. 18. 13:18
 6/9 A kérdező kommentje:
Különösen a te válaszod várom!:)
2021. márc. 18. 13:29
 7/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“Az aksi 120 literes.”


Ez eddig jó, ideális kezdő méret.


“Szűrő nevét pontosan nem tudom, deh sokan ezt ajánlották.”


Mármint itt az oldalon ajánlották? Vagy a boltos?


“A halak:

-5guppi

-5molly (25-26°C a víz, nem fáznak!)

-2xifó

-1platti

-4kicsi páncélosharcsa

-3 még kicsi algaevő, akik csk addig lesznek nálunk, amíg meg nem nőnek!”


Elég necces ennyi elevenszülő, főleg ha vegyes hím-nőstény csapatod van. Én meggondolnám a xifókat mert egyrészt 2 kevés viszont ők viszonylag nagytestű, csipkelődésre hajlamos energiabombák. Mollyk hasonlóan de ők általában békésebbek. Ezek a nagyobb elevenszülők szerintem olyan 200 litertől felfele, sokkal nagyobb csapatban mutatnak jól. Guppi s platti már jobban mutat együtt. Belőlük mehetne több is s csak hímeket ,hogy ne szaporodjanak. Kellene tudni ,hogy pontosan mi az a “kicsi páncélosharcsa”, de azok is kevesen vannak, minimum 6 kellene.

Viszont! addig ne vegyél halat amíg akár csak egynél is bármi betegség gyanúja fenn áll, márpedig most több halad is jól láthatóan beteg.


“Sokféle lemezes haltappal etetek, ha kell leirom milyenek, és vörös szúnyoglárva, amit etetés előtt mindig lemosok!”


A táp csak kiegészítésnek legyen heti pár alkalommal. Elsősorban fagyasztott eleségeket meg főtt/ forrázott zöldségeket kapjanak. Az jó ,hogy lemosod a vörös szúnyoglárvát de még így is bajos lehet. Kapjanak mást is, pl: fekete és fehér szúnyoglárva, artémia, cyclops/ sórák, vízibolha stb. Napi egyszer elég enniük, heti egy kaplalónapot tartsál.


“BELSŐ szűrő van az akváriumba, deh azt mondták hogy szerezzek be egy külsőt is, ha minden igaz holnap megyünk venni, deh ha nem is holnap, akkor jövő héten már biztos lesz!”


120 liter elvileg még megszűrhető csak belsővel de mindenképp jobb egy külső. Ami fontos ,hogy a gyári ajánlás alsó határa számít, pl: ha egy szűrő ajánlása 60-120 liter akkor az ~60 litert visz.


Ezeken túl még több infó kellene. Első körben mihamarabb csinálj egy legalább 30%-os vízcserét talajporszívózással. Mehet heti 2x 15-30% vízcsere, majd ha minden bajnak vége akkor visszaállhatsz heti 1x 30%-ra. Illetve írj még a növényzetről, világításról, használsz-e valamilyen vegyszert, a szűrőt hogy s mint tisztítod stb-stb, mindent írj le.

Fontos ,hogy először a körülményeket kell rendbe hozni különben hiába kezeled őket akármivel akárhogy mert visszabetegszenek.


Illetve szabadidődben olvasgasd ezeket:

[link] , [link] , [link] , [link]

2021. márc. 18. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, nagyon sokat segítettél. Sok egészséges növény van, amit hetente 1x növénytápsózok, vegyszert nem kapnak, legutóbb egy hónapja kaptak metilin kék oldatot amikor új halak jöttek. De nem szoktam nekik benyomni semmit!

Őszintén megmondom hogy az egyik Xifó nősténynek lettek ivadékai, akik egy külön aksiba vannak 10en, nem marad mind, egy része megy a rokonokhoz! Kb. 3 hetesek lehetnek. Elkezdem olvasni a linkeket! Szűrőt 2-3 hetente takarítok álló vízbe, hogy a bacik ne jöjjenek ki. Csigákat 1-2t találok azt mindig kiveszem mert nem akarok csiga inváziót, remélem ez a kevés ami valszeg növénnyel jött be, nem befolyásol semmit, ha igen akkor veszek csiga evő halat. Viszont lenne egy kérdésem! Ha a szűrő nem nyom ki magából levegőt, csk ha kiemelem a vízből a "cső" részét, az úgy megfelel, vagy vegyek egy olyat ami egész nap buborekozik, vagy fodrozza a vizet? Lehet hogy az oxigén hiány a baj?

2021. márc. 18. 15:17
 9/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“Sok egészséges növény van, amit hetente 1x növénytápsózok,”


Napokra lebontva jobb lenne tápozni, de jó lenne tudni ,hogy pontosan mit nyomsz a vízbe s mennyit illetve milyen s mennyi növényed van.

Ebben a témában talán szakszerűbben illetve hatékonyabban tudnak segíteni a “Növényes Akvaristák Közössége” és a “LowTech Akvakertész Közösség” facebook csoportokban.


“vegyszert nem kapnak, legutóbb egy hónapja kaptak metilin kék oldatot amikor új halak jöttek. De nem szoktam nekik benyomni semmit!”


Mármint a fő akváriumba nyomtad a metilint s nem karanténoztad az új halakat? Az a baj ,hogy a metilin kinyírta a hasznos bacikat is szóval csaknem lenulláztad a szűrésed. Ehhez hozzájön a kicsit ritkás vízcsere is. Szóval több mint valószínű ,hogy felgyűltek a nitrogénvegyületek, ez legyengítette a halak immunrendszerét s emiatt lettek most betegek.


“Őszintén megmondom hogy az egyik Xifó nősténynek lettek ivadékai, akik egy külön aksiba vannak 10en, nem marad mind, egy része megy a rokonokhoz! Kb. 3 hetesek lehetnek.”


Az elevenszülők havonta világra hoznak több tucat kishalat, nem érdemes megtartani őket mert csak a fejedre nőnek. Hagyd ,hogy a fő akváriumba beleszüljön s örülj annak ha mind megeszik.


Amúgy ez ismerőssé tett, véletlenül nem tettél már fel kérdést korábban?


“Szűrőt 2-3 hetente takarítok álló vízbe, hogy a bacik ne jöjjenek ki.”


Mármint akváriumból való vízben? Mert abban kellene ha esetleg eddig nem úgy csináltad.


“Csigákat 1-2t találok azt mindig kiveszem mert nem akarok csiga inváziót, remélem ez a kevés ami valszeg növénnyel jött be, nem befolyásol semmit, ha igen akkor veszek csiga evő halat.”


“Csigaevő halak” azok általában a “botiák”, a többségének kicsi az akváriumod. A legismertebb az öves díszcsík, neki pláne kicsi. Ha akarsz valami csigaevőt akkor inkább vegyél 3-4 helena csigát (csigaevő csiga).


“Viszont lenne egy kérdésem! Ha a szűrő nem nyom ki magából levegőt, csk ha kiemelem a vízből a "cső" részét, az úgy megfelel, vagy vegyek egy olyat ami egész nap buborekozik, vagy fodrozza a vizet? Lehet hogy az oxigén hiány a baj?”


Abban az esetben lenne oxigénhiányuk ha mind a felszínen pipálnának. Nem kell a “buborékoztatás”, az is csak annyit csinál mind a vízfodrozás: mozgatja a vízfelszínt s ezzel elősegíti a gázcserét. Bőven elég ha a szűrőt úgy állítod be ,hogy felfele nyomja a vizet s így alulról csaknem némán mozgatja a felszínt.

2021. márc. 18. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!