Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Darakór? Mit tegyek?

Darakór? Mit tegyek?

Figyelt kérdés

Fura fehér foltok, pöttyök jelentek meg a halaimon.

Mintha rátapadt volna valami.

A neten utánanéztem, lehet hogy darakór?

Ma estére feltünt hogy szokatlanul izgágák, nagyítóval figyelgettem őket és akkor tűnt fel a fehéres pöttyök.

Az aku egyik oldalán nyüzsögnek, az etetéssel sem igazán törődtek.

Egy pár fotó: (remélem látszik)

[link]


Ha valóban darakór, mit tehetek gyorsan, hatékonyan.

Persze hogy a halak is megmaradjanak ...

Az aku 110 L-es.



2019. febr. 19. 20:48
1 2 3
 21/30 Salx Narval ***** válasza:
Mint írtuk nagyon előrehaladott állapotú a fertőzés, az is szerencse ha egyáltalán valamelyik túléli, az sem fog túl sokáig élni mert ez a betegség nagyon legyengíti. Sajnos ha még vannak rajta pöttyök hiába teszed tiszta vízbe csak annyit érsz el vele, hogy azt az akváriumot is megfertőzöd. A burok megérik, leesik a talajra és a tomitok (rajzók)kiözönlenek és újra megtámadják a halat, ha ilyenkor nincs gyógyszer a vízben a ciklus kezdődik újra. Sajnálom a haladat, ha nagyon odavan tedd jeges vízbe, hogy ne kínlódjon tovább, vagy hagyd a kezelt vízben. Átrakással esetleg akkor próbálkozhatsz ha nem látsz rajta pöttyöket egyáltalán. Más, azt hittem azzal tisztában vagy, hogy a gyógyszerrel nem szabad nyakon önteni a halakat, beleöntöd a gyógyszert egy nagyobb pohárba, elkevered és így öntöd az akváriumba és még így is érdemes több helyre elosztva, vagy az áramlásba.
2019. febr. 21. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 A kérdező kommentje:

Várjak még a csodára, vagy mély gyászunkba számoljam fel az akváriumot?

Kérdés hogy ezzel a szerrel nem -e vágtam haza az akut?


A nejem most telefonált, hogy mire hazaért az egyik halacska már elpusztult.

A kedvenc (legrégebbi) még megvan, de csak egyhelyben ücsörög. A xifok és a gömbmollyk még megvannak, úszkálnak de nagyon pettyesek.

A 2 algaévő hacsa is jól volt még reggel, ezeken nem láttam pettyeket, igaz alapból is világos pettyesek és nehezen látszik hogy van-e rajt valami. A viselkedésük is még normálisnak tűnik.


Azért kérdem, mert ha neadj isten mind kipusztul, vagy tovább romlik a helyzet, ebbe az akuba szerintem nincs értelme új halakat rakni az újboli fertőzés végett.

Akkor szerintem kirámolás fertőtlenítés, tisztítás és újraindítás.

De akkor mit tegyek a benn lévő növényekkel? Az is kuka, vagy túlélik az átültetést?

Sajnálom, mert szépen meg volt érve az aku.


Egébként már szine biztos hogy az új hallal jött a fertő, mert az egyik ismerősöm is már póruljárt annál a kereskedőnél. Ő már nem is vásárol náluk, max eledelt és azon is jól megnéni a szavidőt.

2019. febr. 21. 13:04
 23/30 Skid05 ***** válasza:

Igen várj a csodára, nem telt annyi idő a kezelés indítása óta. Amelyik erősebb szervezettel érkezett a fertőzésbe, megúszhatja. Hozzáteszem, ha úgy látod, hogy vmelyik nem reagál a külső ingerekre, nem mozdul csak piheg a talaj fölött, akkor a jeges eutanázia megfontolandó. Nyilván bejöhet egy külső forrásból is a kórokozó, de ez a társítás ami itt volt, eleve teret nyit a darakórnak (is). Az új halakat nem véletlenül karanténozzák. Sem a xifo, sem a molly párban tartása nem jó, a gurámi meg egyedül nem működik.

Bárhogy is, várnék azzal az újraindítással, ahogy időd engedi olvass a témában és tervezz meg egy optimális társítást akár biotóp formájában.

2019. febr. 21. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 A kérdező kommentje:

Köszi a vélaszt, még azért várok mi történik.


"jeges eutanázia megfontolandó" ezt hogy működik?

Leírnád bővebben?

2019. febr. 21. 18:52
 25/30 A kérdező kommentje:

Felkelt! A hasa csak felébresztette az etetéskor :)

Nem kell rögtön kivégzésre gondolni ...

2019. febr. 21. 19:22
 26/30 Skid05 ***** válasza:
Beraksz a fagyasztóba egy másfeles vizet, mielőtt megindulna a jegesedés kiveszed, egy kisebb edénybe öntöd és beleteszed a jószágot. Szinte azonnal átszenderül a végtelen vizekre. Ha valóban úgy ítéled meg, hogy ez a legtöbb, amit tehetsz érte.
2019. febr. 21. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 Salx Narval ***** válasza:
Most már várd meg mi lesz velük, csak akkor jegeld őket ha már látszik, hogy a végét járják. Az újraindítást sem kell annyira drasztikusan végezni ahogy némelyik leírás mondja, vagyis nem kell feltétlenül kipakolni az akváriumot. A Malachit és a meleg víz (fontos, hogy 28-30 fok legyen) elintézi a rajzókat és minden más kórokozót bakteriális szinten válogatás nélkül. Mint írtam a rajzók gazdaállat nélkül 2 nap alatt (a 4-5 nap csak biztonsági idő) elpusztulnak akkor is ha nincs gyógyszer a vízben. Ha gyógyszerezve van akkor az pár óra alatt kinyírja őket, csak a halon lévő betokosodott formára hatástalan ezért is kell megvárni amíg lepotyognak a halakról. Nos, ha már nincsenek halak én a tejes kipakolás és átfőzés, átsikálás helyett fertőtlenítést ajánlanék, ez veszélytelen a növényekre és nem is kell kiszedni semmit. A Malachit itt rendet rak de biztonsági okból rátolsz még 100-literre 4-5 neomagnolt az csíramentesíti az egész akváriumot a kivehető tárgyakat eszközöket és bármit ami érintkezhetett az akváriummal egy edénybe teszed és azokat is áztasd neomagnolos vízbe itt erősebb oldatot is készíthetsz, az akvárium külsejét is érdemes áttörölni neomagnolos vízzel. Ezt követően csinálsz egy alapos öblítést , pár 50% vízcserét és kezdődhet az egy hónapos bejáratási idő. Nálam is voltak már az évek alatt fertőzések de sohasem borítottam szét az akváriumot és sohasem főztem ki a talajt és még sohasem élte túl semmi kórokozó a neomagnolos fertőtlenítést (40 éve használom ugyanazt a talajt a helyén). Természetesen rendszeresen takarítom, tápozom és "porszívózom". Csak azt nem értem miért nem használtad az új halaknál, növényeknél a karantén akváriumot ha már van, dísznek tartod vagy mi? Én is erősen ajánlanék egy kis önképzést a témában mielőtt újra indítanád az akváriumot. Sajnálom, hogy így jártál de ez simán elkerülhető lett volna ha felkészültebb vagy.
2019. febr. 22. 04:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 A kérdező kommentje:

Igen, sajnos ez a tudatlanságom(gung) ára.

2016 augusztusában kezdtük egy 25 literes szettel, pár neonnal, guppival, több kevesebb sikerrel. Az idő múlásával szépen megmaradtak a halak, így maradt meg a legrégebbi aki már 2 éves nálunk. Nem is volt gond, a végén szépen működött a 25-ös aku, fertő sosem volt (legalább is nem tudok róla), nem is gondoltam ilyenre.

Tavaly szeptemberben szereztük használtan a mostani 112-es akváriumot, amit használat elött alaposan kisavaztam, tisztítottam. A költözéskor csak 3 hallal indult, azok is még megvannak, a többi december elején került be.

A utolsó 3 január 31.-én került be, 2 algázó akik most is remekül vannak, ferő jele nincs és az a szerencsétlen gyöngygurámi, hogy párja legyen az előzőnek. Na szerintem ő volt a ludas, mert férehúzódó, aktívtalan volt, azt el is pusztult.


Ma estére tervezek 30-40% -os vízcserét, már lassan 2 napja áll az erre a célra szánt vödrökben. Utána még egy flakon malachit.

Úgy látom hogy a pöttyök mitha leszáradnának, vagy mi. Nem olyan püffedtek, golyószerüek, hanem laposak, minha ki lennének pukkadva.


Jó lesz így?

A kérdés, ezután hogy tovább?

Gondolom, megint vízcsere. Vitamin esetleg a végén? Milyet?

2019. febr. 22. 08:12
 29/30 Salx Narval ***** válasza:
Nézd én nem követem, hogy te hol tartasz a gyógykezelésben de már leírtam és az eladó is elmondta a vízcsere 40% legyen, vagy az eladó által javasolt 50% a 30% kevés. 3 naponta részleges vízcsere és arányos gyógyszerpótlás addig amíg pöttyöket látsz, ha már nincsenek akkor még egy vízcsere és mehet az aktívszén pár napig utána jöhet a bőrvédő vízkezelő, a vitaminok és jó minőségű nyers kaja ( fagyasztott haleleségek) a halak igénye szerint.
2019. febr. 22. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 Salx Narval ***** válasza:
Nyoma természetesen marad akkor is ha már levált a tok te a még meglévőket figyeld és amíg van fehér pötty addig kel kezelni plusz 1-2 nap, mindig részleges vízcserével végződik egy-egy kezelés.
2019. febr. 22. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!