Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Neoncső vagy kompakt fénycső...

Neoncső vagy kompakt fénycső (energia takarékos) akvárium világításnak?

Figyelt kérdés
Már majdnem elszánt voltam a neoncsővel szemben, mikor találtam egy oldlat [link] ami talán megfelelne világításnak az 50 literes terveim szerint növényekkel dúsan beültetett akváriumomba. Tudtok információt adni, hogy melyik lenne jobb? Saját készítésű lámpatestbe szerelném be.

2013. jan. 22. 19:19
 1/9 anonim ***** válasza:

Nagyon lokalizáltan világít, az égő alatt fényesség van, mellette viszont árnyék.

Ilyen kompakt fénycsőből mindenféleképpen 2 db kéne minimum!

De lehet, hogy inkább 3, és kisebb teljesítményűek.

Pl 3 15 wattos.


A fénycső szélesebb sávban világít.

T8-asból 15 wattos fér bele, abból is 2 db kéne.

Az már úgy elég egyenletesen világít.

T5-ből 24 wattos épphogy belefér, valami vékony foglalattal.

Nem túl fényigényes növényekhez talán 1 db is elég lenne.

2013. jan. 22. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 YourDestiny ***** válasza:
64%
Én fénycsövet választanék, de semmiképp nem neoncsövet, persze azt már nem is kapsz :) A fénycső egy jól elterjedt típus akvarisztikában, a választék is nagy, de kompakt fénycsőből csak daylight-ot tudsz használni, és viszlát. Ez a kisebb gond. Továbbá ahogy előttem is kitértek erre, valami kifényterelőzött armatúraszerűséget kéne csinálni a fényforrásoknak, ha mindenhol egyenlő fényerőt szeretnél.
2013. jan. 22. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Oké, köszönöm el elég is volt ahhoz, hogy maradjak az eredeti tervemnél. Egy növényes fénycső 18000K intenzív piros és kék tartományban plusz kiegészítésként egy 4200K nappali fénycsővel. Ezek persze fényterelővel ellátott házban fognak helyet foglalni.
2013. jan. 22. 20:14
 4/9 anonim ***** válasza:

Komoly kis algateleped lesz 18000 K-től...

Ezt még átgondolnám a helyedben.

2013. jan. 22. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 YourDestiny ***** válasza:
Ha a 18 ezer Kelvines növényes cső, akkor miért lenne algatengere. Ha nem túl sok a kék spektrum, és növényes, akkor simán jó lehet. Gondolom az a bizonyos Hagen cső lesz, ha nem tévedek. Egyébként felesleges a legdrágább fénycsöveket megvenni. Nappali fényűnek jó az Osram 860 vagy 865-ös is, esetleg a Hailea Fresh Water. Nekem is van egy, semmi gond vele, a fényerejét is szépen tartja.
2013. jan. 22. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Igen, Hagen Aqua-Glo és Hagen Sun-Glo csövekre gondoltam, és maradok is ezeknél, nekem a növények is fontosak az akváriumban, hiszen a leendő halaim a dús növényt szeretik.
2013. jan. 22. 20:39
 7/9 anonim ***** válasza:

Ugyan mi a fenétől lenne 18000 K, ha nem a kék spektrumtól?! Biztos a pirostól nem?

A színhőmérsékletet az adott spektrumtartományhoz tartozó leadott lumen arányában, súlyozott átlag alapján számítják ki nem hasraütés szerűen ráfogják.

Természetesen meg lehet csinálni algamentesre, ahhoz viszont nem elég a dús növényzet, oda erős növekedési ütem kell a növényeknek, hogy megfelelő konkurenciát jelentsenek.

Ehhez meg kell közelíteni az 1 w/l fényerőt, kell co2 rendszer, és viszonylag erős szűrés.

2013. jan. 23. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 YourDestiny ***** válasza:

Hagyjuk már ezt a Kelvin dolgot az akvarisztikában, mert csak kavarodás van belőle. Hogy miért? Itt a 18 ezres cső, semmivel nem több a kék spektruma, mint bármelyik hasonló csőnek:


[link]


Ez Diversa Opti Blue és Hailea Marine Blue 5 ezer Kelvinesek:


[link]


A Sylvania GroLux 8500 Kelvines:


[link]


A Sera Plant Color kb. a fele:


[link]


Hol több a kék spektrum? Lehetne még sorolni, de nincs értelme. Ebben a hobbiban el kell felejteni a Kelvint.


Egyébként is, nekem a 20 ezer Kelvines tengeri cső alatt nem szaporodnak az algák, ellenben a daylight cső alatt (elöl van) az első üvegre feltéved néha egy-kettő a többszörös fényereje miatt.

2013. jan. 23. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Kelvin ide, W/liter oda...mostmár mindegy "srácok" !Megvettem és itt vannak a szobában a csövek :) örülök is neki, majd beszámolok az eredményről hogy hogy működik, de azért köszi a sok infót! ;)
2013. jan. 23. 19:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!