Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Sügeresek, hozzátok szólnék!...

YourDestiny kérdése:

Sügeresek, hozzátok szólnék! Van tippetek?

Figyelt kérdés

Úgy néz ki, valamiféle problémába ütköztem. Tegnap lettem figyelmes arra, hogy az elongatusom kicsit le van fogyva. Minden létező kaját kiköpdös, nem értem, mi lelte őt. Valószínűleg eddig ez azért nem tűnt fel, mert étvágya van, etetéskor érkezik a többiekkel és tolakodva várja a kaját. A táplálásra mindig odafigyeltem. Másfél éve működik így a sügeres, eddig minden probléma nélkül. Új hal nem került bele. Totál nincs ötletem, honnan ez az egész.


Néhány hete kipróbáltam egy új eledelt a Tetrától, Tetra Natura Brine Shrimp Mix a neve. Valamilyen nedveseleség artémiából és cyclopsból, elvileg sügereknek kifejezetten jó. Kétlem, hogy ez lenne a felelős, de más nem jut eszembe.


Mivel nem sűrűn van dolgom betegségekkel, csak malachit volt itthon. Lépnek kellett, hirtelen annyit tudtam csinálni, hogy egy lavórba került a hal bizonyos eszközökkel, ami szükséges. Fél adagnyi malachitzöldet kevertem a vízhez, az a tippem, ha bélgyulladással állok szemben, a belekben túlszaporodott parazitákat meg tudom fékezni vele.


Mit tudtok ehhez hozzászólni? Meg kell mentenem a "févrit" halamat!



2012. szept. 27. 18:47
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Gondoltam arra, hogy talán nem is kellett volna a gyógyszer, csak elkülöníteni és koplaltatni, de egy kis fertőtlenő hatású lötty talán nem árt.
2012. szept. 27. 18:53
 2/14 A kérdező kommentje:
*fertőtlenítő :)
2012. szept. 27. 18:53
 3/14 anonim ***** válasza:

mmmm... Én úgy tudom, hogy hajlamosak telezabálni magukat, ha túl sokat adsz nekik és a bélrendszerük sem bírja a túl sok fehérjét tartalmazó kajákat.


[link] Itt azt írják, hogy a puffadás első jele, az étvágy elvesztése. Illetve, hogy a nyálkás, puha kaják helyett, mint pl. brine shrimp, inkább "ropogósabb" eledelük legyen.

Azt is megtalálod a linken, hogy hogyan kell kezelni.

2012. szept. 27. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Nem kapnak magas fehérjetartalmú tápot, az elongatus úgyis inkább növényes. Nekem nem Malawi Bloat-al van dolgom, az egy teljesen más eset. Ő nem fújódott fel, nem is vonult vissza, továbbra is határozottan védte a területét, valamint az étvágyával se lett volna probléma, de valószínűleg valami megfeküdte a gyomrát vagy a bélrendszerét. Mindegy, néhány napon belül elválik, hogyan reagál az elkülönítésre és a kezelésre.
2012. szept. 28. 00:49
 5/14 anonim ***** válasza:
a brine shrimp mix pedig az...
2012. szept. 28. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Már nem adom nekik tovább, ennyi elég is volt belőle. Viszont az az érdekes, hogy a sima artémiától meg soha semmi baja nem volt egyiknek se.
2012. szept. 28. 10:40
 7/14 Frontosa ***** válasza:

Ez néha előfordul a sügereknél, jellemzően az étrend drasztikus változtatása az oka. Gyomor és/vagy bélgyulladás. Ha a hal aktív, nem viselkedik apatikusan és nincs rajta más külsérelmi nyom, akkor ez lesz a hiba. Az esetek 90%-ban a kaja időleges megvonása megoldja a problémát, ezt a hal magának megoldja, azaz nem táéplálkozik. Látsz rajta valami sérülést, változást a testén, vagy imbolyog-e, rángatózik?

Üdv,

2012. szept. 28. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Fronti, többek között a te véleményedre is kíváncsi voltam. Nem rángatózik, semmi furcsát nem művelt, éppen ezért is tűnt fel későn a dolog. Akkor kezdtem el kaparni a fejem, amikor már feltűnően be volt esve a hasi rész. Egy kisebb sérülés van rajta a farokúszóban, az valószínűleg egy kisebb csatát követően került oda, itt-ott előfordul ilyesmi, de ritka. Ha volt már dolgod ezzel az esettel, akkor örülnék, ha megírnád a véleményed azzal kapcsolatban, hogy 4 nap elkülönítés és koplalás elég lehet-e? Arra gondoltam, hogy az utolsó nap kap egy kevés kaját, és ha az elfogy, akkor visszakerül a helyére. Nem lenne jó, ha első alkalommal bezabálna.


Apropó, erről a Brine Shrimp Mix-ről mi a véleményed? Dobjam a fenébe, vagy itt-ott keverjem össze más fagyival? Egy csomó van belőle, de ezek után tartok tőle.

2012. szept. 28. 13:48
 9/14 Frontosa ***** válasza:

A malachitzöldet gyorsan dobd ki, a sügerek fokozottan érzékenyek a réztartalmú szerekre (ahogy a garnélák, corydorasok, ancik is).

Ezt a kaját nem ismerem, de valószínű, hogy ez lehet a vétkes, ez a ,,zselétáplálék" elég bizarrnak tűnik. Hasonló tüneteket 2 esetben fordulhatnak elő a sügereknél. Amikor egy másik domináns hím stresszeli, ekkor a hal apatikusan viselkedik, bújkál, úszói töredezettek és néha néha meghajtja a domináns egyed. Ha több faj, több egyede van kisebb helyen összezárva,szinte törvényszerű. Ha ez nem áll fenn, és a többi halon nem tapasztalhatóak a tünetek (nincs külsérelmi nyom, apatikus, félős viselkedés, kiköpi vagy el sem fogadja a kaját) akkor csak a hirtelen étrendváltozás a felelős. Ez leginkább az akvárium domináns egyedénél fordul elő, aki a legtöbb táplálékhoz jut rövid idő alatt. Ha ez utóbbira gyanakszol, akkor 1 hétig egyáltalán ne etesd, hanem csak utána néhány naponta kis mennyiséget, ha már elfogadja többször is akkor kiürült a szervezetéből a gyulladásért felelős kaja. Rosszabb eset amikor nem fogadja el ésegy idő után elpusztul, ekkor már súllyos gyomor és bélgyulladása van és amúgy is menthetetlen. Kezelni semmivel sem érdemes, mert csak táplálékkal jutna el oda az orvosság ahova kell és mivel nem eszik, gyulladás képződik a belső szervekben, nem tudsz mit ten

2012. szept. 28. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Frontosa ***** válasza:

ni vele.

A későbbiekre: Az étrend legyen változatos, jó minőségű, nem kell 8 féle kaja, elég 3 de az legyen ok. Fagyasztottból Malawi mixek, Krill tökéletes. Szárazból a Hikari Gold, Excel, Staple, OSI Chihlid, JBL szintén. Szúnyoglárva nem jó, csak kiegészítő tápláléknak. A Hikarikat nagyon szeretik és jól fejlődnek tőle, szépek, szaporák, egészségesek. Egy-egy tasak gold és Excel tökéletes kaja hosszú ideig, baráti árban. Be kell áztatni amíg megpuhul és kicsit szétnyomkodva beszórni nekik. Mellé kell min.1 fagyasztott mix, vagy Krill és tökéletes eledelt kapnak. Az ivadékoknak is tökéletes, én nekik is ugyanazt adom mint a nagyoknak.

Bocs, kicsit hosszú lett, bár gondolom kiderült, hogy én a kaját okolom, 1 hét múlva próbáld meg etetni, ha nem fogadja el, akkor 2 nap mulva újra... Ha szerencséd van helyrejön, de ez nem minden esetben válik be. Figyeld a reakcióit, ha imbolyog, dülöngél, remeg, rázkódik, mozgása ideges akkor jobb végső búcsút venni.

Remélem hasznát veszed annak amit írtam, nem szoktam ilyen sokat írni, de a te esetetben (mint gyakori válaszadó) kivételt teszek.

Üdv,

2012. szept. 28. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!