Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Sügeres társítás?

Sügeres társítás?

Figyelt kérdés

Yellow, és Socolofi mellé maingano, vagy demasoni?

Egyáltalán meglesznek? Tudom, hogy maingano, meg demasoni, kicsit agresszívebb fajták, de sok bujkálóval megoldható?



2013. márc. 11. 18:17
1 2
 11/20 Frontosa ***** válasza:

Növényeknél az elképzelésed jó, a nagyon finom kvarchomok a hólyagosnak nem lesz működőképes, de szerintem is esztétikusabb a minél apróbb homok. Azzal is kalkulálj, hogy a sügerek előszeretettel túrják az aljzatot, lehet, hogy te szépen beülteted durvább homokba a hólyagost és másnapra ott lebeg a víz tetején. Ha meg tudod oldani, hogy ne túrják ki akkor durvább homok legyen az aljzat, gyökértáp mehet. De sokan csinálják azt hogy apró szemű kvarc az aljzat, anubiasoknak úgyis mindegy, azt úgysem ülteted be, a hólyagost meg egy külön cserépbe ülteted, amit eltakarsz dekorral, és abba mehet sóder vagy táptalaj alá vagy bármi, abból nehezebben túrják ki és nem kell pár tő hólyagos miatt lemondani az apró kvarchomokról.

Üdv,

2013. márc. 12. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, elolvasom majd a könyvet mindenképp!

Csak voltam sügeres boltban is Pesten, ott azt mondta az eladó, hogy mehet a maingano. De akkor demasoniból sok, meg figyelés a kajára, akkor talán jó volna. Majd még meglátom, ha elolvastam, okosabb leszek. Bár a fajok nagy részét ha másnem képről megnéztem, és mindig ők maradtak meg, hogy húúúú milyen szépek, ilyen kellene... 110cm hosszhoz jó az 50 magasság, vagy elég inkább a kevesebb? Pl 40?


Azért szeretnél elsőre jól összeválogatni, hogy ne kelljen később megbontani az állományt, ezért is érdeklődtem a kérdésben. Tehát ha gondd van, akkor ki kell szedni a domináns hímet? Vagy van valami más megoldás? ("kellemetlen helyzetek kiküszöbölése")


Ezekkel a fajokkal az a baj, hogy nehéz megkülönböztetni a hímet a nősténytől, így a boltos is azt mondta, hogy ezeknél azt kapok, ami lesz, előre nem lehet megmondani... Ilyenkor mi a helyzet?

2013. márc. 12. 13:49
 13/20 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy akkor egy féle kvarchomok lenne jó, ha egyszer kitúrják, meg összekeverik, akkor onnantról már úgy is cseszhetem... Anubiast nem is kell elültetni? Nem is tudtam, van még mit tanulnom... De akkor nem csúnya?
2013. márc. 12. 13:53
 14/20 YourDestiny ***** válasza:

A demasoniból pont ezért kell sok, nehéz a hímet kiszúrni. De amúgy a nőstények is hülyék. Egyébként én is kétfajost csinálnék, egy demasoni-yellow páros gyönyörű tud lenni, nem véletlenül népszerű ez a felállás a sügeresek körében. Olyan 10 liter vízre számolhatsz egy halat, avagy ha lesz 200 liter vized, 20 sügér úszkálhat benne. A kövek sokat el fognak lopni a térfogatból, ráadásul hátterezel, plusz ott a szűrés. Így az 50-es magasság szerintem simán mehet olyan 120-as hossz mellé. 300 liter alá ne engedd demasonival. Olyan 15 demasoni és 8 yellow elképzelhető, attól függ, mekkora lesz végül az akvárium. Sügikből megnézheted még a callainost, ő is kék, de nehéz beszerezni. Viszont békés, és a nőstény is irizáló kékes, a hímhez hasonlóan. Nekem tetszik még az elongatus, egyik kedvenc sügerem. Az afra is kékes, ő kisebb termetű marad. A hongi lilás, ezek mind jók a yellow mellé.


A sötét kő jó ötlet, nekem is sötét van (grafitos pala, de a lapos kövekből elég nehéz szépen építkezni, erre számíts), jól megy a kvarchomokhoz. Arra is gondolj, hogy a halaid ásni fognak, így az alsó köveket stabilan kell elhelyezni, hogy ne tudjanak alá ásni.


A homok szemcseméretét illetően 1 milliméter körülit javaslok. A 0-6-1 millis jó, olyan méretben a legtöbb helyen szokott lenni, ennél finomabbat ne vegyél. Mellesleg az aponogetifoliának nem lesz probléma. Nekem 0,2-0,4-es van, hát sűrű, méghozzá marha sűrű. Beültettem a cryptot, és rögtön jelezte, hogy a gyökér nem jut elég tápanyaghoz és egyébhez. Ügyesen megoldotta magának, kidugta a gyökerét a homokból, és most felfelé állnak, úgy nől felfelé, mint valami fésű :)


A növényekhez még annyit, hogy aponogetifolián és anubiason kívül sajnos nem lesz jó más. Én is próbálkoztam már más erősebb növényekkel, nem sokáig húzzák. Rajtuk kívül a gombalga a legeredményesebb, 2-3 hónapig húzza.


A szűrőanyagok... a Siporaxot kimérve érdemes venni, 2 darab ezres literje az akvariumplus-nál. A szivacstáblát is érdemes megvenni, legalább lesz tartalék, meg azért az előszűrésből nem árt, ha van, óvd a biot. Említettem a Filterlith-et, árban jó. A lávakőzúzalékot csak akkor vedd meg kiegészítésnek, ha nagyon spórolósra akarod fogni a dolgot, mert elég apró darabok, jól összeáll és lassú lesz a vízáramlás. Nagy mennyiség esetén túl lassú, mert idővel azért telítődhez a szemcsék közötti üreg. Előszűrést se lenne rossz csinálni, erre olcsó kerámiát szoktak használni. A henger alak ugye jól átengedi a vizet, viszont a gyűrűk felfogják a nagyobb koszdarabkákat, így kevesebbet kap a szivacs, ritkábban kell piszkálni. Javaslom a gégecsövet 16 millis átmérővel. 50 forint lehet métere. Felvagdosod másfél centis darabkákra, és kész az előszűrésed. Mivel szintén henger és ilyen bordás az egész, tökéletesen kiváltja az olcsó kerámiát, és szinte ingyen van.

2013. márc. 12. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 Frontosa ***** válasza:

Sok megoldás van, ebbe inkább nem mennék bele, mert akkor könyvet kellene írnom. Inkább próbáld kerülni annak a lehetőségét, hogy ez egyáltalán felmerüljön, megkönnyíted a saját magad dolgát, törekedj arra hogy a lehető legjobban társíts és azokat a körülményeket teremtsd meg ami a halaknak optimális.

Kizárt, hogy ne találnál mainganonál jobban passzoló fajt, csak még nincs elég tág fajismereted.

Ezért jó pl. kezdésnek a Saulosi, ott könnyű a nemeket megkülönböztetni. Én már kapásból tudom az esetek többségében, hogy egy faj egyedei milyen neműek ha élőben látom őket, a maingano-knal én is bajban vagyok.

Anubiast nem kell ültetni, kösd oda valahova. a könyvet olvasd el az elejétől, mert egyelőre nagyon sok a kérdés, de ha elolvasod egycsapásra meg fogsz világosodni. =)

Üdv,

2013. márc. 12. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat, sokat segített, biztos marad még majd kérdés, de egyenlőre elolvasom majd a könyvet, akkor azért többet foguk tudni! Szép napot Nektek!
2013. márc. 12. 18:10
 17/20 A kérdező kommentje:

Még annyi, hogy megnéztem ezt a filterlith-et és én is kiírtam egyszer magamnak a szűrőanyagok közt. De ezt csak ebben az aquatopban árulják? Meg kicsit félek, hogy nagyon visszafogja a vízátfolyást...


Szivacsból akkor veszek majd egy táblát, aztán idővel elfogy, de egyszerre mennyit érdemes felhasználni? Milyen lyukosztásút vegyek?


Gégecső jó ötlet, szeretem az ilyen olcsóbban kivitelezhető dolgokat :)


Tegyük fel, hogy lenne 250liter nettó víz. Akkor mennyi gégecsövet, szivacsot, filterlithet és siporaxot (vagy csak siporaxot) ajánlanál? Fontos volna, hogy tudjam mekkor rekesz kell majd neki...


pl 2 liter gégecső, 2 liter szivacs, 2 liter filterlith és 2 liter siporax megfelelő?

vagy filterlith nélkül 3 liter siporax?


(Igazából filterlithez is meg siporaxhoz is azt írják, hogy 200 literhez elég, gondolom túloznak kicsit, de azt nem, hogy mennyire...)

2013. márc. 12. 18:31
 18/20 YourDestiny ***** válasza:
Az ilyen minőségibb szűrőanyagokkal kalkulálj úgy, hogy 1 liternyi kb. 50 liter vízre, avagy 5 liter körül számolj. Hatékonyságban a Filterlith se rosszabb a Siponál (így hogy milyen arányban osztod el, rajtad függ), csak ugye összeállnak a szemcsék. Viszont az általad korábban említett lávakő mégjobban, az túl apró. Szivacsból én nem javaslom a túl finomat, mert az is fojt. TM10 és TM20 sűrűségűből kellene. A sorrend így nézne ki a víz folyásirányát tekintve: először érintkezik a víz a gégecsővel, mögé kéne minimum 2,5-3 centiméter vastag szivacslap durvábból (ugye durvábbtól haladunk a finomabb felé). De úgy is megcsinálhatod, hogy teszel egy vékony lap durvát, mögé egy vékony lap sűrűbb szivacsréteget. A szivacs mögé megy a bio, és a végére, a bio után tehetsz még egy vékony lapot a finomabb szivacsból, utószűrésnek. Oda már nem kell sok, a bio előtt a fontos, hogy a drága szűrőanyagot szűrt víz érje, és ne tömődhessen el. Remélem érhető és segítettem.
2013. márc. 12. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:
Igen, köszönöm a segítséged! Mindenképp szükséges két szivacssűrűség, mert úgy ugye két táblát kellene venni... Ha nem vennék TM10-es csak 20-ast az nagy baj volna szerinted? Filterlith-et meg megnézem még hol és mennyiért lehet kapni. Ha külön postaköltséget kell érte fizetni, akkor már nem is igazán éri meg...
2013. márc. 14. 09:03
 20/20 YourDestiny ***** válasza:
Elég lehet egyféle sűrűség is, de akkor vastagabban tedd, olyan 5 centis réteget a bio elé. TM10 vagy TM20 legyen. Én személy szerint a 10-eset, avagy durvábbat venném, és ahogy írtam, azt tenném vastagabban. Nem telítődik olyan gyorsan, mint a finom. De ha mondjuk nem lenne Filterlith, mehet a 20-as is. Kompenzálni kéne valahogy. Tehát ha meg lesz Filterlith, inkább 10-eset tegyél, többet :) Törekedj arra, hogy minél ritkábban kelljen megbontani a szűrőközeget.
2013. márc. 14. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!