Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Díszhalak mycobacteriumos...

Díszhalak mycobacteriumos betegsége - másnéven hal TBC. Ki tud erről többet?

Figyelt kérdés

Az a helyzet, hogy fél éve vettem fekete tetrákat, ezek közül kettő most pusztult el. Az egyik lefogyott a hátúszója keskenyebb lett. A másikat és segítettem át a túlvilágra ezek után. Ezutóbbi szája alatt volt egynagy sötét pukli, illetve ma vettem észre, hogy a farokúszójánál szintén nagy göbök voltak, amik ki is szakadtak, rémesen nézett ki. Az első halból ettek többiek (egy napot nem voltam itthon, persze akkor történt...).

Főleg külföldi oldalakon olvastam a halak mycobacteriumos betegségéről, ami sajnos több díszhalat is érint, és emberekre is fertőző.

Nem tudom ,hogy vajon tényleg ez volt-e a tetrák baja - de gyanítom ,hogy igen - és akkor mit tegyek a többiekkel?? Úgy olvastam ,hogy, hogy a fertőzött tetemtől tudják leginkább elkapni.



2015. jún. 10. 00:57
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:

"Szerintem várd ki amíg az összes hal elpusztul és ne nyúlj a vizükbe addig."

"Azért hogy legyen a szobádban egy dísz, nem éri meg megbetegíteni magadat."


Akkor is van humánusabb megoldás, mint kivárni, amíg a szerencsétlenek keserves kínok között valamelyik nitrátvegyület mérgezése miatt kimúlnak. Úgy tudom a legelfogadottabb külföldön a szegfűolaj + alkohol kombinációja (szegfűolaj kábít, alkohol öl), de gyakorlatilag bármi megteszi, ami gyors és fájdalommentes.

2015. jún. 10. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:

Persze, azért akarok várni, hogy történik-e valami.

Nehogy azt hidd, hogy olyan könnyedén döntöttem így, a tetrákon kívül a többi 10 hal már kb. 5-6 éve megvan és nagyon szeretem őket, bőgni tudnék, ha arra gondolok, hogy mi lesz majd velük.

2015. jún. 10. 14:40
 13/23 Pendulum92 ***** válasza:
Nálam a maradék halak láthatóan jól érzik magukat annak ellenére, hogy valószínűleg mind hordozók. Én, ha ennek ellenére eltenném őket lábalól, nagyon utálnám magam érte. Inkább bevállalom a rizikót, meg azt a pár évet(így is van hal az akváriumban, és van más akváriumom is) de láthatóan boldog halakat nem fogok megölni. A haldokló, láthatóan szenvedő halakkal más a helyzet természetesen.
2015. jún. 10. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:

"..várd ki amíg az összes hal elpusztul"


Ezt leginkább azért írtam, mert én biztosan várnék, de nem nyúlkálnék a vízbe. Aztán kiderülne, hogy megdöglenek e vagy sem. Megölni őket, amikor látszólag jól vannak, szerintem sem túl kedves tett.


Viszont ha gyerekek vannak és az akváriumban szoktak pocsolni, akkor az ő érdekükben jobb ha lehúzod a wc-n az egészet. Előtte bekábítod őket ha akarod.

2015. jún. 11. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 Salx Narval ***** válasza:
Nem biztos, hogy minden hal megfertőződik ha idejében elkülönítjük őket. Én sem ölnék meg egészségesnek tűnő halat. Szerintem Pendulum halai sem biztos, hogy hordozók ránézésre teljesen egészségesnek tűnnek. Az elkülönítés, akváriumfertőtlenítés, kivárás, visszatelepítés, vitaminok pl fhistamin és enyhe gyógyfürdők Pl Zsálya és kamilla tea kombináció,( ezek a növények néhány növényevővel etethető is) Szerintem ez egy járható út az egészségesnek tűnő halak megmentése érdekében. Természetesen én sem bíztatok senkit ezt mindenkinek magának kell eldöntenie.
2015. jún. 11. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:

A gyerekek csak etetni akarják őket, szerencsére nem tudnak benne pancsolni, csak mikor takarítom a halakat, akkor nehezebb távol tartani őket. Most még várok, mert nem tudom, vajon tényleg mycobacterium volt-e, mert mondom, hogy a puklis tetra amúgy evett és élénk volt. Amelyik magától pusztult el, az nagyon sovány lett és a hátúszója fele eltűnt, én azt hittem, az íváskor túlpörgő meggyhasúan tépázták meg.


Az a szomorú, hogy ez beárnyékolja az egész akvarisztikát, mint hobbit. Ráadásul, nem tudhatom, hogy egy új hallal mikor hozom be - merthogy sokáig nem is látszik semmi. :((

2015. jún. 11. 08:01
 17/23 Pendulum92 ***** válasza:

Nem tudhatom, hogy fertőzőttek-e. Sajnos az, hogy jól néznek ki, nem garantálja azt, hogy nem fertőzöttek. Sok betegségnél van olyan, hogy az egyed nem mutat tüneteket, de fertőzőképes.


Az egyik halnál látszik, hogy beteg, csak jól bírja szegény. Én még ebben az esetben sem fogom megölni, ha közben úszkál, kergeti a többieket, hajtja a nőstényeket, és jól eszik.


Ha "idejében" elkülöníted, sajnos akkor sem tudhatod, hogy az adott hal evet-e a fertőzött hal teteméből, vagy nem hordozza-e esetleg tünetmentesen, így esetleges elpusztulásakor nem lesz-e fertőzés kiindulópont.


Kérdező: Ki lehet küszöbölni ezt. Ezek általában ott terjednek, ahol nem figyelnek annyira az egyes halakra, amik általában a külföldi nagytenyészetek. Hazai tenyésztőktől kell venni halat, ha lehet, és akár el is lehet menni a helyszínre, megnézni a tenyészállatokat. Nem a semmiből jön a betegség, egyedül úgy terjed, ha egy hal koncentráltan juttatja a szervezetébe a kórokozót, pl ebben elpusztult hal teteméből.

2015. jún. 11. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 Pendulum92 ***** válasza:
Ha valaki komolyan gondolja az akvarisztikát, és alapul vesszük a jó körülményeket, egy átlagos hal, fajtól függően él legalább 3, de akár 10 évig is. Ekkora időtávra érdemes beruházni egy kicsit többet, és nem a minél olcsóbb, 500 ft helyett 100 ft-os darabáron megvenni az adott halat.
2015. jún. 11. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 Salx Narval ***** válasza:
Nézd kedves Pendulum én nem tudom és nem is akarom megcáfolni amit írsz, kritizálni meg végképp nem . Így van ahogy írod, egy ilyen esetben sajnos semmi sem biztos. Egyet tehetünk legjobb tudásunk szerint cselekszünk és bízunk a szerencsében is. Én biztos vagyok benne, hogy te tudod meddig lehet egy beteg halat életben tartani úgy, hogy ne okozz neki indokolatlanul hosszú szenvedést, addig meg had éljen a társaival amíg jól viseli a betegségét. Tudom, hogy én karanténmániás vagyok és azt is tudom, hogy ez sem garancia mindenre de azért az esetek többségében működik ezt ki merem jelenteni. Én még a tenyésztőktől hozott halakat is karanténba teszem, pedig általában haveroktól szerzem be a halakat. Fő a bizalom.:D Remélem nem olvassák.:D
2015. jún. 12. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 Pendulum92 ***** válasza:
Igen, erősen lehetséges, hogy ezentúl én is óvatosabb leszek.
2015. jún. 13. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!