Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Vízkő eltüntetése az akváriumból?

Vízkő eltüntetése az akváriumból?

Figyelt kérdés
Ugye, 15°-os keménységű víz, simán képződhet vízkő. Mivel lehet az akvárium vizét és halaim életét kímélve eltüntetni a vízszint vonalában kialakuló vízkövet?
2013. nov. 3. 14:17
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Olvastam ecetről, sósavról, de félek, hogy az esetlen valamilyen módon belejutna... kemény a víz, tehát elvileg kevésbé érvényesül, meg a rongy ecetes csak, de akkor is beleoldódik a vízbe. Hogyan lehet ezt megelőzni, egyáltalán érdekes-e különösebben, és alternatívák?
2013. nov. 3. 14:19
 2/11 anonim ***** válasza:
Én mindig ecettel szoktam a fedőlapot utána meg csepeg róla a víz és még él minden ami van akviba.Egyébként az akvárium falán nekem nem nagyon van vízkő inkább a tetején.
2013. nov. 3. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
10 %os ecet vagy Tetra easy wipes.
2013. nov. 3. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 reptoid ***** válasza:

Szerintem használhatsz nyugodtan sósavat is.


A 10 %-os sósav molaritása 2,87 mol/l. Jusosson be az akváriumba 1 milliliter kb, az még úgy reális, akkor az 0,0028 mol. Azt felhígítjuk 40 liter vízzel (ha jól emlékszem, ittkörül van/lesz az akváriumod), akkor a pH=-log10(0,0028/40)=4,15. Tehát a desztvíz pH-ját 7-ről lecsökkenti csak 1 milliliter 10 %-os sósav is 4,15-re.


A desztvízben semmilyen puffer nincs, ami lekötné a sabvól disszociált ionokat, ezért tűnik ilyen drasztikusnak a változás. A csapvíz viszont rendelkezik bőven pufferkapacitással, ami azt jelenti, hogy a savasságot okozó szabad H+ ionokat a bikarbonátok megkötik, és szénsav fog létrejönni, majd az vízzé és CO2-vé fog szétválni. A szabad H+ megkötés pikk-pakk megtörténik, szóval nagy pH ingadozás még így sem lesz, a csapvíz pedig egyébként is eleve lúgos. A trópusi halak nyilván nem itthoni csapvízben élnek, tehát az ottani vizüknek viszonylag kicsi a pufferkapacitása, magyarán hozzá vannak szokva a pH ingadozáshoz is. Persze ésszerű értékek között.

Arról nem is beszélve, hogy a diszkoszokat is 5-6-os pH-n tartják, néha bemennek alá is.


Semmi gondot nem okoz szerintem.

2013. nov. 3. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Ha nagyon félsz citromlével is lehet attól tuti nem lesz baj de a sósav szerintem azért már kockázatos én ecettől tovább nem mennék bár az ecet se valami gyenge.
2013. nov. 3. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Nos, reptoid, ennyire tudományos választ még nem kaptam. Gondos elolvasásra viszont tökéletesen értem, úgyhogy: Kösz! Mindenesetre azért marad az ecet, mert ez a csontból hajlékony cuccot 3 nappal később csinált, mint a sósav (3 óra...) (Szia, kalcium...) Ha nem lesz az oldalán annyi, akkor oké. Csak olvastam valahol. (Merthogy tapasztalatom nincs.)
2013. nov. 3. 20:06
 7/11 anonim ***** válasza:
Én 20%-os ecetet szoktam venni. Mindenhonnan minden vízkövet azzal mosok le, a fürdőszobában a mosdót is, meg tengeri akváriumnak az áramoltatójáról a mészalgát is, meg akváriumokat is azzal tisztítom ha szükséges.
2013. nov. 4. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

De nem kell szerintem a vízbe sósavat rakni, mégha nem is döglenek meg 1ml-től a halak.


Csak leszívod kicsit a vizet és egy ecetes zsepivel letörlöd a szélét. Persze 1 hónap mulva újra vízköves lesz, hát megint letörlöd.

2013. nov. 4. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
hja és mitől félsz? a zsepi van annyira nedvszívó, hogy nem folyik bele, ha nem egy litert öntesz rá. Ne szivaccsal csináld, mert arról tényleg belefolyik.
2013. nov. 4. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 reptoid ***** válasza:

Én se azt mondtam azért neki, hogy öntse bele :D

Én vattával törölgettem régen, mikor nem volt lágyvíz, arról egy pár csepp mindig belecsurgott azért, ezért írtam az 1 millit.

2013. nov. 4. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!