Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi lehet a baja a bettámnak?...

Karesz77777 kérdése:

Mi lehet a baja a bettámnak? Az uszonyai mintha össze lennének ragadva, és eleinte az akvárium felszínén állt egy helyben, majd most az alján.

Figyelt kérdés
a víz hőmérséklete 25 fok. a levegőztetéssel és a szűréssel nincs baj. az akváriumnak van teteje, és légrés is van. már egy hónapja meg van nekem ez a betta, és az utóbbi 2 napot leszámítva semmi baja sem volt. Megfürdettem őt egy 30 perces gyógyfürdőben, de az állapota nem javult.

2015. márc. 14. 18:57
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Nem lehet semmi konkrétat mondani, mivel 0 infót adtál meg, csak a hőfok ismert egyedül, az pedig kevés, a termosztátos fűtők -0.5+0.5 c.fok eltéréssel kapcsolnak, hőmérővel kell kalibrálni, példa 27-27,5 vagy 26,5-27 jó, a 25 kevés.


Úszórothadást átlag hiányos tartási körülmény, vagy gondozási hiba okoz, gyengül a hal immunrendszere, bele tartozik a halnyálka termelés is, ilyenkor külső baktériumos fertőzést könnyen elkapnak.


Azonosítsd a betegséget: [link]


Ha az okát is akarod tudni a betegségnek adj meg több infót, példa ilyeneket: [link]

2015. márc. 15. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Salx Narval ***** válasza:
A részleges vízcseréket és a talajtakarítást csináltad rendesen? Valamit tényleg írhatnál a tartási körülményeidről, halakról és az akváriumról.
2015. márc. 15. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
120 l-es az akvárium. guppikkal, szifókkal, mollykkal, üvegharcsákkal, plattikkal, 2 vitorlással, 1 gurámival, 2 rózsás d. m.-val, és neonhalakkal tartom együtt. a hőmérsékletről egy 150 w-os hőmérő gondoskodik, emellett van egy 1000-es légpumpa, és egy eheim pick up belső szűrő. az akvárium 1 hónapja üzemel, még nem volt vízcsere, csak utánpótlás. de a szűrőt hetente szoktam tisztítani. a növényekről gőzöm nincs hogy mi a nevük, de van benne bőven. az aljzat fekete fehér színű apró kavics.
2015. márc. 15. 09:02
 4/13 A kérdező kommentje:
bocsánat, a hőmérőt elírtam egy kicsit, az vízmelegítő, csak siettem
2015. márc. 15. 09:03
 5/13 A kérdező kommentje:
amúgy az első válaszolónak annyit tennék még hozzá a hőmérséklettel kapcsolatban, hogy tényleg az az érdekes, hogy eddig semmi baja sem volt a 25 fokos vízben, és nekem ezt olyan ajánlotta, aki közel 40 éve díszhalakkal foglalkozik. Mondván, hogy a hidegebb vízben tovább él, és kevésbé szaporodnak a kórokozók.
2015. márc. 15. 09:11
 6/13 tomaszcool ***** válasza:

A halállomány nekem soknak és túl sokszínűnek tűnik.

Hetente kellene cserélned legalább 25 liter vizet, de inkább többet, de ez függ a növényektől és a halállománytól is. Ha szépen be van növényesítve az akvárium, akkor lehet kevesebbet is, de semmiképp sem jó, sőt borzasztó, hogy 1 hónapja nem cseréltél vizet, főleg így a "bejáratás" alatt. A szűrőtisztítást akváriumvízzel csináld, mert a klóros csapvíz megöli a baktériumokat. Nem kell tökéletes tisztára mosni, csak annyira, hogy szépen átjárja a víz. A barna "trutyi" a baktériumtenyészet, ami elvégzi az akvárium biológiai szűrését, tehát hagyni kell belőle a szűrőfelületen "minél többet". Nem ismerem a szűrőd, de nem biztos hogy hetente kellene takarítani. Ha csökken a szűrés teljesítménye, tehát nem keringeti a vizet megfelelően és túlságosan le van fojtva a kosztól, akkor kell megtisztítani. Sűrűbben azért nem ajánlott és nem szabad, mert a szűrőfelületen a baktériumok sérülnek egy takarítás után.

A bettád jobban örülne, ha feljebb tudnád tekerni a hőfokszabályzót.Ez a 25 fok eléggé határeset és ez kb arra jó, hogy el tudjon éldegélni. Szemléltetésképp, ha a szobádban 16-17 fok lenne, nem hiszem, hogy jól éreznéd magad, de úgy elvolnál, mert ez élhető az emberek számára. Azonban, ha felemelnénk 19-20-ra, akkor egyből jobban éreznéd magad. Közhelyes példa, de így remélem legalább átérzed a dolgot. a hűvösebb vízben valóban igaz, hogy a kórokozók lassabban szaporodnak, de ha egy faj kívánja és megköveteli a magasabbat, akkor azt illik betartani.


Igazából az itteni hozzászólások alapján már le tudod vonni a következtetéseket, hogy mi az amin változtatni kellenen. Innentől rajtad áll a dolog. Sok sikert, reméljük a betta megmarad! :)

2015. márc. 15. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
köszönöm. Holnap lecserélek 20 liter vizet, fel"porszívózom" az aljzatot, és a hőmérsékletet felveszem 26 fokra, és remélem a legjobbakat.
2015. márc. 15. 09:55
 8/13 tomaszcool ***** válasza:

Nem tudom, hogy mennyire vagy képben a vízcsere dolgokkal, de klóros vízzel nem szabad vizet cserélni/rátölteni. Káros a baktériumokra és a halakra nézve. Legalább egy éjszakát hagyd állni egy vödörben. Szobahőmérsékleten viszonylag gyorsan elpárolog belőle a klór.


Én a zuhanyrózsával szoktam a lehető legmagasabbról a vödörbe csapatni a langyos vizet. Így ha jó az orrod már akkor érzed, hogy elpárolog valamennyi belőle.

2015. márc. 15. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Salx Narval ***** válasza:
Az előttem író nagy vonalakban leírta a lényeget. Nem hinném, hogy megfázott azért a 25fok nem olyan rossz, de kicsit feljebb állíthatod. A vizet viszont rendszeresen frissíteni kell, a te esetedben én a heti 20% vízcserét tanácsolnám mert elég sok a hal és gondolom még nőnek is, ha valami miatt kimaradna akkor 2hét elteltével 30%-ot cserélj. A vízcsere azonos hőfokú klórmentes vízzel történik , ez lehet állott, vagy kezelt víz. Tarts egy koplaló napot hetente és csak annyit etess amit azonnal megesznek a kaja jó minőségű és zömében nyers ill fagyasztott legyen, a tápokat kiegészítőnek használd. A talaj felső rétegét is érdemes "átporszívózni" havonta, a szűrőt úgy tisztítsd ahogy a kolléga írta. Én azt gondolom, hogy a vízcsere meggyógyíthatja még. Ne spórolj a növényekkel, telepíthetsz bátran. 10 lapos evőkanál jódmentes konyhasót beletehetsz a vízbe, ha nem akarod a későbbiekben sózni akkor majd a vízcserével kiürül.
2015. márc. 15. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! a talajporszívózást, és kb. 25 liter vízcserét holnap ejtem meg, már délután kikészítettem a vizet, hogy "álljon". ezeket tudtam én is. :) a sózás már megvolt az akvárium elindításánál. a víz hőmérséklete mostmár 26,5 és 26 fok között van. nem vagyok annyira amatőr és hülye, csak azt nem tudtam hogy ilyen gyakran kell vizet cserélni. azt hittem elég 1 hónapban egyszer a 20%-ot, de akkor mostmár 2 hetente 30-at fogok cserélni.
2015. márc. 15. 18:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!