Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogy voltak képesek életben...

Hogy voltak képesek életben maradni az ős-akvarisztika halai?

Figyelt kérdés
Amikor még nemhogy maihoz fogható szűrők-fűtők, de még villany sem volt sok helyen? Hiszen jónéhány háztartásban már az áram bevezetése előtt is akadt 1-1 akvárium.

2014. okt. 27. 15:10
 1/5 anonim ***** válasza:

1856-tól indult az akvarisztika [link]


Régen egyszerűbb volt a kezdet, a természetből származott a víz, ma már hatalmas rizikó van a környezet szennyezés miatt, sokkal kevesebb hal volt az akváriumokban, illetve kevesebb maradt életben a kezdeti telepítésből.


Ma a lúgos kémhatású csapvíz kerül az akváriumokba, ennek viszont erős biológiai szűrés kell az ammónia miatt.


Mondjuk 1992, esővíz forralva, bele az akváriumba, bele a növények, növénytápsó, 1 nap múlva a halak, éltek 10 évet, szűrés az volt is meg nem is, kompresszor nyomta a levegőt egy szivacs szűrőbe.

A szűrőt estére szinte mindenki kihúzta, ne zúgjon.


Ma ha ezt valaki megcsinálja, kemény csapvízben, ph értéket emelő növénytáp mellett az keresztet vethet a halaira.


A mai akvarisztikai szaküzletek csak eladásra mennek, a háztartásokban túltelepített akváriumok vannak, szűrő nélkül elpusztulnak.


Röviden a mai akváriumok növényesebbek, több a hal, más a vízparaméter, mások a talajok, sok a növénytáp, ennek az árát fizetik amikor elpusztulnak a halaik szűrő nélkül.

2014. okt. 27. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
És teszem azt a guppi hogy tűrte az esővizet? Neki nem kemény víz kell? Talán az első akváriumlakók között volt, ha jól tudom.
2014. okt. 27. 18:38
 3/5 anonim ***** válasza:
Én szúnyogirtó fogaspontyokat tartottam szűrő nélkül lavórban. Naponta 1x-2x kimerítettem belőle 2 pohár vizet, és beöntöttem másik ilyen állott vizet. Ebbe nem volt ammónia mérgezés, de valahogy még a levegő sem hiányzott nekik. Kajának tartottam őket. Nem halt meg egy sem a lavórban.
2014. okt. 27. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ez a haltartás dolog soha nem volt egyértelmű, ma a tesztekkel lehet ellenőrizni mi zajlik egy akváriumban.


Én falun laktam 16 évig, mint minden faluban volt nálunk is olyan aki tenyésztett halakat, a városban 1-2 halas bolt volt, szintén helyben tenyésztették a halakat.


A városban csapvízben tartották a halakat, mivel az volt ott elérhető.


Falun minden csatorna alatt volt, van hordó, a kerti növényeket is abból locsolják, a falusi halas mondta, hogy az akváriumba dunai sódert tegyünk, majd forralt esővizet bele, ha nincs akkor a "karcsibácsi" árul, nem emlékszem pontosan talán 1 fillér egy kanna.


Többet víz nem kellett soha, csak a párolgást pótoltuk, pár élő növény volt az akváriumban, egyszer csapvizet kellett rá tölteni, egyszer esővizet.


Ma, kicsit utána olvasva tudom, hogy az esővíz savas kémhasú ami oldja a régi akváriumok talaját, így az keményedett, de még nem érte el a lúgos kémhatást.

Szintén ma tisztázott az ammónia és az ammónium közötti különbség, egy frissen feltöltött savas kémhatást mutató vízben ammónium van ami nem annyira toxikus mint az ammónia, plusz a növények azonnal felveszik így meg van szakítva a nitrogén ciklus, csak egy kevés baktérium csinál az ammóniumból nitrátot.


Tehát a víz amit az akvárium feltöltésére használunk nem egyezik az akváriumban található vízzel, az vagy lágyabb vagy keményebb, vagy savasabb vagy lúgosabb.


Régen ezt nem tudatosan csinálták, nem mérték, egyik haltartónak bevált mondta a másiknak az meg úgy adta ki a halakat, hogy életben is maradjanak.


Bementél a kisállat kereskedésbe régen, teljes körű infót kaptál, mit hogyan csinálj, hogy lesz jó, ma ez nincs.


Ma bemész egy boltba, részleteiben megvan az eladó fejében a jó verzió, a gond az ha kicsit eltér a régi receptektől akkor elpusztulnak a halak.


Példa ma csapvízben a halak elpusztulnak szűrő nélkül a 7. vagy a 14. nap után, oda adják a cápamárnákat saját szememmel láttam a fiatal párnak 54 literbe, a dobozba amibe az új akvárium van, ezek a halak 1 héten belül sanszos, hogy elpusztulnak.


Tehát a guppik is elvoltak esővízben mert egy idő után keményedett az akvárium vize.


Sokszor a vevőkben van a hiba, nem vásárolnak ott ahol "belekotyognak" a dolgokba, a saját fejük után vásárolnak, tévhitek, és pillanatképek alapján.


Példa N.C.I.S, Dinozzo ügynök tündi bündi aranyhala, szűrő, fűtő nélkül, gömb akváriumban.


Tehát bemegy a boltba mert a filmben látta, fejben a "pillanatkép" kérem az, meg az aranyhalat, aztán otthon derül ki, hogy nem jött be a mutatvány.

2014. okt. 28. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Szerintem kár túlkomplikálni. Az a helyzet, hogy régen nem volt ennyi elérhető halfaj. Most is rengeteg hal él a tavainkban, amik régen közkedvelt akváriumban tartott halak voltak. Tehát az édesvizet kedvelték, és a hideget. Csak azok ma már nem elég színesek. Félreértés ne essék, azért ajánlották a dunai sódert, mert a dunai sóderhomok nagy szemű. A nagy szemű homok előnye, ... (fizikából tanultuk, csak senki nem figyelt oda mi lesz a mákkal meg a babbal ha tanítónéni összerázza) a homok maga végezte a szűrést! (persze némi fenéklakó hal szorgos munkájának segítségével) A nővényi részekkel sem volt semmi baj, mert nem tudtuk a délamerikait a franciát, összekeverni a közönséges tavi hínárral. Így a víz kémhatása sem borult fel a lebomló részektől. Ma már mások az igények. A halak világítsanak, (ma pirosan holnap kéken) a növényeket egyszerre akarjuk nyírni,is és futtatni is. Szóval minden lehetséges csak technika kell hozzá. Szerencsére nekünk van hozzá. De vajon ismerjük mi a természetet? Vagy csak tudjuk hogy mire való a metilénkék? Meg az összes kémiai szar? Az akvarisztika az egy tudomány. Egy olyan tudomány, amelyben meg kell ismernünk a természetet, a fizikát, a kémiát. Ha ismerjük nem kell vegyszer az akváriumba.És nem 2 napra hanem akár egy hétre is le merem állítani a szűrésem az akváriumban. Az hogy az ellenőrző tesztekkel tudjuk ellenőrizni a víz minőségét, az legyen inkább érdekes, és kíváncsiságból tegyük. Ne kényszerből.
2014. okt. 30. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!