Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hasvízkór halaknál hogyan...

Hasvízkór halaknál hogyan gyógyítható?

Figyelt kérdés
Valószínűleg hasvízkóros a bettám (a hasánál meg van duzzadva, ott elváltak a pikkejei a testétől, nem eszik) tegnap még csak nem evett, mára megduzzadt. Azt olvastam, hogy gyógymedencébe kell tenni, vagy az akváriumba kell gyógyszert tenni. De milyet és mennyit? 54 literes az akvárium, a betta mellett razbórák, panda coryk, egy csiga és garnélák vannak. A víz jelenleg 27 fokos. Karanténakváriumom nincs, a többi hal látszólag jól van.

2023. jún. 2. 15:19
1 2 3
 11/22 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Szerencsére ez a bolt nem csak arra megy, hogy eladja a halakat, törődnek is velük, sok helyen üzemeltetnek akváriumot :D”


Ezt jó olvasni. Ritka az ilyen :)


“Elmegy 3-4 hétig is, csak van villanyszerelő rokonom és azt mondta gyorsabban tönkre megy a szűrő ha hagyom elfojtódni.”


Hát ahhoz piszok sokáig kellene teljesen eltömődve legyen. Mármint nem mondott hülyeséget az ismerősöd, viszont ezeknek a szűrőknek bele van kalkulálva ,hogy fojtva lesznek. Eleve a szűrőközeg alapból fojt, ha pár hét után beérik akkor képes dupláját fojtani s annál ugye csak többet fojt ahogy folyamatosan rakódik meg két tisztítás között. Nyilván nem úgy vannak megtervezve (pláne egy neves márka mint amilyen az Eheim is) ,hogy könnyen tönkretegye őket a fojtás, ez nekik az alap.

Például ha megfigyeled az akváriumi szűrőknek alapból elég gyenge szívóereje van a kimenő víznyomáshoz képest. Ez az optimális akváriumi körülmények között (a szűrőbacik nem igényelnek cunamit, viszont egyes halak igen, pl).


Normál esetben azt szoktuk tanácsolni ,hogy elég megvárni a tisztítást míg már alig nyomja a vizet (nem kell megvárni míg teljesen elapad, csak legyen látványosan visszaesve a sodrás). Ez belsők esetében kb 4-5 hét. Ha ennél sokkal gyakrabban indokolt a tisztítás akkor túl sok a terhelés (=mulm azaz halkaka meg egyéb szerves törmelék. Az a barnás trutyi). Ezért tanácsoltam az extra szűrőkosár beiktatását.

Bár ez az áramlás dolog bettás akva esetében kicsit vicces mert ugye nekik alapból kb 0 áramlás kell.


Egy szó mint száz ha nem indokolt akkor nem kell gyakran piszkálni. 3-4 hetente bőven elég.


“Ha pedig nem kapták el akkor se lesz semmi bajuk.”


Ez igaz, viszont ha gyógyszerezed a fő akvát akkor ne feledd ,hogy a gyógyszer árt a szűrőbaciknak is. A kezelés után 4-5 hétig az akva gyakorlatilag friss rendszernek számít, viszont halak már vannak. Ilyenkor erősen ajánlott a szokásosnál kevesebb etetés és a több vízcsere. Mivel nem nagy akva ezért mehet 2 naponta legfeljebb 15-30% csere is.


“Nagyon köszönöm a segítséget, ha érdekel írok fejleményt”


Mindenképpen írj :)

2023. jún. 3. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:

"Ezért tanácsoltam az extra szűrőkosár beiktatását"


Ahogy néztem 5000 Ft körül vannak, én pedig most lenulláztam a számlám a gyógyszerrel, plusz fogyóban volt a cory táp és a vízelőkészítő is, úgyhogy azt is vettem. 16 vagyok, idén még 8000 Ft a szakképzési ösztöndíj (jövőre leszek 11.-es, akkor már az idei tanulmányi átlaghoz mérik, úgy néz ki megkapom a legmagasabbat) és mivel én akartam az akváriumot, a szüleim csak a vizet, az áramot, a berendezést és a halakat finanszírozták, a kaját, a vízelőkészítőt és minden mást én veszek saját pénzből. Szóval most nm tudom megvenni, de majd be fogom iktatni :D


"Ez igaz, viszont ha gyógyszerezed a fő akvát akkor ne feledd ,hogy a gyógyszer árt a szűrőbaciknak is. A kezelés után 4-5 hétig az akva gyakorlatilag friss rendszernek számít, viszont halak már vannak. Ilyenkor erősen ajánlott a szokásosnál kevesebb etetés és a több vízcsere. Mivel nem nagy akva ezért mehet 2 naponta legfeljebb 15-30% csere is."


Több vízcsere amúgy is lenne, mondták az akvarisztikában, hogy hűtsem le a vizet, mert a meleget szeretik a gombák és a baktériumok. Mivel hűtőrendszerem nincs, így csak hideg vízzel tudom lehűteni de a kevesebb kaja nem jutott eszembe, köszi! :D


"Mindenképpen írj :)"


Pár órája gyógyszereztem be (zöld lett a víz meg a kezem is :D) és tudom, hogy elméletileg még semmi hatása, de kicsit mintha aktívabb lenne a betta. Egymáshoz közel van a hőmérő és a szűrő, néha körbeússza az egyiket és odamegy a másikhoz. Ennél többet nem mozog, de legalább nem egy helyben vegetál :D

2023. jún. 3. 15:13
 13/22 A kérdező kommentje:
A boltban elfelejtettem megkérdezni, vízcserénél pótoljam a gyógyszert?
2023. jún. 3. 15:32
 14/22 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Kezelés módszerétől is függhet, de amúgy igen, általánosságban beszélve nem árt pótolni a gyógyszert mivel az ugye a vízben van így ha kiveszel vizet akkor azzal kiveszel gyógyszert is. Csak az adagra figyelj oda mert nyilván egy 30% vízcsere után nem teljes adagot kell pótolni. Túl sok gyógyszer sem jó.
2023. jún. 3. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:
Köszi!
2023. jún. 3. 16:42
 16/22 A kérdező kommentje:
A betta napi három betta granulátumot szokott kapni, tegnap és tegnapelőtt egyet se fogadott el. Ma bepróbálkoztam nála, megette mind a hármat, plusz egyre aktívabb, már körbeúszta az akváriumot. Ez jó jel, ugye? :D
2023. jún. 3. 19:52
 17/22 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Mindenképp jó hír. Bár ne örülj nagyon. Mármint félre ne értsd, a világért sem akarom letörni a kedved na meg én is szurkolok nagyon. Arra célzok ,hogy a halad már most kb 2 éves, szóval ha ebből ki is gyógyul akkor sem valószínű ,hogy túl sokat fog még élni. Persze van minimális esély még másfél évre mert hát mindenből előfordulnak matuzsálemi példányok. Emberből is előfordult olyan aki élt 100+ évig olyan körülmények közt amikben a nagy többség csak 50-60, ritkán 80 évig vitte.
2023. jún. 4. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:
Már jobban van, nincs annyira felpuffadva és a pikkelyei is visszasimultak rá (amennyire láttam). Eddig minden nap evett (kivéve szerdán, akkor nem is kaptak enni), ma mondjuk nem akart, de későn értem haza és már fellőtték nekik a pizsit (nem is tettem be nekik sok kaját, csak pár betta granulátumot) :D
2023. jún. 9. 21:17
 19/22 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Remek! Remélem most már sikerül teljesen kigyógyulnia. 😁 Ritka az ilyen amelyik legalább eddig eljut.
2023. jún. 10. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:

A héten megint megbetegedett de most előbb elkaptam. A többi halnak továbbra sincs semmi baja és ez a megbetegedés kb akkor történt mikor visszaállt az ökoszisztéma az előző gyógyszerezés után, szóval szerintem az öregség miatt van. Enni eszik, de látszatra nem javul (vasárnap gyógyszereztem, előzőleg is a hét nap vége felé volt látható a javulás szóval van remény).


Mondjuk a múltkori óta nem úgy viselkedik mint előtte, egész nap a szűrő és a hőmérő körül van (egymás mellett van a kettő, ott úszkál egyiktől a másikig) és csak akkor jön előrébb ha leveszem az akvárium tetejét mert ugye akkor kapnak enni. A végét járja már szegény :((

2023. júl. 5. 20:41
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!