Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért pusztulnak az új neonjaim?

Miért pusztulnak az új neonjaim?

Figyelt kérdés
Vettem 12 neont. Az első nap egy elpusztult. A szája nagyra volt nyitva, soha nem csukta be. Állandóan külön úszott a csoprorttól, kicsit megdőlve oldalra, többnyire a vízfelszin közelében, de nem pipált. Aztán az utolsó stádiumban az akvárium egy mély pontján állt egy helyben és kimúlt. További négy halt meg hasonló tünetekkel. Vittem vízmintát a boltba ahol vettem őket. A víz tökéletes.
2015. aug. 23. 07:41
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
Kár ezek tökölni, úgysem fog kiderülni. A neonhalakat (a többi akváriumi halhoz hasonlóan) iparilag tenyésztik. Bármennyire is sikerült az évtizedes akváriumi tenyésztésekkel a legkevésbé igényes egyedeket kiválogatni, a neonhalak továbbra is érzékenyek maradtak. Annak idején (50-60 éve) ezek a legdrágábbak közé tartoztak. Ma már 10-15 kifli áráért hozzá lehet jutni egy példányhoz, míg annak idején 3-5-ször ennyibe kerültek. A nagyon lágy vizet továbbra is igénylik és a viszonylag alacsony (20-22°C) hőmérsékletet. A tenyészhelyről a kiskereskedésbe jutásig sok vízcserét megélnek, de egy idő után a gyengébbek elhullanak.
2015. aug. 23. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:
A boltban annyit mondtak, hogy oxigénhiány. Ez nekem nem stimmel, mert egyesével pusztulnak. Ha kevés az oxigén, akkor mindegyiknek kevés. Olyan nincs, hogy olyan kevés az oxigén, hogy az egyiknek nem jut.
2015. aug. 23. 08:51
 13/19 anonim ***** válasza:

" Ez nekem nem stimmel, mert egyesével pusztulnak."


Ez egyáltalán nem helytálló érvelés!!!

Nem tudom mi lehetett a baj, személy szerint én most is a víz hirtelen leterheltségére gyanakszom, de hogy a te érvelésed nem jó, az tuti.


Legyen az o2 hiány, vagy ammónia mérgezés, egyéb hasonló víz probléma, attól, hogy mindegyiket érinti, az soha senkinél nem úgy működik, hogy akkor mind elpusztul.


Pont ez szokott lenni, a "magyarázkodás" mérgezés esetében is, hogy "dehát a többinek semmi baja"

Nincs a lóf-t. Csak valamivel ellenállóbbak, és nem látszik rajtuk.

Mindig a leggyengébbek hullanak el először, és mivel immunrendszerben, meg toleranciában is vannak eltérések, így a tünetek is nagyon különbözőek lehetnek. De attól még a többi is szenved.


Egyébként nem föltétlenül értek egyet azzal, hogy a neonok annyira érzékenyek lennének.

Lehet, hogy az is számít, hol tenyésztik őket, milyenek a génjeik, de én régóta szemmel tartom ezt a "helyi" állomány, és pl a sima neonok annyira nem igénylik a lágy vizet, hogy simán leívnak csapvízben. Csak nem kelnek ki az ikrák.

De egy ilyen szabadon ikrázó pontylazacnál maga az ikrázás ténye is jelzés értékű.

2015. aug. 23. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 Salx Narval ***** válasza:
A nyitott száj valóban a fulladás és a mérgezés tünete, a kérdés az hogy mi idézte elő. Én arra tippelnék,hogy víz hőmérséklet különbsége és az ebből eredő oxigénhiány, valamint a szoktatási idő elhagyása, vagy rövidsége az ok. Természetesen csak találgatok, de el tudom képzelni, hogy hidegebb vízből került melegbe hirtelen, ahol kevesebb az oldott oxigén. Elképzelhetőnek tartom azt is, hogy egy fél napos, de akár pár órás szoktatással is elkerülhető lett volna az elhullásuk. Hát nem tudom, minden esetre sajnálom, hogy így jártál. Mindettől eltekintve legközelebb erre figyelj, nem szabad a halakat szoktatás és fertőtlenítés nélkül új helyre tenni. A legjobb minőségű víz is ölhet ha nagyon eltér a megszokottól.
2015. aug. 23. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

AZ első hal halálát magyarázhatja a más minőségű víz.

De a hozzászoktatás a legjobb esetben is pár óra.

A többi hal viszont több nap múlva pusztult el, azokra nehezen lehet rámondani, hogy a melegebb vízben lévő kevesebb oldott o2 okozta a vesztüket.

Ezért tartok ki a hirtelen leterhelés, és az ammónia mérgezés mellett, mert ez olyan valami volt, amit nem tudnak megszokni, hanem egyre erősödik a tünet.

Mindaddig, amíg be nem áll az egyensúly, tehát terhelés részről annyi hal elhullik, hogy a maradékkal már elbírjon a szűrő, szűrés részről pedig arra a szintre szaporodnak a lebontó baktériumok, hogy elbírjanak a megnövekedett hal állománnyal.

2015. aug. 23. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 Salx Narval ***** válasza:
Azzal azért vitatkoznék, hogy legjobb esetben is csak pár óra kell a beszoktatáshoz, az viszont igaz, hogy legtöbbször ennyi elég. Nézd én is csak találgatok mert igazából sehogy sem áll össze a kép, sántít az oxigénhiány és a túlterhelt akvárium is, amúgy azt hol írja, hogy másnap hullottak el a többiek? Mindkét esetben furcsa, hogy akkor a többi miért nem pusztult el. 200-literes akváriumban 3db tetra és 12 neon mégis mivel terhelte túl a vizet? Ettől függetlenül én sem zárom ki a mérgezést de azt kizárnám, hogy ezt 12 neon okozta volna és 7 neonnal már minden ok. Minden esetre én nem tudom mi történhetett ilyen hirtelen pláne, hogy előtte és utána is voltak halak az akváriumban akik látszatra jól vannak, legalábbis még nem jelezte a kérdező, hogy további gondok vannak.
2015. aug. 24. 03:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:

"200-literes akváriumban 3db tetra és 12 neon mégis mivel terhelte túl a vizet?"


A vizeletükkel.

Ha szar a szűrő, akkor kivégzi őket.

A szűrő egy kisebb akváriumból lett átrakva. Lehet, hogy pont 7 neon salakanyagainak a lebontását bírja el.

Vagy lehet, hogy pont kellett a szűrőnek 3-4-5 nap, mire beért annyira, (oda szaporodtak a baktériumok) , hogy elbírja a 200-as leterheltségét.

2015. aug. 24. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 Salx Narval ***** válasza:
Ne viccelj már ha 5 neon megdöglik és ott rohad el az akváriumban az sem okoz mérgezést egy ekkora szűrt akváriumban, még akkor sem, ha 11-napja üzemel csak, legfeljebb felszaporodnak tőle a bontóbacik. De hát ugye nem is erről van most szó. Ha semmi nem bontja le azt az ürüléket és vizeletet amit ez pár halacska 1-2 nap alatt ürített akkor sem ölhette volna meg őket ennyi vízben főleg nem szinte azonnal.Ha mérgezés történt az nem a halak létszáma miatt történt, hanem eleve a vízben lehetett már a halak érkezése előtt is, csak a tetrák ellenállóbbak voltak. Mindegy, én erről nem akarok tovább vitatkozni pláne, hogy én sem tudom mi történt.:D
2015. aug. 24. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:

A neonok egyesével hullanak. Nem volt olyan, hogy egy nap kettőt vesztettem volna. Egy kissebb szűrőt raktam át egy régen üzemelő tankból a baktériumok miatt. Ez 400 litert szűr egy óra alatt. Vettem egy szűrőt ami 240 literes akváriumhoz van tervezve ez 1000 litert szűr egy óra alatt.

A víz minőségét a boltban jónak mondták.

Már 7 halam pusztult el.

2015. aug. 25. 05:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!